Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kaszubskie piaski

Pokaż wątki Pokaż posty

Kaszubskie piaski

Bee 09:53, 04 paź 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
Dziewczyny, dżem z agrestu to mój ulubiony. Zaczęłam uprawiać jagodnik bo w pewnym momencie zakup agrestu do przetworów zrobił się za drogi. Te małe opakowania owoców za miliony monet

Na kaszubskich piaskach wydajność upraw z ha, czytaj z krzaczka, jest niska więc w jagodniku sadzę krzewy owocowe co najmniej dziesiątkami i dlatego jagodnik jest obszerny i jego przygotowanie zajęło sporo pracy.

Potem z pieleniem nie jest aż tak źle bo międzyrzędzia mam przykryte agrotkaniną a w rzędach krzaki są ściółkowane korą, trocinami lub kompostem. Pielę je i czyszczę agrotkaninę dwa razy do roku.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
anuska2507 11:04, 05 paź 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Sadziłabyś wrzosy pod koniec października? Czy to już za późno i lepiej np. wiosną lub dopiero w sierpniu-wrześniu za rok? Wrzosy byłyby raczej kupowane przez internet, bo w moich szkółkach już nie widziałam.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Bee 12:41, 05 paź 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
W zasadzie nie ma przeciwskazań. Ziemia jest jeszcze ciepła a sadzonki z doniczek.

Ale wrzosy kupione przez internet mogą być różnej jakości. Ja kupowałam z renomowanej szkółki wrzosowej przez internet raz i sadzonki miały strasznie sfilcowane korzenie. Pewnie za długo przetrzymali je w za małych doniczkach.

Poczekaj lepiej do przyszłego września, wtedy jest ogromny wybór w sklepach a kupując stacjonarnie można obejrzeć bryłę korzeniową. A przy sadzeniu wrzosów to jest najważniejsze.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
anuska2507 13:49, 05 paź 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Pewnie masz rację, bo co nagle, to po diable
Chyba wstrzymam się do przyszłego sezonu, lepiej przygotuje glebę. Jak sobie policzyłam, że potrzebuję od 70 do 100 sadzonek, to wychodzi mi taka kwota, że szkoda ryzykować, żeby wypadły. A po drugie trudno kupić takie ilości stacjonarnie. W mojej ulubionej szkółce były w sprzedaży koło 10 sierpnia, a jak byłam ze 2 tygodnie temu, to nawet resztek nie widziałam.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Magara 23:28, 05 paź 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6594
Beata, podziwiam Cię za ogrom prac wykonanych
Wrzosowisko jest piękne

Tym dżemem z agrestu mnie zaintrygowałaś, nigdy nie jadłam Mam dwa agrestowe krzaczki, ale nie ma kto o nie zadbać w ferworze innych prac i bardzo nad tym ubolewam Agrest mi się kojarzy z dzieciństwem, chyba wtedy każdy kto miał kawałek ogródka miał agrest
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gosialuk 00:01, 06 paź 2023


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Ja na agrest chodziłam do babci podjadać prosto z krzaczka. Miała taką odmianę o małych owocach, ale słodkich. Bardzo je lubiłam.
A mój agrest w tym roku przepadł, bo jeszcze nie zdążył dojrzeć przed urlopem, a po urlopie już było po. Trochę też za bardzo zarósł mi bodziszkiem, który posadziłam wokół w celu zadarnienia i ochrony przed chwastami.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Bee 09:28, 09 paź 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
Dziewczyny agrest z krzaczka, dobrze dojrzały, to jest poezja smaku.

A jak mamy więcej owoców to polecam dżem. Niektóre odmiany mają mało pektyn więc dodaję 2 przetarte jabłka na garnek dżemu. Nie zmienia smaku gotowego dżemu tak jak "dżemiksy".

Czy ja się już chwaliłam, że miałam już wsadzone wszystkie doniczki i cebule? Otóż było to prawdą zaledwie przez tydzień. Tak jakoś wpadły mi do koszyka sadzonki truskawek i borówek.

Przyszły przesyłki a tu pogoda się zbiesiła. Truskawki zmaltretowane siedziały w plastikowym worku trzy dni aż mogłam pojechać na Kaszuby w niedzielę i je posadzić. Ciekawe czy się przyjmą? Jak nie to posadzę nowe wiosną, ale może się uda.

A jagodnik mogę uznać za zakończony.

Plan na przyszły rok to poszerzenie rabaty borówkowej. Na razie kupiłam borówki. Przesadzę je do dużych doniczek do kwaśnego torfu i zadołuję. Będą czekały aż rabata będzie gotowa.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Basieksp 14:02, 09 paź 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10213
Ja z agrestu bardzo lubię kompot z odrobiną truskawek swojego agrestu nie mam, zawsze jakieś owoce agrestu mam od mojej mamy może warto pomyśleć o swoim krzaczku?
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Bee 09:29, 11 paź 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
Basiu warto pomyśleć nawet o kilku krzaczkach

Taki kompot też wygląda zachęcająco.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Basieksp 11:08, 11 paź 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10213
Kilka nie zmieszczę, ale jeden może gdzieś bym upchała
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies