Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe wariacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe wariacje

Wiaan 08:04, 12 cze 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Dzisiaj będzie żwir, ten który pokazywałam, pasuje najlepiej ze wszystkich próbek, które mieliśmy. Trochę się martwię jak będzie z jego brudzeniem ale słyszałam, że jego też można impregnować, zobaczymy Początkowo myślałam o ciemnym dla wygody ale szczerze nie podoba mi się w dużej ilości ciemny kamień, zwłaszcza w połączeniu z trawnikiem, byłoby tak "brudno" i ponuro.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 08:04, 12 cze 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Dwie ŚŚ już na swoim miejscu jeszcze tylko czekają na towarzystwo pozostałych roślin.

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 08:11, 12 cze 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Różanka się rozkręca, szałwia to już nawet zaraz przekwitnie. Kiedyś pisałam, że to szalwia Deep blue ale dokupowałam sztukę jesienią i teraz do donic i one się różnią. Deep blue aktualna nawet bardziej mi się podoba



____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 08:18, 12 cze 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Wybieram trawę, która ma rosnąć przy tarasie, ładna nie za wysoka. Mam dwa typy: rozplenica hameln gold lub molinia variegata, obie mam u siebie, kusi mnie rozplenica bo ona ślicznie kwitnie a wtedy do donicy przy oknie mogłabym dać molinie zamiast turzyc, które nabyłam. Co myślicie?

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Patrycja_KG_Lu 09:13, 12 cze 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2679
Ten drugi pomysł z rozplenicą mi się podoba.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 09:15, 12 cze 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Wiaan napisał(a)
Różanka się rozkręca, szałwia to już nawet zaraz przekwitnie. Kiedyś pisałam, że to szalwia Deep blue ale dokupowałam sztukę jesienią i teraz do donic i one się różnią. Deep blue aktualna nawet bardziej mi się podoba



Anetko, jakie masz odległości między różami? Tak mniej więcej, bo zastanawiam się, jak gęsto sadzić
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Agatorek 21:02, 12 cze 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
anuska2507 napisał(a)

Anetko, jakie masz odległości między różami? Tak mniej więcej, bo zastanawiam się, jak gęsto sadzić


Aniu, to wszystko zależy od odmiany róży. Jedna będzie rosła bardziej wszerz, druga będzie bardziej kolumnowa.
Przy opisie każdej odmiany można znaleźć docelową średnią wysokość i szerokość, i od tego zależą odległości przy sadzeniu.
Zauważyłam przy swoich różach, że, jeśli chodzi o wysokość, to przewyższają te wartości z opisów.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
anuska2507 21:33, 12 cze 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Tak, wiem, że przy opisach są podane docelowe wymiary, ale jestem ciekawa jak do tego podejść w praktyce.
U Anety rozmieszczenie wydaje się idealne, pomiędzy różami są jeszcze byliny, ale nie ma ścisku
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Wiaan 22:46, 12 cze 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Aniu tak jak Agnieszka napisała ja też mam różne odległości od 60cm do 100cm w zależności od odmiany.
U mnie także są większe aniżeli podawały źródła w necie Czy idealne rozmieszczenie to nie wiem, robi się busz ale ścisku jeszcze nie ma, zależało mi aby róże miały przewiew. Pomiędzy różami nie mam zbyt wiele bylin, mam je w większości z przodu rabaty. Różankę zbudowałam piętrowo. Postaram się jakoś uchwycić to na zdjęciu. Jako plecy załapały się świerki serbskie, a częściowo żywopłot cisowy. Później są wyższe gatunki i przy nich dosadziłam jesienią trzcinniki i perovskie, trawy mega urosły Poniżej jest średnie piętro i dopiero przy nich i przed nimi są byliny. Później najniższe piętro róż wymieszane ze stipą, szałwią, seslerią a całość zamknięta obwódką z cisa. Jaka instrukcja mi wyszła
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 22:54, 12 cze 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Ten drugi pomysł z rozplenicą mi się podoba.

Rozplenice mają to coś ta odmiana dość wcześnie zakwita i ma delikatne kotki.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies