Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród zacząć czas.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród zacząć czas.

MartaCho 09:54, 14 wrz 2021

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2170
Tak, wzdłuż tego chodnika z prawej jest spadek. Dalej już płasko.
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Agatorek 19:07, 14 wrz 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
MartaCho napisał(a)
Znajomy cierpi na nadmiar wolnego czasu ostatnio, roznosi go chyba energia, bo jak usłyszał, że się męczę z usuwaniem darni tak wczoraj przyjechał i przekopał trawnik, jupppiii! Jest więc szansa, że moja tarasowa powstanie jednak przed 2036


To co by tu potem posadzić? Hmmm... To co teraz jest, pójdzie wszystko w inne miejsce.
Jako główny punkt na tle białej ściany widzę tu teraz świdośliwę lamarcką wielopniową. A pod nią biało- fioletowo z cisami lub suchodrzewem. Tylko pytanie czy sadzić paskami- tam jest lekki spadek, więc może taki poziomymi zielonymi pasami pójść, a pomiędzy nimi szałwia lub perowskia, na najniżej bodziszek? Co Wy na to?


Fajny znajomy!

A zrobiłabyś jakiś roboczy rysunek, żeby to sobie lepiej wyobrazić?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Martka 19:20, 14 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Marto, jakie rozmiary rabaty i czy śliwa nie będzie wchodziła na elewację? Czytałam, że osiąga kilka metrów?
Lubisz plamy czy rządki na rabatach?
MartaCho 08:34, 15 wrz 2021

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2170
Hihihi, ja i rysunek Uwaga, bo tego nie da się odzobaczyć
Mam wiele innych talentów zapewne, ale nie umiem rysować. W paincie. Ręką też różnie zresztą

Rabata ma jakieś 2x5m. Zmierzę jeszcze dokładnie dzisiaj, jak tylko wrócę do domu.

To, co opisałam powyżej, to mogłoby wyglądać mniej więcej tak, tylko miejmy nadzieję, że jednak dużo, dużo ładniej



Wcześniej chodziła mi jeszcze po głowie taka bardziej trawiasta wersja, z opcją osłonięcia tarasu trawami, ale nie mam pewności, czy to by ładnie wyglądało.


Oczywiście wiosną dużo cebulowych...

____________________
Marta Ogród zacząć czas
Martka 08:43, 15 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Takie rysunki - to już coś! Rysowanie nie wychodzi Ci wcale tak źle jak o tym piszesz
Nadal mam wątpliwości, czy tam masz miejsce na ŚŚ i czy nie będzie Ci wchodziła na elewację. Bo to nie byłoby coś, co Cię uszczęśliwi Może jakieś szczepione drzewko byłoby lepsze? Masz małą koronę i możesz łatwiej kontrolować. Wersja pierwsza nasadzeń jest mi bliższa, nie wiem, czy lubisz kule czy proste linie, od tego zależy układ rabaty Natomiast zdecydowanie odradzam sadzenie miskantów tak blisko tarasu, przesłonią Ci widok z okna (wyglądasz i widzisz miskanty, a mogłabyś mieć znacznie więcej oraz są to trawy dość ostre, przechodzenie obok nich i ocieranie się - nie będzie przyjemne, oj nie, a poza tym miskant szybko zawładnie tarasem, a przynajmniej jego częścią znaczną, bo będzie się przewieszał nad nim na metr, jak już wyrośnie. Krótko mówiąc: miskanty niekoniecznie tu. Zestawienie roślin bodziszek, hortensje, cisy, rozplenice - podoba mi się, Bobo są małe, bardzo małe, możesz nawet rozważyć większe hortensje. I jeszcze pytanie, od jakiej strony masz ten taras?
MartaCho 08:56, 15 wrz 2021

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2170
Południe niestety- tam jest cały czas patelnia. Budując teraz dom, wiedziałabym, że na tarasie szukamy jednak cienia...

Dzięki Martka za wszelkie cenne rady. Wobec tego miskanty w tym miejscu odrzucamy.

Policzę dokładnie ile tam jest miejsca i zobaczymy, co z tą ŚŚ. Już tyle razy zmieniałam koncepcję tego drzewka w tym miejscu, że nie mam z tym problemu- do chwili zamówienia, pełna elastyczność

Mówisz, że Bobo za małe? Jakaś średnia by się zatem przydała, bo limki to już raczej za wysokie mogłyby być. Choć taras zaczyna się wyżej niż poziom rabaty, więc może by dały radę jednak.
Myślałam jeszcze o białej lub bladoróżowej róży tutaj, np. Maerchenzauber?
____________________
Marta Ogród zacząć czas
LIDKA 19:18, 15 wrz 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
MartaCho napisał(a)
Hihihi, ja i rysunek Uwaga, bo tego nie da się odzobaczyć
Mam wiele innych talentów zapewne, ale nie umiem rysować. W paincie. Ręką też różnie zresztą

Rabata ma jakieś 2x5m. Zmierzę jeszcze dokładnie dzisiaj, jak tylko wrócę do domu.

To, co opisałam powyżej, to mogłoby wyglądać mniej więcej tak, tylko miejmy nadzieję, że jednak dużo, dużo ładniej



Wcześniej chodziła mi jeszcze po głowie taka bardziej trawiasta wersja, z opcją osłonięcia tarasu trawami, ale nie mam pewności, czy to by ładnie wyglądało.


Oczywiście wiosną dużo cebulowych...




Johanka ma taras w trawach i jest super.
Jesli chodzi o cien to potrzebne drzewo w pewnej odleglosci od tarasu z duża koroną. Takie moje zdanie.

A na marginesie to użeralam sie z mężem przed budową, dlaczego on chce taras od wschodu.
Odpusciłam i mam od wschodu. W tym roku pierwszy raz sporo tarasowaliśmy i nawet w upał popołudniami było super. Mam mądrego męża.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Martka 19:54, 15 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Lidko, mądry mąż ja mam taras od północy! to jest najlepsze co mogło się stać, jak się okazuje. Cień jest w upały wtedy kiedy trzeba.

Johanka ma miskanty, ale dodajmy, że ma też taras podwyższony o metr w stosunku do gruntu. To zmienia postać rzeczy

Marto, skoro taras południowy, to widzi mi się pergola nad tym tarasem z czasem



LIDKA 20:03, 15 wrz 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
Miskanty to szerokie pojecie. Sa gatunki do 100 cm .
Kupiłam red schef (nie jestem pewna pisowni) i on ma nie być olbrzymi.
Zobaczymy jak bedzie bo akurat tak gdzie sadziłam to mam najlepszą
ziemie z całego ogrodu.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Rojodziejowa 20:17, 15 wrz 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8464
LIDKA napisał(a)



Johanka ma taras w trawach i jest super.
Jesli chodzi o cien to potrzebne drzewo w pewnej odleglosci od tarasu z duża koroną. Takie moje zdanie.

A na marginesie to użeralam sie z mężem przed budową, dlaczego on chce taras od wschodu.
Odpusciłam i mam od wschodu. W tym roku pierwszy raz sporo tarasowaliśmy i nawet w upał popołudniami było super. Mam mądrego męża.


Też mam od wschodu - to nam akurat doradził mój tato, chociaż we wszystkich projektach niby zaznaczone jest, że taras powinien być inaczej. Też jestem z tego zadowolona Porankami mąż się wygrzewa na tarasie niczym kot, a potem powolutku robi się cień.

A te żywopłociki to tak chcesz w poprzek prostopadle do ścieżki zrobić przez całą szerokość?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies