Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Martka 13:35, 06 paź 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Liście w moim ogrodzie są nowością, jeszcze nie znam tej rozrywki, którą pokazujesz. I oczywiście nie doczekam takiej ilości liści, jaką dają stare dęby. Niemniej nurtuje mnie pytanie techniczne, jak usuwasz liście z rabat? Wybieranie paluszkami? Grabie to chyba tylko na trawniku? Moja wyobraźnia dziś dopiero dotarła do tej kwestii…. Nie mniej jednak: jesień to piękna kolorowa pora roku
Wiaan 13:50, 06 paź 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5362
Martka napisał(a)
Liście w moim ogrodzie są nowością, jeszcze nie znam tej rozrywki, którą pokazujesz. I oczywiście nie doczekam takiej ilości liści, jaką dają stare dęby. Niemniej nurtuje mnie pytanie techniczne, jak usuwasz liście z rabat? Wybieranie paluszkami? Grabie to chyba tylko na trawniku? Moja wyobraźnia dziś dopiero dotarła do tej kwestii…. Nie mniej jednak: jesień to piękna kolorowa pora roku


Marta uśmiałam się z wyobraźni Nie wiem jak Judith to robi, ale chętnie się dowiem, wymienimy się poradami
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Judith 14:01, 06 paź 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10087
Martka napisał(a)
Liście w moim ogrodzie są nowością, jeszcze nie znam tej rozrywki, którą pokazujesz. I oczywiście nie doczekam takiej ilości liści, jaką dają stare dęby. Niemniej nurtuje mnie pytanie techniczne, jak usuwasz liście z rabat? Wybieranie paluszkami? Grabie to chyba tylko na trawniku? Moja wyobraźnia dziś dopiero dotarła do tej kwestii…. Nie mniej jednak: jesień to piękna kolorowa pora roku

Wiaan napisał(a)

Marta uśmiałam się z wyobraźni Nie wiem jak Judith to robi, ale chętnie się dowiem, wymienimy się poradami

Cały elaborat można na ten temat napisać .
Postaram się syntetycznie podejść do tematu .
Mamy dwie opcje:
1. liście są suche
2. liście są mokre
Warunki wstępne - liści jest maaasa, to nie są pojedyncze urocze listeczki.

Ad.1
- Wierzchnia warstwa liści zgarniana na trawę małymi grabkami do liści (takimi dla dzieci wdrażanych w prace ogrodowe : ))
- Kolejne warstwy odkurzane odkurzaczem. Nieprzyjemna to czynność - liście dębu są duże i sztywne i co chwile trzeba je popychać ręcznie. A nie można ustawić maksymalnej siły ciągu, żeby z liśćmi nie wciągnąć kory lub żwirku.
- Ostatnia warstwa, która jest zawsze wilgotna - zbierana na kolanach.
- By liście zgarnięte na trawę nie znalazły sie za sprawą wiatru z powrotem na rabacie - grabimy je i pakujemy do wora .

Ad.2
- Zbieramy na kolanach albo czekamy aż wyschną.
- Jeśli decydujemy sie czekać aż wyschną - patrz punkt 1.

No i tyle

PS. Może być gorzej - co dwa lata, gdy mamy rok żołędziowy i dziesiątki kilogramów żołędzi zarówno w trawie, jak i na rabatach... W tym roku lajcik - tylko liście .

EDIT: Napisałam „zbieramy”, decydujemy”? Nie, nie, nie - to ja sama zajmuję sie tym tematem. Liczba pojedyncza
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiaan 14:12, 06 paź 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5362
Robimy to podobnie, ale raczej robimy w liczbie mnogiej

W korze jakieś tam resztki zostają i zawsze sprzątamy przed zimą, aby na wiosnę było mniej pracy na szczęście nie mam żołędzi, tylko orzechy
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Judith 14:15, 06 paź 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10087
U nas małżonek grabi z trawnika. Rabaty zostawia mnie .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Martka 22:14, 06 paź 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Wywód rozpisany na wszelkie możliwe czynniki i bardzo przejrzysty Konstatacja jest jedna: liść to kłopotliwe piękno!
Brawo za trwanie w nim

Agatorek 22:05, 07 paź 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Judith napisał(a)
Takie tam jesienne rozrywki…


A czy Twój pomocnik (model ) ogrodowy nie lubi przypadkiem tarzać się w takiej stercie liści?

Edit: cofnęłam się do zdjęć nowej rabaty. Z ręką na sercu przyznaję, że to wygląda na wykonanie bardzo profesjonalne, na pewno nie przez „amatorów”. Brawo Wy.
Mam nadzieję, że znajdziecie kogoś do ułożenia reszty, ze względu na ciężar
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Judith 11:05, 08 paź 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10087
Agatorek napisał(a)


A czy Twój pomocnik (model ) ogrodowy nie lubi przypadkiem tarzać się w takiej stercie liści?

Nie . Nie zwraca uwagi na liście. Tutaj go zaprosiłam, bo chciałam pokazac wielkość tej sterty .

Edit: cofnęłam się do zdjęć nowej rabaty. Z ręką na sercu przyznaję, że to wygląda na wykonanie bardzo profesjonalne, na pewno nie przez „amatorów”. Brawo Wy.
Mam nadzieję, że znajdziecie kogoś do ułożenia reszty, ze względu na ciężar

Bardzo Ci dziękuję za uznanie - małżonek wykonał naprawdę świetną pracę brukarską. Kto by pomyślał jeszcze z 10 lat temu, że te nienawykłe do fizycznej pracy ręce potrafią tak wiele ... . Mój udział w zakresie prac fizycznych jest niewielki - wysypanie żwirku na ścieżki i przygotowanie ziemi na rabacie...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Agatorek 20:53, 08 paź 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Tia, niewielki udział rzeczywiście .

Mnie z kolei było trudno zaciągnąć do ogrodu, do pracy, jak jeszcze mieszkałam z rodzicami. Później był etap mieszkania w Warszawie, styczność z ogrodem miałam, jak przyjeżdżałam do rodziców na weekend i brałam książkę i szlam na leżak . A teraz, każdy widzi jak jest .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Milka 07:30, 09 paź 2021


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Judith napisał(a)




Jest pięknie i to światło, magia.
Widzę, że masz nadzorcę przy zbieraniu liści, których też dużo, jak u mnie
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies