Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Wiolka5_7 15:53, 11 lis 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Anda napisał(a)


No widzisz, u mnie Molinia caerulea nie dała rady, bo ja też nie podlewam prawie wcale. Dużo zależy od gleby i ilości opadów rocznych i tego, jak głęboko znajdują się wody gruntowe. No i od ilości upałów latem.
A jakie molinie rosną u Ciebie - Molinia arundinacea czy caerulea? Ta pierwsza lepiej toleruje suszę.


Masz rację wszystko zależy od gleby.Ja przed sadzeniem wzbogacam glebę dobrociami.Więc trzyma wilgoć.

Mam obydwa gatunki.Obie molinie rosną w takich samych warunkach,wody tyle co z nieba.Tylko w pierwszym roku po posadzeniu podlewam regularnie a potem już sobie radzą jak się ukorzenią.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Judith 16:00, 11 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10060
Wiola, efekty wzbogacania u Ciebie pokazują, ze wzbogacisz właściwie . Powiedz proszę jak to robisz .
Ale tak szczegółowo, bo ja w każdym przepisie potrzebuję konkretu - jak jest napisane „dodać łyżeczkę cukru” to muszę wiedzieć czy płaską, czy czubatą .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiolka5_7 16:08, 11 lis 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Judith napisał(a)
Wiola, efekty wzbogacania u Ciebie pokazują, ze wzbogacisz właściwie . Powiedz proszę jak to robisz .
Ale tak szczegółowo, bo ja w każdym przepisie potrzebuję konkretu - jak jest napisane „dodać łyżeczkę cukru” to muszę wiedzieć czy płaską, czy czubatą .


Całą rabatę szykowałam jesienią.Ziemię rodzimą przekopywałam z kompostem,obornikiem końskim i mączką bazaltową .przez zimę się wszystko przerobiło i wiosną sadziłam drzewa,trawy,cisy.

Efekty wzbogacenia gleby widać już w pierwszym sezonie a w drugim to już jest buszzz
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Judith 16:24, 11 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10060
O tej mączce wciąż zapominam! Ja swoje nowe rabatki (powarzywnikowe) przekopałam w październiku z obornikiem i drobną korą.

EDIT: A jak dużo mączki się daje?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Martka 19:45, 11 lis 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Judith napisał(a)
No to wymodzilam... Kształt zbyt geometryczny - na pewno do zmiany, nie podoba mi sie, ale w kwestii roślin jest już - dzięki Wam (!!!) -jakaś koncepcja .
Zapraszam do komentowania i wszelkich krytycznych uwag. Ten rysunek w żadnym razie nie jest wynikiem mojej jasnej wizji (bo takowej nie ma ) zatem mówcie proszę nie przebierając w słowach, co sądzicie .

1 - dużo redbaronów (zawsze chciałam mieć, a nie miałam dla nich słonecznego stanowiska)
2 - berberysy Admiration i molinie Heidebraut
3 - roze okrywowe (hihi) i stipy
4 - pasek szafirków



Judith, Red Baron może się dobrze komponować z wieloma trawami, także ze stipą.
https://2.bp.blogspot.com/-FjTJpOCTEwo/UnkVAWDAFfI/AAAAAAAAVcQ/iEoKh91x-zI/s1600/bloodgrass.jpg
Mnie podoba się bardzo taka koncepcja trawiasta z lekkimi dodatkami bylin i może ... jedną różą, Summer Song, bo lubisz żywe kolory, a tam by się ten krzaczek bardzo wpisał. Na różę oczywiście nie namawiam, tylko rzucam pomysł
Tu inspiracja, która podoba mi się przebardzo:
https://www.baumschule-horstmann.de/bilder/popup/japanisches-blutgras-red-baron-m010768_w_2.jpg
Tu jeszcze inna inspiracja:
https://www.baumschule-horstmann.de/bilder/popup/japanisches-blutgras-red-baron-m010768_w_8.jpg
Berberys w rzędzie, do tego reszta porozrzucana. Można pomyśleć o rdeście do towarzystwa, jak wyżej.
Molinia Heidebraut urośnie spora, o tym trzeba pamiętać, ma kwiatostany wysokie, do 1.60m. Po trzech sezonach będzie dużą trawą. I piękną trawą. Sporobolus to także obiecująca trawa, mało popularna, może dlatego, że nie pokazuje od razu, na co ją stać. Sama mam pierwszy sezon, na zdjęciach nie da się pokazać jej urody, więc pozostaje ... spróbować lub obejrzeć gdzieś na żywo.

Pozdrawiam!

Edit: w sprawie tej róży Summer Song jeszcze... a więc ... https://eu.davidaustinroses.com/products/summer-song
ma ją Anda i rozważa wciąż - Juzia

Edit 2: I nie jest powiedziane, że ona krótko kwitnie, wręcz przeciwnie i już więcej nie agituję 


Agatorek 20:29, 11 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Judith napisał(a)
O tej mączce wciąż zapominam! Ja swoje nowe rabatki (powarzywnikowe) przekopałam w październiku z obornikiem i drobną korą.

EDIT: A jak dużo mączki się daje?


Ja też o niej zapominam. Dwa ciężkie worki se leżą w garażu od wiosny .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Judith 20:32, 11 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10060
Martka, całkowicie nie w moim stylu te inspiracje. Ale - i tu nie wiem, o co chodzi - zaczynam takie rzeczy widzieć na tej rabacie .
Co sie ze mną dzieje?!

Dziękuję za zdjecia. Będę knuć, a już zaczynam pomału znajdować odpowiedzi na pytania, o których przypomniała mi Anda
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 20:33, 11 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10060
Agatorek napisał(a)


Ja też o niej zapominam. Dwa ciężkie worki se leżą w garażu od wiosny .

To jesteś lepsza - kupiłaś
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Martka 20:41, 11 lis 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Judith napisał(a)
Martka, całkowicie nie w moim stylu te inspiracje. Ale - i tu nie wiem, o co chodzi - zaczynam takie rzeczy widzieć na tej rabacie .
Co sie ze mną dzieje?!

Dziękuję za zdjecia. Będę knuć, a już zaczynam pomału znajdować odpowiedzi na pytania, o których przypomniała mi Anda


Judith, oczywiście, to just inspiracje po to, by pobudzić wyobraźnię oczywiście ciekawa jestem tej rabaty bardzo. Pytanie Andy świetne. Chcesz rabatę grzeczną czy bałaganik, oto kolejne pytanie.
Alija 20:44, 11 lis 2021


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Agatorek napisał(a)


Ja też o niej zapominam. Dwa ciężkie worki se leżą w garażu od wiosny .


Ojej, ja też mam zakupioną (pod wpływem ogrodowiska), jeden worek, ale gdzie on jest???
Chyba w garażu???
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies