Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Anda 14:51, 11 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33250
Toszka napisał(a)
Ando, zawilec jesienny (ten odmianowy, wysoki) nie jest ekspansywny. To wiosenne lubią zawładnąć przestrzenią



Poczekaj parę lat to się przekonasz. Zwłaszcza wtedy, gdy będziesz chciała wyeliminować go z miejsc, gdzie go już za dużo

Wiosenne, to zależy który gatunek, bo część zanika latem i „robi miejsce” dla innych bylin. Z powrotem pojawiają sie znów wiosną.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 19:07, 11 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ando, znając polskie, suche i ostatnio bezśnieżne zimy (zwłaszcza na Mazowszu) życzyłabym sobie tego i innym Jednak życie pokazuje, że hybrydowe zawilce, w Polsce, zimą zazwyczaj walczą o przetrwanie i rzadko myślą o mnożeniu się

U mnie wiosenne cały czas mają liście na starannie dobranym i naszykowanym stanowisku. Nawet teraz bezustannie od początku sierpnia zaszczycają mnie pojedynczym kwitnieniem Przy wiosennych wazne jest by nie zasuszyć, a wtedy cały czas cieszą oko.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 19:59, 11 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33250
Toszko, Honorine Jobert jest odmianą historyczną, z 1858 roku, jako naturalny sport zawilca Elegans. Jest odmianą bardzo mocną, więc w Twoim, bardzo dobrze przygotowanym podłożu i dodatkowo osłonięta od mroźnych wiatrów (tak opisywałaś kiedyś Twój ogród), będzie rosła bardzo dobrze

Które wiosenne gatunki masz, bo jest ich parę. U niektórych liście zanikają, a u niektórych nie. To zależy od gatunku.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Helen 20:59, 11 wrz 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8267
Anda napisał(a)


Śliczny zestaw
Bujnie sie robi już u Ciebie.

Ewa, dziękuję bardzo.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 21:04, 11 wrz 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8267
Anda napisał(a)
Chyba mi gdzieś umknęło. Dlaczego chcesz dosadzać zawilce do hakone i ciemierników? To dość ekspansywne rośliny. Nie wiem, czy to dobre towarzystwo dla ciemierników. Jeśli koniecznie chcesz tam coś dosadzić, to może jakieś duże hosty? Pięknie komponują sie z liśćmi hakone.

Ewa, ja tu tylko głośno rozważam - tzn. w tym momencie wydaje mi się, że jest dosyć pusto, mało nasadzeń i chętnie bym coś jeszcze dosadziła a zawilce uwielbiam, choć jeszcze ich nie mam

Hosty to też bardzo dobry pomysł, zwłaszcza gdyby jeszcze ładnie kwitły no i pachniały.
Ależ mam wymagania
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 21:14, 11 wrz 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8267
Toszka napisał(a)

Helen
, ja bym dała hakone w donicy pod klonem. Niech się wylewa i zasłoni murek. Dodatkowo hakone lubi ph podobne do ulubionego przez klona. Pomoże utrzymać lekko kwaśne, zwłaszcza, że cegła i zaprawa jest mocno zasadowa. Trawa w stopach pomoże też utrzymać stabilną wilgotność podłoża i mikroklimat, który bardzo lubią klony japońskie.

Z tyłu, za donicą bym posadziła zawilce. Będą malowniczo wystawać zza donicy.

Hakonechloa, rozrosnie się i zawładnie przestrzenią do cisów i pomiędzy nimi. To kwestia 3-4 sezonów.
Krokusy proponowałam posadzić pomiędzy roslinami - zawilcami, ciemiernikami i cisami. Wiosną kwitna najszybciej. Potem znikają, a startują ciemierniki. A potem startuje hakone.

Helen, intymne pytanko: czy nie lepiej by było zlikwidowanie trawnika pomiędzy hortensją a donicą i obsadzić słodką rabatę?


Hakonka w donicy - jak najbardziej do przemyślenia. Rozumiem, że macra raczej nie (mam akurat jedną w doniczce, z którą nie mam chwilowo co zrobić)? Raczej powtórzyć aureolę?

Krokusy jak najbardziej - pomysł mi się podoba. Zastanowię się nad kolorem.

Co do intymnego pytania - w planie jest przerobienie całego trawnika na jedną wielką rabatę (pomysł mi podsunęła i stosowny rysunek wykonała Ewa), ale muszę czekać na brukarzy, którzy zrobią chodnik przed domem.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 21:15, 11 wrz 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8267
anbu napisał(a)


Helen ładnie się robi u Cię

Aniu, dzięki i buziaki
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 21:16, 11 wrz 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8267
Toszka napisał(a)
Aniu wybieraj pasujące ci kolory i raczej pełne kwiaty. Odmian z roku na rok przybywa i wybór masz ogromny...kieruj się sercem Pełne są bardziej spektakularne. Jednak lepiej rosną i "przybierają na wadze" te pojedyncze.
Lubią dolomit, żyzną wilgotną glebę i bardzo późną jesienią (jak będzie ok. -5st) dobrze jest leciutko nasadę obsypać korą lub najlepiej bukowymi, suchymi liśćmi. Ochrona serducha rozety w naszym klimacie jest mocno wskazana.

Postawiłam na 'Honorine Jobert', bo białe

Ładny ten zawilec
____________________
Helen - Hortensjowo
mrokasia 21:19, 11 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17958
Podoba mi się pomysł Toszki na hakonki w donicy w nogach klonika .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Helen 21:21, 11 wrz 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8267
Dorii napisał(a)
A ja nie byłabym sobą gdybym nie włożyła kija w mrowisko. Niestety nie kumam pomysłu z donicą ale skoro już jest to zrobiłabym z niej oczko wodne. Klon posadziła bym obok a z drugiej strony kolejny tylko o innym kolorze liści i pokroju bardziej zwisającym. No i zatopić w zieleni to wszystko. Hakonki, hosty i resztę co tam planujesz
Na akademi sztuk pięknych nie studiowałam więc wybaczcie jakość

Dorii, bardzo dziękuję za wpis. Już postanowiłam, że klonik będzie w donicy, tylko muszę upiększyć otoczenie, żeby donica nie była dominująca
A rysunek przepiękny No i bardzo mi pomógł Twój rysunek, bo rzeczywiście drzewko pięknie wygląda gdy jest podsadzone bujnymi trawami Dziękuję.
____________________
Helen - Hortensjowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies