Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Joann 20:13, 13 lis 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2116
To zaciekawiłaś mnie
____________________
Joanna Ogród długi
sylwia_slomc... 20:22, 13 lis 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82329
Judith napisał(a)
No to wymodzilam... Kształt zbyt geometryczny - na pewno do zmiany, nie podoba mi sie, ale w kwestii roślin jest już - dzięki Wam (!!!) -jakaś koncepcja .
Zapraszam do komentowania i wszelkich krytycznych uwag. Ten rysunek w żadnym razie nie jest wynikiem mojej jasnej wizji (bo takowej nie ma ) zatem mówcie proszę nie przebierając w słowach, co sądzicie .

1 - dużo redbaronów (zawsze chciałam mieć, a nie miałam dla nich słonecznego stanowiska)
2 - berberysy Admiration i molinie Heidebraut
3 - roze okrywowe (hihi) i stipy
4 - pasek szafirków


Za mało miejsca na tyle dobra O red baronie w masie też marzę i też nie miałam miejsca do tej pory, myślę czy w duecie z truskawkami na przekładkę nie dać....i może z hakone.....kto powiedział, ze nie mogą truskawki robić za ozdobę
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 20:24, 13 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Judith, Ty i chaos, to się wyklucza przecież .
Ale jestem w stanie w to uwierzyć . U mnie na jednej rabacie miałam chaos ( jak prawie wszędzie ) i jakoś mi nie grał w tym miejscu, więc poprzesadzałam rośliny w grupy i linie . Teraz mi pasuje . Także odwrotną sytuację jestem w stanie zrozumieć.
Zdradzisz szczegóły?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Judith 20:37, 13 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10209
olciamanolcia napisał(a)


Czyżby łąka kwietna i stipy albo seslerie ? Bo jak chaos to to było moą pierwszą myślą

Nie, No na łąkę kwietna to nie jest miejsce. Seslerie na pewno, stipy - sie zobaczy .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 20:46, 13 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10209
Agatorek napisał(a)
Judith, Ty i chaos, to się wyklucza przecież .
Ale jestem w stanie w to uwierzyć . U mnie na jednej rabacie miałam chaos ( jak prawie wszędzie ) i jakoś mi nie grał w tym miejscu, więc poprzesadzałam rośliny w grupy i linie . Teraz mi pasuje . Także odwrotną sytuację jestem w stanie zrozumieć.
Zdradzisz szczegóły?

Wyklucza sie, to fakt
Ale tu - zważywszy lekko nieporządne sąsiedztwo - nie może być pod linijkę, bo będzie od czapy, szczególnie, ze kształt rabat jest bardzo geometryczny. W tym miejscu ten kształt mus przełamać.
Szczegółów jeszcze ne znam, ale widzą mi sie nasadzenia poprowadzone jak nieregularne rzeczki i z nieregularna linią brzegu - kazda z innego rodzaju rosliny: redbarony, rozchodniki, sesleria jesienna, jakaś nieco wyższa trawka i jeszcze jakaś pięknie i obficie kwitnąca bylina. No i - tak dla zachowania trzeźwości umysłu - jeden regularny element - w narożniku moje 3 berberysy Admiration .
Gdy ustalę dokładnie jakie to maja być rosliny, spróbuje coś zwizualizowac na obrazku .

EDIT: Wcześniej myślałam szablonowo: musi być spora roślina w liczbie sztuk kilku jako główna bohaterka rabaty, a reszta to tylko towarzystwo. Wasze sugestie i spojrzenie na ten obszar z szerszej perspektywy pozwoliły mi na zmianę oceny sytuacji .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 20:48, 13 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10209
sylwia_slomczewska napisał(a)

Za mało miejsca na tyle dobra O red baronie w masie też marzę i też nie miałam miejsca do tej pory, myślę czy w duecie z truskawkami na przekładkę nie dać....i może z hakone.....kto powiedział, ze nie mogą truskawki robić za ozdobę

Truskawki w roli ozdoby - jak najbardziej! . U mnie w takiej roli występują poziomki .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
sylwia_slomc... 20:54, 13 lis 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82329
Judith napisał(a)

Truskawki w roli ozdoby - jak najbardziej! . U mnie w takiej roli występują poziomki .

O widzisz to może jednak tak zrobię....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
olciamanolcia 20:57, 13 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7367
Może z bylin szałwia omszona albo biała odętka wirginijska - ta ostatnia z redbaronami ładnie by się komponowała. Ma strzelisty zwarty pokrój. Miałam ją u siebie ale po trzech sezonach wyginęła…
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Judith 21:02, 13 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10209
Szałwia albo przetacznik - to jest dobry trop!
Odętkę sprawdziłam - nieco zbyt wiejskie klimaty jak dla mnie . Idę w chaos, ale nie aż tak mocno ; ).
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
olciamanolcia 21:38, 13 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7367
Powiem tak - nie mieszaj za dużo. Postaw na tę impetate dodaj berberysy jak chciałaś i rozchodniki np w różnych gatunkach - od tych o bordowych liściach po te z białym kwiatem. Będzie gęsto i bogato ewentualnie na sam przeg rabaty jako obwódkę posadź seslerie i finito ale już pisałam - to Twoja rabata.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies