Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród zacząć czas.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród zacząć czas.

Rojodziejowa 15:24, 16 wrz 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8272
Jeśli chodzi o miks drobnicy to wrzucę Ci takie, które mi się spodobały.
Jakby w nodze taki miks drzewko miało i tylko gdzieś był dziabnięty żywopłocik, który by zanim wystartują zdobił:
https://pl.pinterest.com/pin/206461964158376702/
https://pl.pinterest.com/pin/206461964158376699/
https://pl.pinterest.com/pin/206461964158388564/
https://pl.pinterest.com/pin/206461964158388479/
z mojego ukochanego ogrodu:
https://pl.pinterest.com/pin/206461964158428109/

Pomóc zapewne nie pomogłam, ale się podzieliłam moimi znaleziskami


Ale wersja minimum jest też ok
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
MartaCho 18:18, 16 wrz 2021

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2139
Przepiękne Asia! Powiem Ci szczerze, że to poziome/ poprzeczne paski to mi przyszły do głowy po jakimś Twoim właśnie pinie z takimi klockami zielonymi
W pierwszym pinie jest biała róża ze stipą... i dużo, dużo innych Takie kwiatowe paski przeplatane żywopłotkami byłoby cudnie... ale czy to jest realne w ogóle?
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Agatorek 18:57, 16 wrz 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
MartaCho napisał(a)


Czyli troszkę jak w przypadku 2, tylko zamiast rozplenicy stipa? I róże Aspirin Rose na przykład, jak Wiaan radzi, prawda?

Myślę, że przy moich trochę lewych rękach do ogrodu i ograniczonym czasie, to taka wersja "im mniej tym lepiej" będzie jak najbardziej dobrym pomysłem. Ale z drzewem na środku w dalszym ciągu, prawda? Coś na tę białą ścinę w tle bym chciała tam dać...

Rozplenice dawałam, bo mam dwie, które spokojnie mogę dzielić, ale stipy też mam dużo, więc jak najbardziej


Stipa, czy rozplenice, to zależy jaką tam masz ziemię. Stipa nie lubi przemaczania, raczej bardziej sucho niż mokro. U mnie Rozplenica nad oczkiem (czyli raczej wilgotna gleba) nie narzeka . Ale na suchym miejscu też da radę (u mojej mamy rosną potwory na piasku, oczywiście mają wymienioną ziemię, ale ogólnie jest sucho, tylko wtedy trzeba pamiętać o podlewaniu).

Możesz też dać i rozplenice i stipy.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Rojodziejowa 19:43, 16 wrz 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8272
MartaCho napisał(a)
Przepiękne Asia! Powiem Ci szczerze, że to poziome/ poprzeczne paski to mi przyszły do głowy po jakimś Twoim właśnie pinie z takimi klockami zielonymi
W pierwszym pinie jest biała róża ze stipą... i dużo, dużo innych Takie kwiatowe paski przeplatane żywopłotkami byłoby cudnie... ale czy to jest realne w ogóle?


Myślę, że jak odpowiednio dobrałabyś rośliny, to jest możliwe. Bo to niekoniecznie musiałyby być konkretnie te, co w inspiracjach. Poszukać takich, które w Twoich warunkach glebowych będą się czuć dobrze, a mają podobny pokrój/kwiat Tylko właśnie zastanawiam się jak te paski poprzeczne przy spadzie będą wyglądać. A jakbyś tak jak u Johanki zrobiła, że okrawężnikowała wysokim krawęznikiem, żeby uzyskać poziom na rabacie?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
MartaCho 21:56, 16 wrz 2021

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2139
Pewnie takie rozwiązanie mogłoby być najlepsze. U Johanki na pewno bardziej stromo i inny metraż. U niej jest pięknie!
Tylko kto mi to zrobi?
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Martka 22:01, 16 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Znaleziska Rojodziejowej świetne, ja też mam te same wątpliwości, czy na opadającej rabacie poprzeczne pasy będą się dobrze prezentowały. Najbliższa zaczyna mi się wydawać wobec tych wątpliwości albo wersja zgeometryzowania spadku a la skarpa Johanki, albo bez tego - wtedy bardziej porozrzucane nasadzenia, kule z trawami pomiędzy.
MartaCho 22:14, 16 wrz 2021

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2139
Dzięki Martka! Zbadam temat zgeometryzowania- jakimiś betonowymi palisadami na przykład można by to było rozwiązać?

Jeśli nie będzie widać nawet światełka w tunelu, to zrobię wersję rozrzuconą, też będzie lux...
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Rojodziejowa 22:29, 16 wrz 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8272
MartaCho napisał(a)
Dzięki Martka! Zbadam temat zgeometryzowania- jakimiś betonowymi palisadami na przykład można by to było rozwiązać?

Jeśli nie będzie widać nawet światełka w tunelu, to zrobię wersję rozrzuconą, też będzie lux...


Martuś, a jaki tam masz spad? Zmierz z waserwagą Bo może by obleciały to wysokie krawężniki? Ja taki burdelownik ze spadami właśnie krawężnikiem o wys. 30cm oddzieliłam.

Zależy jak tam estetycznie Ci leżą takie rozwiązania. Są też palisady w formie takich nowoczesnych palisad Abakus, Novator.
Można próbować radzić sobie w wersji "Economy" zwykłymi płytami chodnikowymi 50x50...

Ja to z moim w jeden dzień zrobiłam Znaczy on robił... Bez betonu tylko osadzone w ziemi. Ale u ciebie np. jakby były większe różnice, to może suchy beton na krańcach by wystarczył

To wykorzystać możesz jeszcze raz kolegę, jak się biedak tak nudzi
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
MartaCho 07:28, 17 wrz 2021

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2139
Kolega coś przepadł niestety Rozchwytywany widocznie jest

Waserwaga to piękne słowo- poszukam, zmierzę- ten spadek nie wydaje się być aż taki duży, ale jeden stopień na pewno można by było zrobić.

Czy u Ciebie też dzisiaj tak strasznie leje?
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Kawa 07:46, 17 wrz 2021


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Martusia ja jestem oglądam podczytuję ale jakoś weny na pisanie brak
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies