Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Pszczelarnia 09:49, 05 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Anda napisał(a)
Od paru lat uzywam kompost i kupuje ziemie bez torfu. Nie BIO, bo w ziemach BIO tez czesto jest torf. Warto sprawdzic sklad zanim sie kupi ziemie. Czy w PL mozna kupic ziemie w workach bez torfu?

Teraz na targach bylo widac wielu producentow roznych substratow pod rosliny. Niestety bylo tez wiele torfowych.


Można, z hałdy ale tylko ilości hurtowe.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 09:49, 05 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
galgAsia napisał(a)
Chyba nie ma opcji, żeby kupić bez torfu. No chyba, że stoi napisane "kompost". A cała reszta to torf, nazwany zresztą "ziemią", nawet nie "podłożem"


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 09:55, 05 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
sierika napisał(a)
Torf to jedno, sadzimy masę roślin, które zupełnie nie pasują do profilu glebowego, co skutkuje zbyt częstym podlewaniem, marnowaniem wody, roślin, powtórnym sadzeniem, produkcją stosów doniczek itd. itp. wiele grzechów mamy na sumieniu tworząc ogrody dostosowane do naszych oczekiwań, a niekończące się pielgrzymki ogrodowe? dają tyle radości, bo jest możliwość, bo jest chęć, o reszcie nikt nie myśli, a przecież ziarnko do ziarnka...razy masa ludzi i wysoka częstotliwość, cóż w takiej sytuacji niech każdy sam zrobi rachunek sumienia. Akurat dobra pora na takie podsumowania bo robiąc przegląd zawartości ofert szkółek widzę, że większość wyprzedana już, czy naprawdę to wszystko nam potrzebne, czy to wszystko naprawdę potrzebne w ogrodach?
w takich ilościach? ech, ludzka zachłanność, trudno tu o rozsądek, wiem po sobie.


Ewo, małymi kroczkami. I niech każdy coś zrobi "we własnym ogródku".

Napisałam o torfie, bo to bliski mi temat.

Z doniczkami plastikowymi - kłopot, ale na szczęście w mojej małej wiejskiej szkółce je przyjmują - inne szkółki nie były zainteresowane (z obawy przed patogenami i czymś tam jeszcze).

Co do zakupów i sadzenia roślin - uprawiam minimalizm kontrolowany. Nie mam rarytasów i wielości odmian. Tak myślę ale czy tak jest? .

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 10:04, 05 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
mira napisał(a)


Podglądam sobie i widzę że rozwinie się dobra dyskusja oby coś z tego wynikało.

Podaj jak robisz własną mieszankę.


Sadzę: w dołach: ziemia rodzima, kompost/ czarnoziem, obornik rozłożony.

Sieję: w doniczkach i pojemnikach: piasek, kompost, ziemia rodzima, na wierzch wermikulit. Nigdy nie próżyłam ziemi ale myślę, że warto.

Wiem, że sianie w kompoście to porażka, bo i tak chwasty są szybsze. Ale piszę, jak robię - biorę ziemię do siewu z mojego kompostownika. W tym roku chciałam kupić ale akurat nie było, więc wróciłam do starej metody.


Czarnoziem mam z hałd, wożony w pojemnikach: deweloperzy budują osiedla na czarnoziemach i mają obowiązek zdjęcia humusu. Szwagier ma czarnoziemy. Hmmm, osiedla na czarnoziemach .... .


Kompost mam różny: taki próchniczny i taki właśnie lekki torfowy (liściowy). Mam też popiół z ziemią (powstały ze spalania).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
HannaR 17:03, 05 lut 2020


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Macham nieśmiało na oficjalne powitanie .
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
Brzozowadzie... 13:13, 06 lut 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
A ja się cieszyłam, że mogłam kupić tony kompostu za grosze w miejskiej kompostowni. Wiecie, co mi tam Babka powiedziała? - Ludzie kupują na swoje działki jakiś chłam z gruzem, a z kompostowni nikt nie kupuje, bo nie wie, co to kompost.
Mówię Wam, miałam taką radość, że wykorzystuję to, co ludzie oddali na odpady zielone. I na dodatek takie dobro.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Basilikum 13:27, 06 lut 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
u nas tez mozna kupic w kompostowni i to calkiem niedrogo. Nie pamieram juz ile aleza przyczepke grosze zaplacilam. Ja mam od zeszlego roku wielki dwukomorowy kompotownik, wiec bede miec swoj
Nad lisciowym kompostem sie zastanawialam, ale narazie u mie lisci malo.
Doniczki to rzeczywiscie problem. W jednej tylko szkolce przyjmuja swoje. Ciezko tak swiadomie ekologicznie zyc
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
sierika 19:28, 06 lut 2020

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Iza, no ciężko, czasem człowiek nie wnika szerzej, aż ktoś rzuci hasło i zaczyna się wyliczanka. Doniczki oddaję do pobliskiej szkółki, no część, bo przy ciągłym sadzeniu, dzieleniu, mnożeniu zawsze muszę mieć stosik, kompostowników mam wiele ale przy kiepskiej glebie i to za mało. Dokupuję 20 worków rocznie, ograniczam się do donic, kiedy jednak chcę nową skrzynię ustawić to mieszam kompost z workowaną "ziemią" bo rodzimy grunt to piach, od połowy ogrodu zółty jak na plaży, błędne koło.
____________________
EwaSierika
ryska 19:46, 06 lut 2020


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11603
O u Ciebie też ten artykuł (udostępniłam go dwa dni temu na fb).
Wnioski mam takie, że świadomość jest niewielka, zatem warto o tym mówić.
Przez niszczenie torfowisk uwalnianie jest mnóstwo CO2 do atmosfery (ponieważ torfowiska magazynują dwutlenek węgla) więc osuszając czy niszcząc je automatycznie wspieramy zmiany klimatu.
W sieci jest też petycja mieszkańców z okolic rzeki Narew, którzy nie chcą na swoim terenie kopalni torfu na okolicznych łąkach.

____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
greg66 10:03, 07 lut 2020


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4566
Witaj Ewo

Ogród taki jak lubię bardzo swojski i taki ciepły.
Będę częstym gościem u Ciebie
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies