Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Bluszcz pospolity - Hedera helix

Pokaż wątki Pokaż posty

Bluszcz pospolity - Hedera helix

Ankie83 21:20, 05 sie 2012

Dołączył: 12 sie 2011
Posty: 23
Do kiedy można nawozić bluszcz? i czy ktoś ma jakieś doświadczenia, żeby posadzić bluszcz na ścianie domu, słyszałam opinie, że może do domu wkraść się wilgoć...
____________________
Ogrodowe początki Ankie
Sebek 21:49, 05 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Bluszcz możesz jeszcze nawozić - jesienią stosuj nawóz jesienny jeśli będziesz miała ochotę.

Co do wilgoci - u Danusi pnie się po domu i na wilgoć z jego strony nie narzeka. On ma korzenie włośnikowe i raczej nimi będzie pobierać wodę z muru.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
barbara_kraj... 00:43, 19 wrz 2012


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Stare okazy obficie zakwitają. Kwiaty są miododajne, często odwiedzane przez pszczoły, osy i... mrówki



____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
marzena 19:57, 19 wrz 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
co do bluszczu i wilgoci - wątpię aby bluszcz ją powodował...sam potzrebuje trochę wilgoci/wody do rozwoju i wzrostu ( jak każda roślina) i tu Sebek ma rację
ja też sadzę bluszcz w różnych miejscach, przy domu też i nie obawiam się niczego...

...natomiast te korzenie bluszczu, które umożliwiają mu wspinanie się po murze to korzenie przybyszowe, czepne - nimi nie pobiera wilgoci http://pl.wikipedia.org/wiki/Bluszcz_pospolity

...korzenie włośnikowe, a raczej strefa włośnikowa występuje w korzeniach umocowujących roślinę w podłożu i właśnie one - a właściwie włośniki czyli wypustki cytoplazmatyczne skórki korzenia ( ryzodermy) pobierają wodę na zasadzie osmozy

a tu mój bluszcz w jednym z wielu miejsc...
____________________
marzena O....!
blyxa 19:37, 20 wrz 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1096
barbara_krajewska napisał(a)
Stare okazy obficie zakwitają. Kwiaty są miododajne, często odwiedzane przez pszczoły, osy i... mrówki

Stare okazy kwitną na prawdę pięknie. Rok temu byłam przekonana, że na wielkim dębie który jest opleciony przez bluszcz, jest jakiś nowy rój pszczół, a to owady z całej okolicy przyleciały do kwiatów. Z odległości kilku metrów słychać było brzęczenie. Na kazdym - dosłownie każdym kwiatostanie - była przynajmniej jedna pszczoła




Jeśli chodzi o samą rośłinę mam mieszane uczucia. Wiem jak wygląda ona po ponad 30 latach i jeśli mam być szczera jest chyba wtedy nieusuwalna. Pędy robią się grube i zdrewniałe i po przycięciu nie wygląda to zbyt dekoracyjnie. A trzeba ciąć ze dwa - trzy razy w roku, aby utrzymać w ryzach. Wydaje mi się, że na ogrodzenie stara roślina jest zbyt ciężka (tzn po tych 20 latach chyba płot wywróci) jednak na budynku radzi sobie dobrze i nie wygląda, aby czyniła jakieś szkody. Jedynym problemem może być właśnie chęć jej przycięcia jeśli budynek jest wysoki. A puścić wolno nie można chociażby z tak banalnego powodu, jak konieczność udrożnienia rynien.
____________________
moje włości w wiecznym remoncie; zapraszam do ogródu mamy - ogród kwieciem malowany ;)
marzena 23:11, 20 paź 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
____________________
marzena O....!
Gardenarium 19:37, 21 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli tynki są dobrze zrobione, bluszcz ich nie zniszczy





Tutaj pnie się po ścianach śmietnika



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:39, 21 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po murze




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaNet 20:04, 23 sty 2013

Dołączył: 29 lis 2012
Posty: 366
Też lubię bluszcz W ogrodach często tworzy taki klimatyczny nastrój Ostatnio spodobał mi się ten zakątek: kawiarnia w Edenburgu ( zdjęcia z grudnia, trochę ciemno już było)

____________________
Pozdrawiam :) Agata Isle of Skye, Zamek Dunvegan i ogrody; Gardening Scotland; Ogrody przy zamku Crathes; Pitmedden Garden; Ogród różany przy Drum Castle
Gabrysia_ 19:44, 11 lut 2013


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 4788
Więc decyzja podjęta,będzie na siatce ogrodzeniowej bluszcz
Muszę zobaczyć co rośnie u sąsiadów , bo widziałam że sporo tego mają.

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies