Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Brzozowadzie... 12:51, 30 wrz 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
To jest bardzo fajna opcja, one są piękne, szybko rosną więc nie musiałabyś kupować wielkich sadzonek. Mam wrażenie, że one nadal są niedoceniane, to wspaniałe rośliny, ale na początku bardzo niepozorne i nawet znajoma, która prowadzi sklep z roślinami mówiła mi, że ludzie nie widzą w tych "drapakach" ich późniejszego potencjału. Dla mnie dobrze, bo można w miarę tanio jeszcze je kupić
Bardzo polecałabym zasadzić je jesienią - dużo lepiej się przyjmują w naturalnej wilgoci. Jeśli posadzisz wiosną, będziesz stale musiała dbać o podlewanie. Choć pierwszy rok i tak trzeba będzie tego pilnować.
Ja mam taki szpaler jak zaznaczyłaś, a dalej mam pociągnięte omoriki - chyba 5 sztuk. Wygląda to bardzo fajnie, dość naturalnie.
Jak masz ochotę, to spójrz na 7 stronę mojego wątku, tam 5 lat temu wrzuciłam zdjęcie po posadzeniu choin i omorik. Dziś omoriki wystają ok. 1,5 metra nad ogrodzenie, a choiny tniemy ok. 0,5 powyżej ogrodzenia.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 13:13, 30 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
anuska2507 napisał(a)
A tu efekt krótkiego wyjścia "za płot"
W tym taki dziwoląg - siedziuń. Podobno bardzo smaczny


Miałam szczęście znaleźć siedziunia w pobliskich lasach. Smakował jak kalafiorek.
Żywopłot z choin to jeden z piękniejszych żywopłotów. Swoją urodą dorównuje tym z cisa. Będziesz miała z niego pociechę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anuska2507 15:40, 30 wrz 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Widziałam ostatnio takie małe "drapaki" chyba po 11 zł były. Wiem, że posadzenie ich jesienią jest bardzo korzystne. Dużo roślin tak sadziłam, nawet dwa małe kawałeczki trawnika posialiśmy po 20 października i miały się świetnie. Ale czeka nas jeszcze kopanie w tej okolicy. Zamiast studni rozsączającej (w obrysie rabatki widać betonowy dekiel) chcemy wstawić betonowy zbiornik na deszczówkę. Chyba muszę "pogonić" męża, bo miał to załatwić może udałoby się w tym roku.
Omoriki też mi się podobają. Rozważam właśnie, czy tą dalszą część żywopłotu nie zrobić z serbów. Za fioletową rabatką jest posadzony szpaler drzewek owocowych (takie maluchy, że nie widać ich na zdjęciu ) miałyby solidną osłonę od wiatrów. Twoje choiny i świerki widziałam. Mogłabyś napisać mi tutaj jak gęsto sadziłaś jedne i drugie?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 16:40, 30 wrz 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Dzięki, Haniu, za opinię w sprawie choin. Dorzucę im dobroci i liczę, że mnie nie zawiodą.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 18:43, 30 wrz 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Wrzucę jeszcze aktualne zdjęcia tego boku, gdzie planuję żywopłot z choin.

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 20:12, 30 wrz 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Wczoraj posadziłam w warzywniku czosnek, a właściwie rozsadziłam to, co pominęłam przy wykopywaniu.
Zerwałam pierwsze dwa jabłka Szampion


Dwie sztuki Ligol niestety zgniły na drzewie.
Zebrałam co nieco z warzywnika


Dzisiaj wzięłam się za sadzenie tulipanów na froncie. Bladym Candy Prince z biedry dokupiłam do towarzystwa Purple Prince. Jutro planuję dokończyć sadzenie.
Przymiarki na rabacie

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 21:36, 01 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
No i nie dokończyłam sadzenia tulipanów, bo małżonek wrócił z lasu z koszykiem pełnym grzybów
Podgrzybki, maślaki żółte, pod spodem sporo zajączków.


Po południu zdążyłam tylko zebrać maliny, bo znowu się rozpadało.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Wiolka5_7 21:46, 01 paź 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Ja wczoraj od mamy przywiozłam grzybki i dziś był pyszny obiad

Też malinki zerwałam
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
anuska2507 13:12, 02 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
U mnie też wystarczyło i na obiad, i do marynowania. Dzisiaj już próbowałam marynowane zajączki, bo w jednym słoiku nie wciągnęło zakrętki
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 13:44, 02 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Wciąż myślę nad lokalizacją basenu. Tu gdzie jest na pewno nie może zostać, bo mi się nie podoba. To najważniejszy powód Drugi to taki, że będzie zasłaniał widok na rabaty, i to w ich najlepszym czasie.

Rozważam dwie miejscówki. Może coś doradzicie. Muszę zdecydować zanim posiejemy trawę w miejscu zerwanej darni, żeby się później nie okazało, że będę chciała ją zrywać ponownie

Opcja nr 1:
To właśnie rozważane rok temu miejsce przy warzywniku i rabacie. Zrobiłabym tam kwadratowy placyk, ok. 4x4m. Poza sezonem mogłaby tam stać ławka, ew. jakieś leżaczki czy palenisko. To miejsce widać z kuchni i salonu, więc można obserwować dzieci, ale sam basen ukryłby się trochę za żywopłotem z cisa. Miejsce dość słoneczne, po południu może być trochę w cieniu klona, gdy ten się rozrośnie. A no i najważniejsze, darń jest już zerwana, trzeba tylko zrobić placyk.

Opcja nr 2:
Miejsce na prawo od tarasu. Nie widoczne z kuchni. Teraz nie ma to znaczenia, bo dzieci są jeszcze małe i nie korzystają z basenu same, ale za kilka lat to może być problem. Mniejsze poczucie prywatności, bo też bliżej tarasu sąsiada, chociaż rośnie już sporo roślin, które mają stanowić przesłonę. Placyk byłby niemal otoczony rabatami, można osiągnąć ciekawy efekt. Miejsce dość słoneczne, ale po południu będzie w cieniu budynku.



____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies