Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Anda
Imgp5397 2

Dodany 14:51, 11 wrz 2019
Toszka napisał(a)
Ando, zawilec jesienny (ten odmianowy, wysoki) nie jest ekspansywny. To wiosenne lubią zawładnąć przestrzenią

Poczekaj parę lat to się przekonasz. Zwłaszcza wtedy, gdy będziesz chciała wyeliminować go z miejsc, gdzie go już za dużo

Wiosenne, to zależy który gatunek, bo część zanika latem i „robi miejsce” dla innych bylin. Z powrotem pojawiają sie znów wiosną.
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni http://www.gartenfotoart.de/ Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka
100 4550

Dodany 19:07, 11 wrz 2019
Ando, znając polskie, suche i ostatnio bezśnieżne zimy (zwłaszcza na Mazowszu) życzyłabym sobie tego i innym Jednak życie pokazuje, że hybrydowe zawilce, w Polsce, zimą zazwyczaj walczą o przetrwanie i rzadko myślą o mnożeniu się

U mnie wiosenne cały czas mają liście na starannie dobranym i naszykowanym stanowisku. Nawet teraz bezustannie od początku sierpnia zaszczycają mnie pojedynczym kwitnieniem Przy wiosennych wazne jest by nie zasuszyć, a wtedy cały czas cieszą oko.

Dodany 19:59, 11 wrz 2019
Toszko, Honorine Jobert jest odmianą historyczną, z 1858 roku, jako naturalny sport zawilca Elegans. Jest odmianą bardzo mocną, więc w Twoim, bardzo dobrze przygotowanym podłożu i dodatkowo osłonięta od mroźnych wiatrów (tak opisywałaś kiedyś Twój ogród), będzie rosła bardzo dobrze

Które wiosenne gatunki masz, bo jest ich parę. U niektórych liście zanikają, a u niektórych nie. To zależy od gatunku.
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni http://www.gartenfotoart.de/ Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Helen

Dodany 20:59, 11 wrz 2019
Anda napisał(a)

Śliczny zestaw
Bujnie sie robi już u Ciebie.

Ewa, dziękuję bardzo.

Dodany 21:04, 11 wrz 2019
Anda napisał(a)
Chyba mi gdzieś umknęło. Dlaczego chcesz dosadzać zawilce do hakone i ciemierników? To dość ekspansywne rośliny. Nie wiem, czy to dobre towarzystwo dla ciemierników. Jeśli koniecznie chcesz tam coś dosadzić, to może jakieś duże hosty? Pięknie komponują sie z liśćmi hakone.

Ewa, ja tu tylko głośno rozważam - tzn. w tym momencie wydaje mi się, że jest dosyć pusto, mało nasadzeń i chętnie bym coś jeszcze dosadziła a zawilce uwielbiam, choć jeszcze ich nie mam

Hosty to też bardzo dobry pomysł, zwłaszcza gdyby jeszcze ładnie kwitły no i pachniały.
Ależ mam wymagania

Dodany 21:14, 11 wrz 2019
Toszka napisał(a)

Helen
, ja bym dała hakone w donicy pod klonem. Niech się wylewa i zasłoni murek. Dodatkowo hakone lubi ph podobne do ulubionego przez klona. Pomoże utrzymać lekko kwaśne, zwłaszcza, że cegła i zaprawa jest mocno zasadowa. Trawa w stopach pomoże też utrzymać stabilną wilgotność podłoża i mikroklimat, który bardzo lubią klony japońskie.

Z tyłu, za donicą bym posadziła zawilce. Będą malowniczo wystawać zza donicy.

Hakonechloa, rozrosnie się i zawładnie przestrzenią do cisów i pomiędzy nimi. To kwestia 3-4 sezonów.
Krokusy proponowałam posadzić pomiędzy roslinami - zawilcami, ciemiernikami i cisami. Wiosną kwitna najszybciej. Potem znikają, a startują ciemierniki. A potem startuje hakone.

Helen, intymne pytanko: czy nie lepiej by było zlikwidowanie trawnika pomiędzy hortensją a donicą i obsadzić słodką rabatę?

Hakonka w donicy - jak najbardziej do przemyślenia. Rozumiem, że macra raczej nie (mam akurat jedną w doniczce, z którą nie mam chwilowo co zrobić)? Raczej powtórzyć aureolę?

Krokusy jak najbardziej - pomysł mi się podoba. Zastanowię się nad kolorem.

Co do intymnego pytania - w planie jest przerobienie całego trawnika na jedną wielką rabatę (pomysł mi podsunęła i stosowny rysunek wykonała Ewa), ale muszę czekać na brukarzy, którzy zrobią chodnik przed domem.

Dodany 21:15, 11 wrz 2019
anbu napisał(a)

Helen ładnie się robi u Cię

Aniu, dzięki i buziaki

Dodany 21:16, 11 wrz 2019
Toszka napisał(a)
Aniu wybieraj pasujące ci kolory i raczej pełne kwiaty. Odmian z roku na rok przybywa i wybór masz ogromny...kieruj się sercem Pełne są bardziej spektakularne. Jednak lepiej rosną i "przybierają na wadze" te pojedyncze.
Lubią dolomit, żyzną wilgotną glebę i bardzo późną jesienią (jak będzie ok. -5st) dobrze jest leciutko nasadę obsypać korą lub najlepiej bukowymi, suchymi liśćmi. Ochrona serducha rozety w naszym klimacie jest mocno wskazana.

Postawiłam na 'Honorine Jobert', bo białe

Ładny ten zawilec

Dodany 21:19, 11 wrz 2019
Podoba mi się pomysł Toszki na hakonki w donicy w nogach klonika .

Dodany 21:21, 11 wrz 2019
Dorii napisał(a)
A ja nie byłabym sobą gdybym nie włożyła kija w mrowisko. Niestety nie kumam pomysłu z donicą ale skoro już jest to zrobiłabym z niej oczko wodne. Klon posadziła bym obok a z drugiej strony kolejny tylko o innym kolorze liści i pokroju bardziej zwisającym. No i zatopić w zieleni to wszystko. Hakonki, hosty i resztę co tam planujesz
Na akademi sztuk pięknych nie studiowałam więc wybaczcie jakość

Dorii, bardzo dziękuję za wpis. Już postanowiłam, że klonik będzie w donicy, tylko muszę upiększyć otoczenie, żeby donica nie była dominująca
A rysunek przepiękny No i bardzo mi pomógł Twój rysunek, bo rzeczywiście drzewko pięknie wygląda gdy jest podsadzone bujnymi trawami Dziękuję.