Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny ogród ze skarpami

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny ogród ze skarpami

amatorodniczka 09:17, 06 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
O właśnie, można zrobić i takie i takie
Jakiś zakątek leśny przy planowanej altanie, a reszta minimalistycznie?
Połączyć delikatnie ze sobą, żeby nie było za wielkich skoków..
No i ograniczyć ilość tych gatunków przede wszystkim...

UWAGA!! Post dosyć chaotyczny

eM pogania.. powiedział mi dziś, że mam "twardy orzech do zgryzienia" !
Dzisiaj kombinuję intensywnie głównie nad trzema rabatami(fioletowe strzałki, z resztą nad czym ja nie kombinuję... ), bo tutaj mamy już przygotowaną glebę:

Rabata(skarpa) frontowa (obok wjazdu) wymiary tej skarpy trochę skomplikowane, ale podam tak ogólnie ok 11 metrów długości i 5 metrów szerokości (w najszerszym miejscu).

Rabaty "wzdłuż ogrodzenia" :
* pierwsza - po prawej od wjazdu 21 metrów długości szerokość wąska niestety małe pole do popisu, ale jak ma być minimalistycznie to będzie
* druga - po lewej od wjazdu i tutaj mamy 43 metry długości (!) - tutaj rosną wspomniane już 3 śliwy wiśniowe
dobrze byłoby żeby połączyć stylistycznie obie rabaty wzdłuż ogrodzenia jako jedną całość

Poprawiłam też kierunki świata bo były trochę niedokładnie


Jak wspominałam mam duże kamienie - wybrałabym najładniejsze i chciałabym je też jakoś wykorzystać

Póki co, przerobiona długa skarpa już zaopatrzona w obornik, korę, mączkę.. dwa graby muszę dokupić, a o ładne ciężko bardzo.. będę jeszcze je wyprostowywać bo paliki są źle nabite i przycinać dolne gałęzie na jedną wysokość..
Teraz już można przycinać prawda?
P.S. ostatnio narzekaliśmy na deszcze, a teraz susza, co widać na załączonym obrazku..



i rabata w gabionie.. Jeszcze rozdrabnianie zostało..
Cisy posadzę co 60 cm, co Wy na to? Chudzinki moje..
Tylko nie wiem ile odsunąć się od gabionu .. (?)













____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
amatorodniczka 13:47, 06 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Dzisiaj trochę pracuję w ogrodzie.. działamy dalej z tą glebą..
Nie ma nawet jednego malutkiego miejsca gdzie byłby cień !!
Dlatego zagajnik leśny będzie dobrym pomysłem..
A przy tarasie od południa to ekhmmm "patelnia" - chciałam mieć taras od południa to mam! ..
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 16:28, 06 cze 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
amatorodniczka napisał(a)
Dzisiaj trochę pracuję w ogrodzie.. działamy dalej z tą glebą..
Nie ma nawet jednego malutkiego miejsca gdzie byłby cień !!
Dlatego zagajnik leśny będzie dobrym pomysłem..
A przy tarasie od południa to ekhmmm "patelnia" - chciałam mieć taras od południa to mam! ..


Znam to też mam taras od południa...tzn będę miała ja już wiem że przed będą albo jakieś drzewa albo robimy pergole zacieniającą super że działacie z glebą ja chwilowo mam przerwę ale liczę na to ze niedlugo będę mogła pokazać efekty
____________________
Kasia - tu na razie jest...
amatorodniczka 17:03, 06 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
kasiab napisał(a)


Znam to też mam taras od południa...tzn będę miała ja już wiem że przed będą albo jakieś drzewa albo robimy pergole zacieniającą super że działacie z glebą ja chwilowo mam przerwę ale liczę na to ze niedlugo będę mogła pokazać efekty


Też będę musiała pomyśleć, albo o drzewach albo o pergoli, no bo inaczej się nie da... eM gada, że drzewa
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
amatorodniczka 10:55, 07 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Znalazłam jeszcze bardzo ciekawą inspirację

http://acochran.com/home-in-rutherford/sut0nm0cpfz18439vs9k3z27bobmt5

Rozpoznaje ktoś tę roślinę, z której jest zrobiony żywopłot ?? Ten "dziko" rosnący.

Już raz coś podobnego tutaj wklejałam, zaproponowałyście mi tawułę japońską, jednak to chyba nie jest tawuła, bo tawuła kwitnie.. hmm..

Są i trawy i kulkowisko nawet jest
Ta trawa jest mega! Pytałam polinke, sugeruje że to trzcinnik, ale nie jest pewna.. Ktoś coś ?


Tutaj widać konkretny minimalizm, jeśli chodzi o dobór gatunków..


A u mnie już ich tyle jest, ale co tam! damy radę !


____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
malkul 16:31, 07 cze 2019


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
https://www.facebook.com/atelierpartero/photos/a.1035090206512098/2007429185944857/?type=3&theater
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
amatorodniczka 23:31, 07 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
malkul napisał(a)
https://www.facebook.com/atelierpartero/photos/a.1035090206512098/2007429185944857/?type=3&theater


Gosia dzięki za linka, przejrzę na spokojnie..

P.S wiesz, że Twój ogród był pierwszy do którego trafiłam wchodząc pierwszy raz na ogrodowisko? już wtedy poczułam "ciągotki" do traw pozdrawiam
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 09:12, 08 cze 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Weronika widziałam że u Asi pytałaś o carexy id. Jeśli mogę doradzić to polecam go dzielić on ładnie szybko przytyję. Chyba że zależy Ci na efekcie wow od razu to wtedy dostaje sadzenie dużych okazów
____________________
Kasia - tu na razie jest...
amatorodniczka 14:36, 08 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Ok dzięki Kasiu, a powiedz mi trzeba o nie jakoś szczególnie dbać?
Przycina się wiosną, jak inne trawy? Czy jakoś inaczej z nimi postępuje?

Powiem Wam, że już chyba z 5 osoba mi gada i współczuje, że nie daję folii pod rośliny... już nie mogę słuchać tych ostrzeżeń typu "zajedziesz się z tymi chwastami.." itp.
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 15:26, 08 cze 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Weronika przycina na wiosnę z tego co widziałam (jeszcze może mi nie wierz na słowo bo wiesz że od nadmiaru informacji mogłam coś pomylić). Ja aktualnie słucham jak to ja tak przygotowuje rabaty całe z dobrociami przecież wystarczy kupić ziemi i dać do dołka... Ba nawet tzw autorytety na ogródkach działkowych się wypowiadają że tak na start robili i wszystko rośnie... Ale jak pytam dodatkowo pomimo protestów mamusi o ściółkowanie tych oto autorytetów, kompostowanie i podlewanie gnojówkami to się okazuje że to robią a nawet mieszają kompost z wierzchnią warstwa wokół roślin.... I tutaj mamusia uważa że wystarczy dać "dobrej najtańszej ziemi do dołka a nie tam wydziwiac dalej" chcesz to dasz szmatę pod korę bez względu na to kto co Ci powie. Kwestia jest tego czy wolisz mieć przez moment 'bez chwastów' ( później chwasty i tak wyjdą i tak tylko trzeba będzie się namęczyć żeby je usunąć bo wczepią się w włókninę korzeniami i będą ładnie się panoszyć) czy zdrowe rośliny którym nic nie będzie przeszkadzać w odwdzięczenia się za dobrze przygotowaną miejscówkę
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies