Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały podmiejski

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały podmiejski

inka74 21:37, 16 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Środkowy świetny. Połączenie geometrii z lekkim buszem w tle.
Co do koncepcji ścieżek - zastanów się, co chcesz widzieć patrząc z okna, bo okrutna prawda jest taka, że w naszym klimacie ogród przez prawie pół roku oglądasz z okien. Warto by było, abyś miała na czym zatrzymać wzrok.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 00:01, 17 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Kręcę się wokół tego samego, ale trudno wymyślić mi już coś nowego. Narysowałam coś takiego. Różnice niewielkie. Pokazywałam wcześniej podobny projekt z kółkiem i dwoma zejściami z tarasu. Teraz jedno zejście i kółko większe,a mimo to wydaje mi się, że optycznie ogród na planie z większym kółkiem wygląda na większy, niż z mniejszym. A może za wielkie to rondo? Nie wiem też czy tak jak kiedyś proponowała inka74 poszerzyć ścieżki - zejście z tarasu + ta biegnąca w poprzek ogródka. Wprowadziłam też jeszcze jedną ścieżkę, jakoś mi tam pasowała, bo nawiązuje do ścieżki do furtki. Można tam np. jakąś rzeźbę postawić.
Można jeszcze spróbować zamiast ronda zrobić kwadrat ale nie wiem czy by się wszystko niezakwadraciło - chyba rondo trochę łagodzi całość.
Co myślicie?

wersja 1
rabaty takiej samej głębokości

wersja 2
rabaty przy płocie o 1m szersze od tych przy tarasie,gdybym czymś żywopłotowym obsadziła płot to reszta miejsca na rabatach (przy płocie i przy tarasie) byłaby wizualnie zbliżona.

Iwonko, popatrzę jeszcze jak radzisz - jak to wyglądałoby z okiem, ale to jutro, ka będzie jasno I ten środkowy pin też mi się podoba - super go określiłaś - połączenie geometrii z buszem
A łamańca z kółkiem nie da się sensownie połączyć, ale nawet nie wiem czy jeszcze chcę
tu jeszcze piękności Vity. Rewelacja
https://pl.pinterest.com/pin/807340670700092738/
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
maksimini 00:19, 17 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
A i chciałam się jeszcze pochwalić...dostałam nadprogramową kasiorkę odkładam do skarpety na moje ogrodowe pomysły i szaleństwa
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 07:41, 17 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Odkładaj, odkładaj. Ogród to skarbonka bez dna

Ja też odkładam i wydzielam sobie wydatki, tak łatwiej choć dłużej trwa

A jakby tego typu układ zastosować?

Zostaje podział na 3 ale jedno centralne zejście. Większe rondo przechodzace w mniejsze optycznie wydłuży perspektywę jeszcze jak nasadzeniami pokombinujesz. Ławkę można przesunąć tak aby patrzeć na rabatę a nie na ścieżkę. Można też z jakiś ścieżek zrezygnować jak rabaty za małe.
Edit: zapomniałam o tarasie, środkowe ścieżki out, nie mają racji bytu. Środkowa rabata mniejsza. Tu gryzmoliłam na planie innego układu jak widać. Ten taras po całości taki ogromny tworzy dużą optycznie bryłę dominującą nad wszystkim... Wkurzam się sama na siebie jak coś mi chodzi po głowie a nie umiem tego przelać na papier
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 09:50, 17 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Męczyło mnie i ten środkowy pin z wodą podsunął pomysł
Edit, podmiana


Wieczorem opiszę co i jak.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
izabela_magd... 12:53, 17 lut 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Kasiu melduję się u Ciebie
jestem pod wrażeniem sypiesz nowymi pomysłami. Widać proces twórczy

Jeśli mogę wrzucić moje 2 grosze do dyskuji.


Ogród geometryczny super pasuje do architektury budynku, tu przyłączam sie do wcześniejszych opinii.
Pisałaś: styl formalny, przemawia do mnie, ale nie do końca taki "sztywny" -> pozwól rozsiać się bylinom, lub posadź "nie od linijki", żeby one nadały troszkę tego nieformalnego charakteru, odrobinkę nieładu i przekory. Ale proste klasyczne ściezki, moim zdaniem "zrobią robotę"

Jakby się dogadać z sąsiadem, tym od furtki to drzewa moglibyście posadzić u siebie na posesjach na mijankę wykorzystując swoje ogrody jako wspólna przestrzeń w koronach. <-już nie pamiętam kto to napisał, ale to jest clue! Od tego moim zdaniem powinnaś wyjść.

Skupiasz się na ścieżkach ich układzie, a tak na dobrą sprawę każdy układ był dobry Można wiele godzin poświęcić żeby znaleźć ten jedyny idealny... tylko czy to najważniejsze?

Ogrody pokazane jako inspiracje były w moim odczuciu "intymne". Mając sąsiada 3-4 m za płotem z oknem na Twój ogród nie stworzysz kameralnego ogrodu. Musisz się zastanowić gdzie posadzić jakie drzewa.
Może próbuj przerysować sobie plan ogrodu na widok z geoportalu, jeśli są tam już budynki sąsiadów? Pub po prostu wyjdź do ogrodu i z coś odblaskowego połóż w miejscach gdzie chcesz się zasłonić, potem sprawdź jak to na planie wygląda i czy nie koliduje z alejkami.

Pisałaś że lubisz brzozy. Też widać je u sąsiadów. Spróbuj nimi zasłonić budynki, można poszaleć z odmianami.
brzoza tworzy ażurową zasłonę ale może wystarczy ? jakaś wielopienna? szybki szkic proszę mnie nie zjeść

nie wiem co lubisz, można pomysleć np. o jakiejś formie stożkowej lub kulistej (1.)lub też jakiegoś wyższego krzaczora (2.) posadzić np. kalinę a pod nią dac ławkę
środek bym zostawiła niższy, żeby otworzyć trochę ogród i zapożyczyć troszkę krajobrazu.

____________________
Iza ogród pod Krakowem
Agatorek 19:41, 17 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
maksimini napisał(a)
A i chciałam się jeszcze pochwalić...dostałam nadprogramową kasiorkę odkładam do skarpety na moje ogrodowe pomysły i szaleństwa


O super wieści .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 19:44, 17 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
Iza, jest tylko niebezpieczeństwo, że sąsiad się zmieni np. sprzeda komuś dom i ten nowy może wyciąć te drzewa „na mijankę”.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
maksimini 21:27, 18 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
inka74 napisał(a)
Męczyło mnie i ten środkowy pin z wodą podsunął pomysł
Edit, podmiana


Wieczorem opiszę co i jak.

Iwonka, widać na Twojej propozycji inspirację środkowym pinem Podoba mi się, że taras przez to szerokie zejście zaraz na ścieżkę wokół środkowego prostokąta bardzo łączy taras z ogródkiem. Tutaj taras i ogród to całość. Nie jest tak że taras oddzielnie a ogród oddzielnie.
Część planu rozszyfrowałam
W środkowym prostokącie można dać wodę albo rabatę, pod płotem albo wodę, albo lustro lub ławkę.
Roślin wszystkich nie udało mi się odczytać - w prawym górnym rogu widzę brzozę, ale tam jeszcze chyba jakieś drzewa są.
A w narożniku na ścieżce też co dałaś, cóż am widzisz? fotel czy coś innego?
Możesz troszkę opisać plan?
Acha i jeszcze czy w tym układzie czy schody wchodzą w taras, chyba tak. Czy nie lepiej żeby taras był jedną płaszczyzną a schodek poza nim?

Pisałaś: styl formalny, przemawia do mnie, ale nie do końca taki "sztywny" -> pozwól rozsiać się bylinom, lub posadź "nie od linijki", żeby one nadały troszkę tego nieformalnego charakteru, odrobinkę nieładu i przekory. Ale proste klasyczne ściezki, moim zdaniem "zrobią robotę"


Aga

jest tylko niebezpieczeństwo, że sąsiad się zmieni np. sprzeda komuś dom i ten nowy może wyciąć te drzewa „na mijankę”.

Wiadomo w życiu różnie bywa, to możliwe choć mało prawdopodobne znając moich sąsiadów (tych od furtki). A że są bardzo ok. to temat wspólnego posadzenia drzew (brzóz) mogę poruszyć. On na swojej działce ma 2 sztuki. Nie wiem czy zgodziłby się, bo ma taras od północnego zachodu, więc może będzie się bał że za bardzo mu zacieni. Ponieważ brzozy lubimy oboje więc zapytam na pewno jak zapatrywałby się na taki pomysł.

Iza

jestem pod wrażeniem sypiesz nowymi pomysłami

To nie ja sypię pomysłami to Inka74 Gdyby nie ona i Anda to nic nie wymyśliłabym.

Pisałaś: styl formalny, przemawia do mnie, ale nie do końca taki "sztywny" -> pozwól rozsiać się bylinom, lub posadź "nie od linijki", żeby one nadały troszkę tego nieformalnego charakteru, odrobinkę nieładu i przekory. Ale proste klasyczne ściezki, moim zdaniem "zrobią robotę"

Tak właśnie zamierzam zrobić

Mając sąsiada 3-4 m za płotem z oknem na Twój ogród nie stworzysz kameralnego ogrodu. Musisz się zastanowić gdzie posadzić jakie drzewa. wyjdź do ogrodu i z coś odblaskowego połóż w miejscach gdzie chcesz się zasłonić, potem sprawdź jak to na planie wygląda i czy nie koliduje z alejkami.

A tu pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić Wyższy żywopłot, może jakaś pergola, przesłony, wydaje mi się że właśnie w małym ogródku łatwiej jest zrobić intymny ogród, zobacz na małe ogródki w Anglii przy wiktoriańskich szeregowcach - przecież one są takie małe, tak tam ciasno, a takie intymne, będę w każdym razie próbować
Wiem że muszę zastanowić się nad drzewami, cały czas to robię (myślę ) ale to nie takie proste Jak tu zrobić żeby przysłonić ale nie zacienić. Z tego m.in względu wybrałam brzozę. Ma taką ażurową koronę, a poza tym ma je sąsiad, sąw najbliższej okolicy, no i mi się podoba, choć boję się czy coś pod brzozą mi wyrośnie. Ponieważ mam na swojej działce 1 szt. i to zasadzoną dopiero minionej jesieni, myślę że mogę ją w razie czego wykopać i dać w inne miejsce albo nawet oddać (mam chętnego) gdyby trzeba było brzozę wymienić na inne drzewa Inka74 co myślisz w tym temacie?
Pomysł z czymś odblaskowym ekstra Dziękuję za odwiedziny i uwagi
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 05:42, 19 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Napisałam cały elaborat i mi wcięło.... Wrrr

Taras jest specjalnie tak podzielony na wyraźne strefy, aby nad częścią z pokojem muzycznym dać zadaszenie. Raczej powinno być one elementem trwałym z pokryciem jak na dachu tak, aby je można łatwo przekształcić w ogród zimowy oszklony. Donice przy schodach stoją na tarasie i nie musi ich być. Donice w narożniku z kanapami stoją poza tarasem i tu bym chyba myślała o czymś trwalszym. Wcięcie jest potrzebne aby przełamać ciężką bryłę tarasu i optycznie wydłużyć ogród. Tam na środku ogrodu może być woda jak na Pinie np. z 3 dyszami niskimi a na końcu pod płotem ścianka z lustrem lub ławeczka. Jeżeli jednak zdecydujesz, że to pod płotem chcesz ściankę wodną to na środku może zostać rabata taka bardziej formalna np. z kulkami cisowymi lub stożkami w trawach, na wiosnę w kwitnących czosnkach.
Cały ogród ujęła bym w ramy formalne a rabaty biegnące od tarasu do płotu z furtką zrobiłabym takie mniej formalne, w stylu Białego ogrodu choć może odrobinę uporządkowane, no nie "preriowe" w każdym razie. Cisa bym nie sadziła aż takim długim pasem bo finansowo popłyniesz. Jak kupisz małe sadzonki tańsze to będziesz bardzo długo czekała na efekt a to ma być przesłona. Z jednej strony sąsiad posadził tuje ale z drugiej jest pusto. Coś by się przydało co szybciej zasłoni. Tu na tym planie została jeszcze wersja żywopłotu z innego planu. Ona się nie nadaje, jeżeli brzozy miałyby być w narożnikach a one tam psują. Brzoza posadzona soliterowo osiągnie większe rozmiary i po wysokości i co do szerokości korony. I tak jak przy sadzeniu jej w zagajniku co 2,5-3,5 metra to ich korony pewnie będą miały do 3-4 metrów, tak jako soliter może mieć te 5 merów szerokości lub nawet więcej. Ty na 100% potrzebujesz drzew na wysokości tarasu i to z obu stron działki. Po pierwsze wytłumią odrobinę hałasy z sąsiednich działek a po drugie nikt ci nie będzie zaglądał w talerze. Dlatego dałabym tu graby, jakieś węższe odmiany typu Frans czy Lukas. Graby mogą być poprowadzone w dwojaki sposób - albo zostawione naturalnie wtedy trzeba je posadzić tak z 1,5 metra od płotu, rosną do ok. 10 metrów lub na stelażu i wtedy są duże niższe i węższe, mogą być bliżej płotu. Ile tych grabów będzie to zależy od siebie i tego co chcesz zasłonić i jak szczelnie. Grab ma zwartą koronę ale wąską. Docelowe 3 metry osiągnie po nastu jak nie dziestu latach. Pozostałe drzewa na działce zależą od tego co chcesz zasłonić i jak mocno.
Co do ławeczki - zlikwidowałam ją po prawej stronie. Jeżeli będziesz miała placyk po lewo to nie jest ci ona potrzebna i po prawo. Za dużo tego może być. W prawym narożniku można dać jakiś element dekoracyjny lub roślinę w donicy.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies