Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » April podbija las...

Pokaż wątki Pokaż posty

April podbija las...

antracyt 17:36, 06 sie 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11634
A ja przeliczałam ostatnio ile razy w tym roku miałam porządny deszcz i wychodzi na to, że tylko wczesną wiosną... zbiornik na deszczówkę chyba kiepsko spełniałby swoją rolę. Czy się mylę?
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
sierika 20:53, 06 sie 2022

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Który to raz łapię zadyszkę, co zajrzę kilka stron do nadrobienia, ale warto
Kiedy ja mówię do mojego M wiesz co? od razu odpowiada NIE
____________________
EwaSierika
Kasya 21:34, 06 sie 2022


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41862
U mnie w sumie sporo padało
W krzakach może sucho tylko
Na wiosnę podlewalam a potem nie było potrzeby
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Magara 00:30, 07 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6609
antracyt napisał(a)
A ja przeliczałam ostatnio ile razy w tym roku miałam porządny deszcz i wychodzi na to, że tylko wczesną wiosną... zbiornik na deszczówkę chyba kiepsko spełniałby swoją rolę. Czy się mylę?

Zuza, ja też tak to widzę. Jeżeli chodzi o bilans ekonomiczny to policzyłam, że inwestycja wyjdzie na zero za 10 lat najwcześniej. Ale zakładam, że problemy z wodą będą coraz większe a i na zakazy czas przyjdzie. Może u nas nie tak prędko, ale kiedyś pewnie tak będzie.
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Anda 09:09, 07 sie 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33374
antracyt napisał(a)
A ja przeliczałam ostatnio ile razy w tym roku miałam porządny deszcz i wychodzi na to, że tylko wczesną wiosną... zbiornik na deszczówkę chyba kiepsko spełniałby swoją rolę. Czy się mylę?


Wg mnie zależy to od ilości i wielkości zbiorników oraz wielkości powierzchni z której woda będzie zbierana. Jeden porządny deszcz może już napełnić zbiornik na 1000 l. My już się rozglądamy za takimi na taras. Muszą być wąskie, wysokie i w miarę estetyczne Za domkiem ogrodnika chcemy mieć jeszcze dodatkowy zbiornik. 1000 l już tam mamy, a chcemy 2000.
Wiadomo, że nawet i 5000 l nie starczy na całe lato na cały ogród. Dlatego myślę nad częściową wymianą roślin na takie, które obejdą się całkiem lub prawie bez podlewania. Woda będzie używana przede wszystkim do warzywnika. Taki mam zamysł Do drzew są takie specjalne torby rozsączające wodę. Poza tym można umieścić przy drzewach rurki doprowadzające wodę do korzeni. To też zapobiega zbyt szybkiemu parowaniu wody.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
mrokasia 09:22, 07 sie 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Coraz częściej zdarzają się u nas burze - pada wtedy krótko i intensywnie. Ziemia nie zdąży się nasączyć, woda szybko odparowuje. Zbiorniki pozwalają tę wodę zatrzymać i wykorzystać później. Tylko faktycznie to spore inwestycje. Myślę teraz nad zamontowaniem 4 beczek pod rynny - to ponad 1200 zł...
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Anda 09:27, 07 sie 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33374
Jeśli policzyć to, co zostało już wydane na ogród, to inwestycja w utrzymanie ogrodu na pewno się opłaci. Tak myślę
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
mrokasia 09:36, 07 sie 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Zdecydowanie .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Rojodziejowa 10:27, 07 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8437
Nam z połowy dachu zbiera deszczówkę do pojemnika, który kiedyś był szambem - tam mamy 10tys. litrów. Z drugiej strony idzie w kręgi w ziemi, ale tam by pasowało dno wybetonować i byłoby jeszcze ze 3tys. Ale jak widzę ile jeszcze z garażu wody mogłoby być, to myślę właśnie jeszcze o takim stojącym, tylko skoro to na wierzchu ma być, to pasowałoby, żeby był ładny
Ale w sumie widziałam, że takie brzydale jasne plastikowe też fajnie obudowują drewnem.

Całe lato o tym intensywnie myślę.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Dorii 12:39, 07 sie 2022


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Też mam 10tys litrów zbiornik taki sam jak na szambo. U mnie ten zbiornik ma zrobiony przelew w postaci dwóch rur rozsączających. Dzięki temu zatrzymujemy wodę na działce w głębszych warstwach. Taki zbiornik nie wystarczy na długo jeśli chciałoby się podlewać porządnie cały ogród. Dlatego ważne jest by zachować jak najwięcej wody w glebie w jej głębszych warstwach, również tej co spadnie zimą. Na moim trawniku widać gdzie idą te rury. Zielone paski są najbardziej widoczne wiosną które u nas są ostatnio bardzo suche.


Do tego chyba nie ma co podchodzić w kwestii ekonomicznej. Mamy tanią wodę puki co.
Inna kwestią jest to że woda deszczowa jest lepsza dla roślin. Nie jestem eko terrorysta ale jednak boli mnie używanie wody pitnej do podlewania trawnika. Szczególnie że za jakiś czas możemy mieć problem z jej dostępem.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies