Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

olciamanolcia 22:27, 08 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7055
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Różomaniaczką nie jestem. Ale doceniam wkład róż w estetykę i kolorystykę ogrodu. Dla mnie ich największą wadą jest konieczność cięcia, ale w Twoim przypadku to akurat nie gra roli. Dużo ich tam nie będzie.
Do tych czerwonych berberysów i imperaty dobrze będą pasować:
róże kremowe- mają certyfikat zdrowotności
lub białe
Obie rosną u mnie. Kwitną obficie. Dobrze zimują i co najważniejsze- trzymają się swoich wymiarów.
Nie polecam róż Swanny. Ta róża ma tendencję do wypuszczania w sezonie długich "batów".
Jeśli wybierzesz róże, to można na tej rabacie dosadzić odmianowe kukliki Mai Tai- zakwitną zanim rozpędzą się róże. Można wykorzystać też żurawki np. Northern Exposure 'Silver, Silver Scrolls lub jakieś inne.
Róż w innych kolorach nie proponuję, bo z czerwonolistnymi berberysami np. różowy może zgrzytać.


To prawda odnośnie uciążliwych wąsów róż. Mam ich kilka. Wczoraj przycinałam te , które już nie kwitną tylko rosną. Moja róża Jan Paweł II miala wąsy ponad dwa metry. Piekna jest od końca maja do lipca a potem już sobie z nimi nie radzę… niestety .
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Gruszka_na_w... 22:52, 08 lis 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
olciamanolcia napisał(a)


To prawda odnośnie uciążliwych wąsów róż. Mam ich kilka. Wczoraj przycinałam te , które już nie kwitną tylko rosną. Moja róża Jan Paweł II miala wąsy ponad dwa metry. Piekna jest od końca maja do lipca a potem już sobie z nimi nie radzę… niestety .

Te baty to zapowiedź młodych pędów. Z różami jest jak z innymi krzewami. Trzeba je odmładzać. Można co roku wycinać najstarszą gałąź, a zastąpi ją ten bat. U wysokich róż te baty można skrócić lub przygiąć. Za rok wypuszczą boczne pędy. W przypadku róż okrywowych baty są niepożądane.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
olciamanolcia 07:10, 09 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7055
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Te baty to zapowiedź młodych pędów. Z różami jest jak z innymi krzewami. Trzeba je odmładzać. Można co roku wycinać najstarszą gałąź, a zastąpi ją ten bat. U wysokich róż te baty można skrócić lub przygiąć. Za rok wypuszczą boczne pędy. W przypadku róż okrywowych baty są niepożądane.


Właśnie tak robię z wielkokwiatowymi. Przycinam jesienią na krótko i wycinam stare zdrewniałe łodygi.Teraz też zostawiłam tylko młode pędy a resztę usunęłam.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Juzia 19:39, 09 lis 2021


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38645
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Juzia, perovskia to chyba ta niska, bo ta wielka może się pokładać.


Ponoć są odmiany sztywno stojące? Ale ja absolutnie nie naciskam
Tylko mi się bardzo podoba rabata u Beatki z wątku Dla odmiany czas na zmiany Tam i berberysy i perowskia i rozchodniki. I perowskia stoi na baczność
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Judith 13:24, 10 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Krokusy wychodzą!!! WTF???
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
olciamanolcia 13:25, 10 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7055
Judith napisał(a)
Krokusy wychodzą!!! WTF???


U mnie irysy holenderskie - nie przejmuj się
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Judith 13:29, 10 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Irysy to wiadomo, ale krokusy? Tego jeszcze nie widziałam
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
olciamanolcia 13:54, 10 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7055
Jak na irysy to za szybko. Z reguły wschodziły u mnie pod koniec stycznia bo ja nie wykopuje cebul a powinnam
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Wiolka5_7 14:33, 10 lis 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20496
Szalone krokuski
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Agatorek 18:01, 10 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
Haha , może zakwitną na święta
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies