Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

Magara 00:37, 11 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6643
galgAsia napisał(a)




Hmmm... Wiele jestem w stanie zrozumieć (i zazdrościć i wybaczyć )
Oczary, przebiśniegi, ciemierniki, hiacynty w domu - niech będzie, ale bergenie w lutym??? No miej litość
U mnie bergenie w maju kwitną
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
galgAsia 10:36, 11 lut 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Hania, Johanka - oj, Wy "gęsiolożki" Pozwólcie, że przybliżę temat.
W migrację ptaków trochę się wgryzłam, bo w niedalekim sąsiedztwie mam Park Narodowy Ujście Warty i sporo ptactwa nad głową. Poza tym, mój ogród leży akurat na trasie przelotów i wiosną oraz jesienią dostaję kręczu karku od ciągłego wypatrywania ptaków

Rodzimą naszą dziką gęsią jest gęś gęgawa. Ona nigdzie nie leci, bo u nas jej dobrze. Przylatują do nas gęsi z północy, głównie gęś białoczelna i zbożowa, ale bywają też bernikle i inne. Te albo lecą dalej, albo u nas zimują, różnie. Więc jak najbardziej, mogą nam latać nad głowami zimą, zwłaszcza, że zimy są coraz cieplejsze, i jeśli w pobliżu są jakieś zbiorniki, tereny podmokłe, gdzie mogą żerować. Ale wtedy nie lecą kluczem . Figura klucza jest zarezerwowana na długie, wyczerpujące przeloty, bo to idealna figura aerodynamiczna. Na czele leci zawsze najsilniejszy osobnik, który bierze na siebie trud "otwarcia" tunelu powietrznego, który kolejne ptaki stopniowo poszerzają, żeby łatwiej było lecieć. Najsłabsze ptaki lecą w ogonie. Warto zauważyć, że lider co jakiś czas się zmienia, żeby poprzednik mógł odpocząć.
No i przeloty wiosenne zaczynają się wcześnie, bo lato na północy jest krótkie, a ptaki muszą złożyć jaja i wychować potomstwo.
Jeszcze jedno - na przeloty ptaki zawsze zbijają się w duże stada, i ze względów technicznych (aerodynamika) i bezpieczeństwa. Na przeloty zawsze są duże klucze. Lokalnie latają po kilka sztuk.

I to by było na tyle
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:38, 11 lut 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
April napisał(a)
Jaka wiosna. Pomyśleć że w zeszłym roku u mnie było o tej porze -15 stopni
Aprilku, pogoda tak wariuje, że za nią nie nadążysz... Gdyby była prawdziwa, uczciwa zima, ze śniegiem i mroźnymi, słonecznymi dniami - proszę bardzo, mogłaby być. Ale przy takiej "angielskiej" aurze, to niech już będzie wiosna
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:39, 11 lut 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Magleska napisał(a)
Asia sporo tych zwiastunów wiosny od razu świat wygląda lepiej


Madzia chodzę z nosem przy ziemi i wypatruję
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:42, 11 lut 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Wiolka5_7 napisał(a)
Przedwiośnie u Ciebie Asiu na całego
Hiacynty też mam w domu ,wyrosły wysokie i odurzają zapachem twoje ciemierniki szybkie,moje w pąkach
To chyba zależy od odmiany. Zwykłe ciemierniki zaczynają kwitnienie wcześnie, te odmianowe potrzebują jednak trochę więcej ciepełka.
A hiacynty pachną na cały dom
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:44, 11 lut 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
inka74 napisał(a)
Wiosna u ciebie normalnie w blokach startowych. Kaliny są zadziwiające. Ciekawa jestem co to za odmiana.
Nie mogę tej kaliny rozszyfrować. Już w listopadzie ma pąki. Ale zawsze mi się dziób śmieje, jak koło niej przechodzę.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:46, 11 lut 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Basieksp napisał(a)
Wiosna u Ciebie już za rogiem tylko chyba koty trochę leniwie się wylegują
Basia koty mają całoroczną opcję oszczędzania energii Wystarczy, że raz dziennie bawią się w indian i z dzikim wrzaskiem robią rajd po domu, tłukąc się przy okazji niemiłosiernie. Potem odpoczywają...
Na wiosnę czekam. Jakoś w tym roku potrzebuję jej bardzo.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:48, 11 lut 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Gęsi to nade mną latają od jesieni. Chyba nie da się ich uznać za zwiastun wiosny.

Johanka77 napisał(a)


No właśnie też mam wrażenie, że one nigdzie nie poleciały.
Mam nadzieję, że teraz już nie będziecie poddawać pod wątpliwość MOICH zwiastunów wiosny
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:49, 11 lut 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Magara napisał(a)


Hmmm... Wiele jestem w stanie zrozumieć (i zazdrościć i wybaczyć )
Oczary, przebiśniegi, ciemierniki, hiacynty w domu - niech będzie, ale bergenie w lutym??? No miej litość
U mnie bergenie w maju kwitną
Ale że co...? To nie ja kwitnę , to ona...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Basieksp 11:12, 11 lut 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10248
Ale fajną ściągawkę o gęsiach zrobiłaś teraz trochę inaczej będę spoglądać na klucze ptaków
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies