Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

makadamia 12:23, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
antracyt napisał(a)
Zastanawiam się tylko, co da właścicielowi takiego ogrodu informacja, że jego "upiększanie" nie jest wielką sztuką? W 99% sprawi jedynie przykrość, a zmysłu estetycznego pewnie nie zmieni (chociaż może..?). Jeżeli takie szkaradki wchodzą do przestrzeni publicznej, to jak najbardziej mamy prawo wyrażać swoje opinie, próbować coś naprawiać/zmieniać. Ogród z krasnalami, rzeźbami z opon itd również we mnie wywołuje niekoniecznie przyjemne doznania estetyczne, ale jak widzę zachwyt w oczach jego właściciela, kiedy o nim opowiada, to nie mam ochoty mu tego odbierać.


Oj, widzę tutaj otwierające się pole do ognistej dyskusji

Bo z jednej strony dobre wychowanie mówi, że jak ktoś zaprasza do swojego domu, to nie należy krytykować wystroju. Logika wskazuje, że ta sama zasada powinna się odnosić do zdjęć publikowanych w necie. No bo w końcu - co mnie obchodzi, co komu się podoba i co ma w swoim ogrodzie?

A z drugiej strony, właśnie takie podejście doprowadziło do tego, że jeden ma dach pomalowany na niebiesko, drugi krasnale w przedogródku a trzeci wystawkę z "bonzajów" na tle białego żwirku. I jak się popatrzy na nasze miejscowości to zęby zaczynają boleć....

Z trzeciej strony, na forum niejednokrotnie padało stwierdzenie "po wejściu na ogrodowisko mój gust bardzo się zmienił". Czyli zmiana jest możliwa, tylko najwyraźniej nie w drodze krytyki złych wzorów, a w drodze pokazywania dobrych. Czyli nihi novi
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
antracyt 12:27, 24 lut 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
makadamia napisał(a)


Z trzeciej strony, na forum niejednokrotnie padało stwierdzenie "po wejściu na ogrodowisko mój gust bardzo się zmienił". Czyli zmiana jest możliwa, tylko najwyraźniej nie w drodze krytyki złych wzorów, a w drodze pokazywania dobrych. Czyli nihi novi


Jestem na tak
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
TAR 12:35, 24 lut 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7338
na muratorze swego czasu byla podobna dyskusja na temat pokazywanych lazienek chociaz tam juz dziewczyny za bardzo przeginaly z krytykowaniem wrecz silac sie na kreatorki wnętrz ale byla tez dyskusja na temat domow i projektow. palacyki na polu czy gargamelki przy lesie. i to bylo bardzo ciekawe. czy to styl czy juz kicz. tyle lat minelo od tej dyskusji a temat wciaz aktualny.

niby o gustach sie nie dyskutuje ale....
____________________
Ogrod nad bajorkiem
galgAsia 12:50, 24 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Rany, ale piękna agora się u mnie rozwinęła

Problem dosyć złożony i delikatny, bo zahaczający o kwestie gustu, dobrego smaku, kiczu, bylejakości... A wszystko to są kwestie uznaniowe To, jak patrzymy na świat i to, jakim go widzimy, wynika z tak wielu złożonych spraw, że nie sposób wydać jednoznaczny werdykt. Łatwo za to kogoś dotknąć i urazić, działając w zdecydowanie dobrej wierze...

Myślę, że pojęcie kiczu - a o tym tak naprawdę rozmawiamy - jest bardzo indywidualne. Trudno jest innym narzucać jedyny dobry kierunek i sposób kreowania jego własnej przestrzeni. I tu absolutną rację ma Makadamia (ale zdziwko…! ) - że jedynie poprzez pokazywanie innych możliwości można komuś zmienić to widzenie, albo przynajmniej pokazać inne kierunki czy sposoby.

Natomiast, jeśli idzie o przestrzeń publiczną, to jestem zdania, że nie należy pozwolić na dowolność i wolnoamerykankę. Przestrzeń publiczna musi być przemyślana i wypośrodkowana, ja bym się nigdy nie zgodziła na minionki . I o ile rozumiem takie (i inne) stwory np. na placu zabaw (choć pozostaje kwestia kształtowania gustów młodocianych ), o tyle szerzej rozumiana przestrzeń publiczna jest przeznaczona dla szerzej rozumianego społeczeństwa, nie tylko wybranej grupy...

O gustach się nie dyskutuje, ale poprzez dyskusję się je kształtuje

____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 12:52, 24 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Pszczelarnia napisał(a)
, dobrze, że głowa cała i łokcie.
Pszczółko , nie jest źle . Ale bez ketonalu nie byłoby dobrze...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 12:55, 24 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Właśnie dostałam meldunek: beczka pełna! 360l w 48 h!
Warto inwestować w deszczówkę
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Pszczelarnia 13:03, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
I może poltram combo w trudnych chwilach.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
galgAsia 13:05, 24 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Pszczelarnia napisał(a)
I może poltram combo w trudnych chwilach.

Oj, nie, po tramalu to ja rzy...am jak kot, dalej niż widzę Póki co, jest ok.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
deszczowymaj 13:22, 24 lut 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
O Przepraszam jeżeli chodzi o krasnale ogrodowe ..to jestem bardzo na NIE
Powinni zabronić wystawiania ich na świtało dzienne ..nie wiem jak Wy..ale ja się ich boje mają takie dziwne błędne hipnotajzing spojrzenie bryy
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
galgAsia 13:28, 24 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Bo krasnale i inne minionki powinny mieć zakaz wstępu do przedogródków , bo to jednak jest część przestrzeni publicznej. A z tyłu - może być nawet Gargamel z Klakierem , byle bym tego nie widziała...

Spojrzenie pt. zabić Franka Dreblina… zabić Franka Dreblina… zabić Franka....
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies