Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Bluszcz pospolity - Hedera helix

Pokaż wątki Pokaż posty

Bluszcz pospolity - Hedera helix

Agnieszka_B 23:01, 15 maj 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
AlicyaLK napisał(a)
no, ale to chyba nie z jednej sadzonki po 4 latach tak ściana, prawda?



No właśnie z jednej. Pędy tej sadzonki leżąc na ziemi ukorzaniały się - tworząc nowe. On cały czas wędruje. Rozrasta mi się nie tylko w górę. Poczatkowo miał otulac filar przy wejsciu do domu , a obecnie wedruje w poprzek domu zajmując coraz wiekszą częśc ściany i zawsze to są nowe odrosty z ziemi.
____________________
zapach-ziemi
Agnieszka_B 23:09, 15 maj 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
Ewa567 napisał(a)
Piękny ten Bluszcz Agnieszko. W zeszłym roku posadziłam bardzo małe sadzonki - właściwie szczepki bluszczu. Niestety posadziłam do bardzo słabej ziemi i mało urósł przez rok. Planuję go podsypać kompostem i zasilić. Mój bluszcz ma być tłem dla innych roślin, dlatego wybrałam zwykły - całoroczny. Skąd go miałaś?




Mój bardzo długo stał w miejscu i ani drgnął. Właściwie juz się zastanawiałam nad wykopaniem i posadzeniem czegos innego. A potem jak ruszył to strach się bać . Wielokrotnie był w ubieglym roku ciety - bo znajomi robili sobie sadzonki. Dzisiaj pierwszy raz nawoziłam go nawozem kupnym. Cały ubiegły sezon natomiast lałam obficie gnojówkę z pokrzywy.
A 4 lata temu ciachnełam go po prostu pod jakimś płotem i ukorzeniałam.
____________________
zapach-ziemi
Agnieszka_B 23:11, 15 maj 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
Ewa567 napisał(a)
Zapomniałam zapytać Agnieszko, dałaś mu podpory do wspinaczki?



Sam się czepia . Najpierw co prawda długo sobie leżał na ziemi ( wtedy dodatkowo się ukorzeniał) az któregos dnia postanowił się wspiąć
____________________
zapach-ziemi
MalgosiaR 22:11, 26 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Powiedzcie mi czy ten bluszcz będzie mi rósł w donicach jako roślina okrywowa? Czy będzie jej za ciasno w donicach żeby osiągnąć efekt okrywowy.
Z gory dziękuje
____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
Sebek 23:37, 26 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
A jak duże są te donice? Mój też tak miał rosnąć i niestety nie chciał współpracować
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
MalgosiaR 09:18, 27 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Sebek, donic jeszcze nie mam naradzie dumam czy byłaby w ogóle szansa, jak nie to będę kombinowac skrawek ziemi. Mocno się rozrasta w sensie korzeni?
____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
Sebek 16:10, 01 wrz 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może nie aż tak mocno, ale możesz mieć problem z zimowaniem na zewnątrz - im większe donice tym lepiej zimuje roślina.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Tosia 11:29, 17 wrz 2013


Dołączył: 28 sie 2013
Posty: 258
Gardenarium napisał(a)
Siatka jest metalowa, to mróz może uszkodzić bluszcz. Ale odbija. Choć czasem nie odbija.


Kurcze, a ja chciałam go właśnie na siatkę dać. No i nie mieszkam w najcieplejszej cześci Polski :/
Miałam nadzieję, że będzie stanowił dobre tło dla tuji dopóki nie podrosną. Czy w ogóle nie zaszkodzi tujom gdybym się zdecydowała go posadzić?
____________________
Tosia - Weekendowa ogrodniczka
Gardenarium 12:15, 17 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak będziesz przycinać gdy zacznie włazić w tuje, to nie zaszkodzi, a jak oplecie tuje to zaszkodzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tosia 13:13, 17 wrz 2013


Dołączył: 28 sie 2013
Posty: 258
Dzięki Danusiu. To może jednak poświęcę całą moją uwagę tujom by szybko się rozrosły. Myślałam też o takich zwykłych panelach - płotkach drewnianych - ograniczyłyby pewnie ekspanywne chwasty sąsiada ale to znacznie większy koszt i rozwiązanie wcale nie na wiele lat. Nie wiem co lepsze.
____________________
Tosia - Weekendowa ogrodniczka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies