Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zaczynam po raz kolejny...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zaczynam po raz kolejny...

andzia458 11:01, 28 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Aniu, tylko u mnie jedna rabata ma mieć około 150m2. O kolejnych nawet nie myślę w tym roku...
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
anuska2507 11:36, 28 kwi 2020


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Więc moim zdaniem chyba najtaniej zacząć od obornika w dużych ilościach, nawet świeżego. Zanim obsadzisz taką rabatę, np. na jesień, to ten obornik się przekompostuje. A kora jako dodatek, chociaż trochę. Spotkałam się na forum, że ogrodnicy kupują luzem korę-odpad bezpośrednio z tartaku. Ale wiadomo - ta nie jest przekompostowana, ale na pewno wychodzi sporo taniej.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Zakrecona 12:02, 28 kwi 2020

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Hej Aniu!

Fajny masz domek i ładny kawałek do ogarnięcia

J bym poszukała obornika nawet świeżego, chodzi o materię organiczną. Nie wiem jak tam do końca sytuacja z ewentualnym transportem u Ciebie wygląda, ale znalazłam coś takiego. Chyba nie jest tak daleko, no chyba, że to nie ten Łuków

Też miałam mieć Komunię w maju, ma być we wrześniu

Będę podglądać

A i jeszcze znalazłam, na temat ziemi popieczarkowej w wątku Eli-Motylogród na str 93 i dalej.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
anuska2507 12:07, 28 kwi 2020


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
A może mogłabyś posiać poplon?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
makadamia 13:05, 28 kwi 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
andzia458 napisał(a)
Aniu, tylko u mnie jedna rabata ma mieć około 150m2. O kolejnych nawet nie myślę w tym roku...


i właśnie dlatego rozrysowałam Ci tą rabatę w mniejszej wersji niż na początku proponowałam.

jeszcze jedno rozwiązanie jest takie: przygotuj ziemię porządnie bliżej świerków, tam gdzie mają być m.in. hortensje.
w tej części od ulicy zrób tylko dołki. tylko wtedy naprawdę musisz trzymać się tych podstawowych, najmniej wymagających roślin: jałowce, trzmieliny, tamaryszki, perukowce. Potem będziesz to ściółkować skoszoną trawą, czy inną materią organiczną, jaką uda Ci się znaleźć i próchnica będzie wprowadzana do ziemi niejako "od góry.

musisz też być przygotowana na to, że przez pierwsze dwa-trzy lata rabata będzie przypominała puste pole. Jak na 16m2 wsadzisz jednego małego (na razie) tamaryszka, to sorry - ale d.py nie urwie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
andzia458 16:25, 28 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Dziękuję, że jesteście. Ile mi łatwiej i tak jakoś bezpiecznie, że mogę zapytać i dobre dusze pomogą, podpowiedzą. Jesteście wspaniałą ekipą i mam nadzieję, że się tutaj zadomowię na dobre.

Obornik udało mi się dzisiaj nabyć za przysłowiowe piwo, bydlęcy ale niestety ogrom słomy w nim i został złożony na pryzmę za warsztat, żeby zrobić z niego użytek jesienią. I teraz pytanie- przykrywać czy nie przykrywać? Bo każdy mówi co innego...

Aniu, na tej rabacie spróbuję się ratować kompostem, mączką, trochę może tej kory przekompostowanej kupię... Na świeżą będę szukać okazji, mam gdzie złożyć, to będzie na kolejne rabaty. Poplon odpada na tej części bo to trochę potrwa heh. Mam troje dzieci i teraz zupełnie nie mają się gdzie bawić i ciągle piach do domu wnoszą bo biegają po tym pustym placu. Reszta może poczekać i będę robić krok po kroku jak trzeba ale tutaj jednak muszę trochę przyspieszyć...

Magdo jesteś wspaniała. Dziękuję Ci za ten link. Ja w ogóle nie wiedziałam, jak szukać. Wpisywałam w Google KOMPOSTOWNIA i dlatego nic nie znalazłam. Tak, to ten Łuków hehe. Zadzwoniłam tam no i może coś się uda w przyszłym tygodniu, zobaczymy. Pogooglowałam jeszcze na wzór Twojego wyszukiwania i znalazłam jeszcze kilka lokalizacji no ale akurat na daną chwilę kompostu nie mają.
Za odesłanie do wątku Eli serdecznie Ci dziękuję. Przeczytałam. Dużo czytam forum, w każdą wolną chwilę i już mąż zaczyna podejrzliwie patrzeć. On nie czuje tego klimatu ogrodowego. Forum to kopalnia wiedzy ale nie sposób wszystkiego przeczytać. Zwłaszcza z niemowlakiem przy cycku i dwójką niepełnosprawnych dzieci. Dziękuję raz jeszcze.

____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
andzia458 16:33, 28 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Asiu, chyba jednak zastosuję tą wersję minimum, m.in. z powodów, o których pisałam przed chwilą Ani. Chociaż jeśli zdobędę kompost w przyszłym tygodniu, to chyba nie będzie już tak biednie. A jeśli nie, zrobię tak jak napisałaś. A jesienią pójdzie w ruch kolejna część podwórka i wtedy zrobię jak Ogrodowisko każe. No zobaczymy. Mam nadzieję, że będziesz czuwać, żebym nie narobiła jakichś głupot... A dopiero dzisiaj dopatrzyłam się, że tego ogrodzenia jest aż 28m a nie 25 tak jak cały czas mówił mój mąż.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
andzia458 16:39, 28 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Widok ze schodów wejściowych na obecną chwilę.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
MartaCho 19:17, 28 kwi 2020

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2168
Cześć Andziu,
Wpadam z rewizytą! Bardzo fajne plany i działania przed Tobą.
Asia jest wspaniała i na pewno będziesz mieć piękne rabaty! Propozycja, którą przesłała jest super! Ewa- Anda również fachową wiedzą się dzieli, jesteś w najlepszych rękach.
Jeśli uda Ci się wzbogacić ziemię zgodnie z zaleceniami to roślinki ruszą i odwdzięcza się swą urodą!
Trzymam kciuki za realizację wszelkich planów i oczywiście zaznaczam do podglądania
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Zakrecona 20:23, 28 kwi 2020

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Aniu, ja jestem żółtodziób, ale sama w podobny sposób znalazłam kompostownię w pobliżu, a nie miałam pojęcia, że istnieje, hi hi

Jak będzie ktoś miły to nawet da Ci namiary na transport wywrotką za przyzwoitą kasę

Działaj kobieto, bo wiem jak te szufelki brudu w domu męczą
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies