Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Bluszcz pospolity - Hedera helix

Pokaż wątki Pokaż posty

Bluszcz pospolity - Hedera helix

Gardenarium 21:14, 17 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
karlos napisał(a)
Czy ktoś w Was posadził bluszcz na rabacie żwirowej ???

Buduję ścianę z palet (zasłona dla blaszaka) i żeby nie ciągnęły wilgoci będą stały na żwirze. Plan jest taki, żeby zrobić przed nimi całą żwirową rabatę i z niej puścić jeszcze na palety bluszcz. Pytanie czy będzie się rozrastał również "dołem" czy jednak żwir nie przepuści korzonków do ziemi. Ściana będzie miała min 6m długości/2m wysokości i łatwiej by zarosła. Z korą nie byłoby problemu, ale żwir chyba nie pozwoli.


Żwir "zachodzi" kurzem, odpadami organicznymi i korzonki powinny się ująć i w żwirze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:17, 17 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
michal0111 napisał(a)
Dzień dobry, chciałbym posadzić taki bluszcz w donicach tak aby rósł na ogrodzeniu i stworzył zasłonę od sąsiadów. Niestety przy ogrodzeniu nie ma gruntu tylko kostka więc musiałby docelowo rosnąć w donicach. Czy w takich warunkach można go posadzić i będzie rósł czy raczej nic z tego nie będzie? Pytanie co z przemarzaniem i podlewaniem i ewentualnie minimalną wielkość donic?


Donicę trzeba ocieplić, winobluszcz pięciolistkowy (parthenocissus quinquefolia) by dał radę, ale z bluszczem (Hedera) może być gorzej, bo to pnącze zimozielone, a takie zawsze mają trudniej.

Nikt nie może zagwarantować że przeżyje, ale też nikt nie może wyznaczyć minimalnej wielkości donicy. Bo to zależy od wielu rzeczy. Ocieplona donica da lepsze warunki, im większa tym lepiej. Może mieć nawet 80 cm wysokości. Szeroka da więcej ziemi, a w ziemi bryła korzeniowa lepiej przetrzyma zimę. Próbuj, a się przekonasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:22, 17 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tutaj też sadziłam w takim wymurowanym pojemniku i ma się dobrze, ale ma automatyczne nawadnianie




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karlos 20:42, 23 mar 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Jeszcze jedno pytanie, czy bluszcz będzie się "wspinał" po gładkich heblowanych deskach, czy konieczna będzie pomoc w postaci siatki czy innych "pomocy" ???
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
swietlikowski 16:20, 05 kwi 2019

Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 1
Gdzie poszukiwać dużych sadzonek? Zdarzyło mi się widzieć metrową ale słyszałem o 4-5 metrach pod kątem drzew.
Ontys 23:15, 05 kwi 2019

Dołączył: 26 mar 2019
Posty: 2
Co się dzieje z moimi sadzonkami?
AgnieszkaWe 05:42, 18 maj 2019

Dołączył: 18 maj 2019
Posty: 2
Dziś pierwszy raz będę rozmnażała bluszcz, jestem strasznie przejęta, chciałabym zrobić wszystko jak najlepiej.
Ciągle nie jestem pewna czy lepiej dać go do wody, czy od razu do ziemi. Do ziemi mogłabym dać ukorzeniacz a do wody nie, więc nie wiem co lepsze?
Jeśli do gruntu to lepsza ziemia ogrodowa czy mieszanka ziemi z torfem?
Czy dobrym pomysłem byłoby dać na spód (a może wymieszany z ziemią?) obornik w granulacie / jakiś nawóz... czy przedobrzę? Dużo czytałam o takim oborniku ale nie wiem czy do bluszczu też się nadaje.
Tyle się już naczytałam na ten temat i znalazłam tysiące porad i nie wiem jak będzie najlepiej. Proszę o pomoc i przepraszam jeśli zadaję głupie pytania
aniad 10:55, 30 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Rozważam posadzenie bluszczu pod ścianą domu, ale zastanawia mnie co z opaską żwirową wokół domu (40cm)? Czy bluszcz może tu jakkolwiek zaszkodzić, zaburzyć funkcję opaski?
____________________
mini ogród Ani D
KasiaLangier 12:46, 30 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Bluszcz nie zaszkodzi opasce, ale gdy się dobrze ukorzeni, to bardzo się rozrasta i ciężko się go pozbyć
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
aniad 19:15, 30 paź 2019

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Dziękuję Kasiu
____________________
mini ogród Ani D
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies