Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kaszubskie piaski

Pokaż wątki Pokaż posty

Kaszubskie piaski

Bee 09:16, 28 lip 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 260
Lipiec na Kaszubach był jak przysłowiowy lipiec nad morzem: padało i ochłodziło się. Idealna pogoda na ogród, można było pielić, kopać i przesadzać bez zdychania w upale i co najlepsze ogród podlewał się sam. Dziękuję Matko Naturo za deszcz.

Poświęciłam tydzień urlopu na prace ogrodowe. Tak sobie myślę, że oprócz urlopu wypoczynkowego powinna być osobna kategoria: dodatkowy urlop ogrodowy dla ogrodników w wymiarze po tygodniu na wiosnę, lato i jesień. Wtedy może zdążyłabym ze wszystkimi pracami.

Skończyłam wiosenne pielenie rabaty angielskiej. Uff, było więcej chwastów niż posadzonych roślin. Rozstałam się z większością śmiałków darniowych. To są piękne trawy i dawały lekkość rabacie ale straszliwie się wysiewały i zagłuszały inne rośliny. Bez nich rabata zmienia charakter i teraz szukam pomysłu na inna zwiewną trawę, która się nie sieje. Rabata jest teraz pełna pustych miejsc, ale to się z czasem zapełni.

Posadziłam trochę nowych nabytków: szałwię Caradonna, kolejne kocimiętki, nachyłek Moonbeam.





____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Bee 09:39, 28 lip 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 260
Rabata macierzankowo-wrzosowa czyli rabata sucha właśnie zakwitła.

Nie podlewałam tej rabaty przez cały okres suszy. Trochę wyschły mi niektóre wrzosy ale powoli odbijają. Gdyby jeszcze nie konieczność pielenia to byłaby idealna naturalistyczna rabata na piaski.

















____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Basieksp 12:12, 28 lip 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10269








Bardzo ładnie to wygląda też mieszkam tak trochę jakby na Kaszubach i lubię jak w lasach wrzosy kwitną, takie całe połacie Ty takie poletko stworzyłaś, pięknie to wygląda, tak naturalistycznie a stado krów też mi się podoba, takie trochę inne, kolorowe są
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Bee 09:54, 29 lip 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 260
Basiu, dziękuję. Inspiracją dla tej rabaty były lasy z polankami porośniętymi wrzosami i macierzanką na poboczach. Pomyślałam, że będą pasowały do charakteru działki. I miałam nadzieję, że będą wytrzymałe na suszę. Chyba się udało

____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Basieksp 10:16, 29 lip 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10269
Bee napisał(a)
Basiu, dziękuję. Inspiracją dla tej rabaty były lasy z polankami porośniętymi wrzosami i macierzanką na poboczach. Pomyślałam, że będą pasowały do charakteru działki. I miałam nadzieję, że będą wytrzymałe na suszę. Chyba się udało



U nas zawsze jak jadę obwodnicą do pracy to podziwiam jej pobocza porośnięte są trawą niekoszona często, poprzeplatana różnymi polnymi kwiatami, ślicznie to wygląda a wzdłuż posadzone są takie zwykłe derenie, zimą jest dużo czerwonych pędów, w masie robią wrażenie. Potem na innym odcinku kwitną dzikie róże, one poprzeplatale są jarzębiną, jesienią ładnie wszystko się przebarwia i do tego czerwone owoce róży i jarzębiny, ktoś fajnie to wymyślił
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Bee 14:19, 09 sie 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 260
Tak dla pamięci (własnej!):

jak się sadzi borówki to trzeba przewidzieć nie tylko miejsce na rozrastanie się krzaków ale też na rozłożenie siatki.

Bo potem jest problem zaplątany we wrzosach:





W tym roku część krzaków borówek nie ma wogóle owoców. Myślę, że kiedy kwitły było za zimno i żadne trzmiele nie latały.
Tym bardziej cenne są te, które zaowocowały. Siatka musi być bo inaczej ptaki zjadłyby wszystko.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Gosialuk 16:25, 09 sie 2023


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5274
U mnie też bez szału z owocami, ale siatką jeszcze nie okrywałam. Prędzej ślimaki mi je zjedzą, bo już w tamtym roku wchodziły na krzaki. Takie bestie. Przy tych deszczach, to pewnie znowu ich masa jest.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Magara 23:29, 09 sie 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6713
Osobiście do borówek nie mam ręki, moje krzaczki mizeroty pomimo doskonale (teoretycznie) przygotowanego podłoża i podlewania
Rękę do borówek ma moja Sąsiadka, która ma piękne, wielkie krzaki, z reguły owocujące super - a w tym roku też ma owoców jak na lekarstwo
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Bee 08:31, 10 sie 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 260
Daga, ty masz chyba glinę? Jeśli tak, to możesz posadzić borówki w folii. Zajrzyj na 16 stronę, tam jest opis. Trzeba odseparować przygotowane podłoże dla borówki od rodzimej gleby bo inaczej nie da się utrzymać właściwego pH.

Gosiu współczuję ślimaków. U mnie amatorzy na borówki to kosy i reszta skrzydlatych złodziei i niestety osy.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Magara 23:53, 11 sie 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6713
Beata, co do zasady faktycznie mam glinę. Ale pod borówkę kopaliśmy wielkie doły, sąsiedzi się śmiali, że jak pod grobowiec rodzinny Poszło w te wielkie doły wszystko dobre co borówkę miało zadowolić. I rośnie jak rośnie.
Sąsiadka ma podobne warunki glebowe - u niej wielkie krzaki, obsypane owocami, chociaż w tym roku - mizerota... Chyba po prostu słaby rok dla borówki na północy
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies