Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Urszulla 20:53, 03 lut 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21811
Trzy lata temu nad moim ogrodem przelatywał rój. Strachu się najadlam bo pierwszy raz to widziałam i słyszałam. U sąsiadki siedział dwa dni i potem ruszył do mnie. Pszczoły opanowały gruszę. Po 3 godz odleciały. Pszczelarz twierdził że to musiały być leśne pszczoły i pewnie do lasu poleciały.

A pod laskiem ktoś stawiał w zeszłym roku ule.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Brzozowadzie... 11:26, 04 lut 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Ewo, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. W takim razie muszę jednak zrezygnować z tego ula - sąsiad boleje nad każdym drzewkiem i krzakiem liściastym, które sadzę, chemią pryska wszystko. Chyba nawet nie zacznę tematu. On małych dzieci nie ma, a moje są oswojone, mają nawet od mojego Taty takie małe stroje pszczelarskie, często Mu pomagają
Fajne te wspomnienia. Zobaczcie, jak wiele z nas ma w pamięci dziadków, którzy zajmowali się mniej lub bardziej profesjonalnie pszczelarstwem. A jak niewiele dzieci teraz ma takie doświadczenia...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Pszczelarnia 18:49, 04 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tutaj artykuł dlaczego od zawsze mówię NIE - torfowi w ogrodnictwie. Oczywiście praktykuję bez torfu na swoim ogródkowym podwórku. Tak, to zamknięte koło, bo rośliny ze sklepów i szkółek wykorzystujących torf, jednak kupuję.

Mokradła i torfowiska

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
galgAsia 19:14, 04 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Dzięki Ewo - skopiuję do siebie. Trzeba o tym mówić, mówić, mówić, bo zmierzamy do katastrofy.
A o pałce wodnej - jakie ciekawostki
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Anda 19:21, 04 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33374
Swietny artykul. Dziekuje. Wreszcie i w PL mowi sie o torfie
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Pszczelarnia 19:25, 04 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Anda napisał(a)
Swietny artykul. Dziekuje. Wreszcie i w PL mowi sie o torfie


Ewo, o torfie mówiło się już dawno (mnie już ojciec uczył siania i sadzenia bez torfu) ale teraz przy okazji suszy temat nabrał rozpędu.

Kiedyś mi jeden szkółkarz (4 lata temu) powiedział, że to torf litewski. Ręce opadają.

Alternatywą dla torfu jest wykorzystywanie własnych mieszanek, produkowanych z własnych zasobów.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sierika 19:42, 04 lut 2020

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Torf to jedno, sadzimy masę roślin, które zupełnie nie pasują do profilu glebowego, co skutkuje zbyt częstym podlewaniem, marnowaniem wody, roślin, powtórnym sadzeniem, produkcją stosów doniczek itd. itp. wiele grzechów mamy na sumieniu tworząc ogrody dostosowane do naszych oczekiwań, a niekończące się pielgrzymki ogrodowe? dają tyle radości, bo jest możliwość, bo jest chęć, o reszcie nikt nie myśli, a przecież ziarnko do ziarnka...razy masa ludzi i wysoka częstotliwość, cóż w takiej sytuacji niech każdy sam zrobi rachunek sumienia. Akurat dobra pora na takie podsumowania bo robiąc przegląd zawartości ofert szkółek widzę, że większość wyprzedana już, czy naprawdę to wszystko nam potrzebne, czy to wszystko naprawdę potrzebne w ogrodach?
w takich ilościach? ech, ludzka zachłanność, trudno tu o rozsądek, wiem po sobie.
____________________
EwaSierika
Anda 19:48, 04 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33374
Od paru lat uzywam kompost i kupuje ziemie bez torfu. Nie BIO, bo w ziemach BIO tez czesto jest torf. Warto sprawdzic sklad zanim sie kupi ziemie. Czy w PL mozna kupic ziemie w workach bez torfu?

Teraz na targach bylo widac wielu producentow roznych substratow pod rosliny. Niestety bylo tez wiele torfowych.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
galgAsia 19:56, 04 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Chyba nie ma opcji, żeby kupić bez torfu. No chyba, że stoi napisane "kompost". A cała reszta to torf, nazwany zresztą "ziemią", nawet nie "podłożem"
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
mira 08:01, 05 lut 2020


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Pszczelarnia napisał(a)


Ewo, o torfie mówiło się już dawno (mnie już ojciec uczył siania i sadzenia bez torfu) ale teraz przy okazji suszy temat nabrał rozpędu.

Kiedyś mi jeden szkółkarz (4 lata temu) powiedział, że to torf litewski. Ręce opadają.

Alternatywą dla torfu jest wykorzystywanie własnych mieszanek, produkowanych z własnych zasobów.


Podglądam sobie i widzę że rozwinie się dobra dyskusja oby coś z tego wynikało.

Podaj jak robisz własną mieszankę.
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies