Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 05:55, 11 wrz 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Toszka napisał(a)

To zestaw na półcienistą rabatę...wiesz?
Aureola rosnie w falę, nie w czuprynę jak macra. Sama mam rabatę z wystawą na wschód (pod rozłożystą wiśnią) gdzie rosną ciemierniki (w sporej liczbie), przylaszczki, białoliściaste miodunki, brunery, a w plecach jest Aureola. No i hosty też rosną. Założenie miało być takie, że aureola wylewa się spod hosty Praying Hands. Nici z tego wyszły, bo aureola zjadła hostę, której nie widać Z racji królowej wiśni u mnie zawilce odpadają (alellopatia). Niestety.
Za to na jesieni pomiędzy carexami królują zimowity.
Do czego zmierzam? Z tyłu zawilce, bo najwyższe i rozłożyste (docelowo ok 90cm średnica kępy liści, Niżej ciemierniki, które tez nie są maluszkami na szerokość Po bokach hakone. Inaczej cały misterny plan zeżre hakonka

Na wiosnę proponuję setkę lub więcej krokusów ( w jednym kolorze najlepiej wyglądają).

Ilość i rozstaw determinuje wielkośc i kształt rabaty.

Toszko, że zestaw na półcienistą, to wiem (słońce wchodzi po południu, no i liczę także na cisy - mam nadzieję, że zaczną szybko rosnąć).

Ok, z tego co piszesz to na tej mini-rabatce zmieściłabym tylko ciemierniki. Wolnego miejsca w żadnym punkcie nie mam w ilości 90 cm.
Wklejam zdjęcia jak to teraz wygląda - widok od drzwi wejściowych do domu.


Prawa strona z dużego zdjęcia - tutaj chyba już niczego nie upchnę? Czy jednak kolanem dam radę?
Rośliny rosną od siebie w odległości ok. 45 cm - do potwierdzenia.


Druga strona - tam jest miejsca na ok. 40-50 cm (chodzi o szerokość do kwietnika). Dam radę 2 zawilce i ciemiernika?

Z tej strony raczej chyba nie ma sensu sadzić krokusów, bo ja ich nie będę widzieć?

Chyba, że chodzi o takie rozmieszczenie krokusów?


____________________
Helen - Hortensjowo
Anda 07:10, 11 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33363
Helen napisał(a)
Takie tam z dzisiaj, bo za chwilę nie będzie czego focić
]


Śliczny zestaw
Bujnie sie robi już u Ciebie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 07:13, 11 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33363
Chyba mi gdzieś umknęło. Dlaczego chcesz dosadzać zawilce do hakone i ciemierników? To dość ekspansywne rośliny. Nie wiem, czy to dobre towarzystwo dla ciemierników. Jeśli koniecznie chcesz tam coś dosadzić, to może jakieś duże hosty? Pięknie komponują sie z liśćmi hakone.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 09:02, 11 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ando, zawilec jesienny (ten odmianowy, wysoki) nie jest ekspansywny. To wiosenne lubią zawładnąć przestrzenią

Helen, ja bym dała hakone w donicy pod klonem. Niech się wylewa i zasłoni murek. Dodatkowo hakone lubi ph podobne do ulubionego przez klona. Pomoże utrzymać lekko kwaśne, zwłaszcza, że cegła i zaprawa jest mocno zasadowa. Trawa w stopach pomoże też utrzymać stabilną wilgotność podłoża i mikroklimat, który bardzo lubią klony japońskie.

Z tyłu, za donicą bym posadziła zawilce. Będą malowniczo wystawać zza donicy.

Hakonechloa, rozrosnie się i zawładnie przestrzenią do cisów i pomiędzy nimi. To kwestia 3-4 sezonów.
Krokusy proponowałam posadzić pomiędzy roslinami - zawilcami, ciemiernikami i cisami. Wiosną kwitna najszybciej. Potem znikają, a startują ciemierniki. A potem startuje hakone.

Helen, intymne pytanko: czy nie lepiej by było zlikwidowanie trawnika pomiędzy hortensją a donicą i obsadzić słodką rabatę?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anbu 09:31, 11 wrz 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Toszka napisał(a)
Ando, zawilec jesienny (ten odmianowy, wysoki) nie jest ekspansywny. To wiosenne lubią zawładnąć przestrzenią



Toszka
a podasz nazwy polecanych przez Ciebie zawilców Ładnie proszę

Helen ładnie się robi u Cię
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 10:45, 11 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aniu wybieraj pasujące ci kolory i raczej pełne kwiaty. Odmian z roku na rok przybywa i wybór masz ogromny...kieruj się sercem Pełne są bardziej spektakularne. Jednak lepiej rosną i "przybierają na wadze" te pojedyncze.
Lubią dolomit, żyzną wilgotną glebę i bardzo późną jesienią (jak będzie ok. -5st) dobrze jest leciutko nasadę obsypać korą lub najlepiej bukowymi, suchymi liśćmi. Ochrona serducha rozety w naszym klimacie jest mocno wskazana.

Postawiłam na 'Honorine Jobert', bo białe Ale chyba i dojdą różowe Ale to jeszcze nie w tym sezonie...niektóre buksy zwolnią miejscówki to i zawilce dojdą... i więcej astrów na jesień. Na razie rewolucjonizuję małymi kroczkami
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Dorii 11:36, 11 wrz 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
A ja nie byłabym sobą gdybym nie włożyła kija w mrowisko. Niestety nie kumam pomysłu z donicą ale skoro już jest to zrobiłabym z niej oczko wodne. Klon posadziła bym obok a z drugiej strony kolejny tylko o innym kolorze liści i pokroju bardziej zwisającym. No i zatopić w zieleni to wszystko. Hakonki, hosty i resztę co tam planujesz
Na akademi sztuk pięknych nie studiowałam więc wybaczcie jakość
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
anbu 11:48, 11 wrz 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Toszka napisał(a)
Aniu wybieraj pasujące ci kolory i raczej pełne kwiaty. Odmian z roku na rok przybywa i wybór masz ogromny...kieruj się sercem Pełne są bardziej spektakularne. Jednak lepiej rosną i "przybierają na wadze" te pojedyncze.
Lubią dolomit, żyzną wilgotną glebę i bardzo późną jesienią (jak będzie ok. -5st) dobrze jest leciutko nasadę obsypać korą lub najlepiej bukowymi, suchymi liśćmi. Ochrona serducha rozety w naszym klimacie jest mocno wskazana.

Postawiłam na 'Honorine Jobert', bo białe Ale chyba i dojdą różowe Ale to jeszcze nie w tym sezonie...niektóre buksy zwolnią miejscówki to i zawilce dojdą... i więcej astrów na jesień. Na razie rewolucjonizuję małymi kroczkami


Oooo dobrze wiedzieć, że lubią bukowe liście bo akurat w okolicach buka im miejscówkę szykuję
Dziękuję
____________________
Ania Ogród Ani :)
galgAsia 11:57, 11 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Ania, ja mam zawilce
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
anbu 12:04, 11 wrz 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
galgAsia napisał(a)
Ania, ja mam zawilce


Widziałam
____________________
Ania Ogród Ani :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies