Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Anda 21:46, 10 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Tak, Sesleria autumnalis pasuje o wiele bardziej, Sporobolus heterolepis rownież. Jeśli to stanowisko suche, słoneczne, pH bardziej zasadowe niż kwaśne, a nie chcesz mieć z tym dużo roboty, to Stipa tez pasuje tu jak najbardziej. Nie wiem, czy róże i berberysy to dobry pomysł. Poszłabym w coś o bardziej okrągłych, dużych liściach, co jest trudne, bo rośliny na słońce przeważnie takich liści nie mają. Może Limonium latifolium, jakieś bodziszki - cinereum… Pomyśl, jaki chcesz mieć tu styl, jakie zadanie ma ta rabata. Ma bardziej uspokajać, pachnieć, czy ożywiać, wiesz o co chodzi
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Judith 22:17, 10 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10058
Mirka napisał(a)

U mnie czosnek Główkowaty ma ponad 10 cm liście już. Też chyba za szybko?

Zdecydowanie. Dziwna sprawa, wszak ciepła jesień, jaka była do tej pory to nie aż takie dziwne zjawisko...
Hmm... Pytanie, co z tymi roślinami będzie wiosną, skoro miast w lutym zaczęły wyłazić w listopadzie...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 22:19, 10 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10058
Mary napisał(a)

Czy przypadkiem nie sprzątałaś liści?
Pewnie ciepło im było z tymi liśćmi.

Właśnie nie. Liści tam nie ma wogóle od czasu wichury, która była ze 2 (?) tygodnie temu - wszystkie liście z tego misjach zwiało pod thuje...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 22:22, 10 lis 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10058
Anda napisał(a)
Tak, Sesleria autumnalis pasuje o wiele bardziej, Sporobolus heterolepis rownież. Jeśli to stanowisko suche, słoneczne, pH bardziej zasadowe niż kwaśne, a nie chcesz mieć z tym dużo roboty, to Stipa tez pasuje tu jak najbardziej. Nie wiem, czy róże i berberysy to dobry pomysł. Poszłabym w coś o bardziej okrągłych, dużych liściach, co jest trudne, bo rośliny słońce przeważnie takich liści nie mają. Może Limonium latifolium, jakieś bodziszki - cinereum… Pomyśl, jaki chcesz mieć tu styl, jakie zadanie ma ta rabata. Ma bardziej uspokajać, pachnieć, czy ożywiać, wiesz o co chodzi

A widizsz! Od tego powinnam była zacząć - od funkcji i ogólnego wyrazu . A ja sie zachłysnęłam faktem posiadania pierwszej słonecznej rabaty i rozkminka poszła od niewłaściwej strony...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiolka5_7 08:03, 11 lis 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Mirka napisał(a)

U mnie czosnek Główkowaty ma ponad 10 cm liście już. Też chyba za szybko?
.
U mnie czosnki główkowate też wylazły.Nic im nie będzie.Rok temu też tak było

A co do molinii i berberysów to mam u siebie taki duet i rosną super.Mam u siebie molinie i mają tyle wody co z nieba i rosną pięknie,więc to mit , że muszą mieć wilgotno.

Seslerie z berberysami też mam.Żadnych z tych roślin nie podlewam i rosną pięknie
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
olciamanolcia 08:43, 11 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Wiolka5_7 napisał(a)
.
U mnie czosnki główkowate też wylazły.Nic im nie będzie.Rok temu też tak było

A co do molinii i berberysów to mam u siebie taki duet i rosną super.Mam u siebie molinie i mają tyle wody co z nieba i rosną pięknie,więc to mit , że muszą mieć wilgotno.

Seslerie z berberysami też mam.Żadnych z tych roślin nie podlewam i rosną pięknie


Widzę , że Ty masz zdrowe podejście odnośnie roślin. Jak moja sąsiadka nie podlewa roślin w myśl zasady - niech przyroda radzi sobie sama
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Wiolka5_7 10:07, 11 lis 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
olciamanolcia napisał(a)


Widzę , że Ty masz zdrowe podejście odnośnie roślin. Jak moja sąsiadka nie podlewa roślin w myśl zasady - niech przyroda radzi sobie sama



Najpierw przykładam się na początku do przygotowania gleby,bo to jest bardzo ważne.
A potem sadzę rośliny mało wymagające,bo w ogrodzie trzeba też odpocząć
Najwięcej pracy wymaga u mnie trawnik a na rabaty brak czasu i muszą sobie radzić bez opieki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
olciamanolcia 10:18, 11 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Wiolka5_7 napisał(a)



Najpierw przykładam się na początku do przygotowania gleby,bo to jest bardzo ważne.
A potem sadzę rośliny mało wymagające,bo w ogrodzie trzeba też odpocząć
Najwięcej pracy wymaga u mnie trawnik a na rabaty brak czasu i muszą sobie radzić bez opieki

No i prawidłowo. Ja szczerze to tylko hortensje podlewam . Rozchodniki i trawy doskonale sobie radzą. A skarpa to już w ogóle radzi sobie sama i może liczyć tylko na deszcz
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Wiolka5_7 10:22, 11 lis 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
olciamanolcia napisał(a)

No i prawidłowo. Ja szczerze to tylko hortensje podlewam . Rozchodniki i trawy doskonale sobie radzą. A skarpa to już w ogóle radzi sobie sama i może liczyć tylko na deszcz


Ja z wymagających podlewania roślin mam różaneczniki-sadzone przed O. no i hortensje i trawnik,a reszta jak trawy,byliny,cisy,tuje radzą sobie doskonale bez skakania nad nimi i to mi się podoba
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 15:45, 11 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Wiolka5_7 napisał(a)
.
U mnie czosnki główkowate też wylazły.Nic im nie będzie.Rok temu też tak było

A co do molinii i berberysów to mam u siebie taki duet i rosną super.Mam u siebie molinie i mają tyle wody co z nieba i rosną pięknie,więc to mit , że muszą mieć wilgotno.

Seslerie z berberysami też mam.Żadnych z tych roślin nie podlewam i rosną pięknie


No widzisz, u mnie Molinia caerulea nie dała rady, bo ja też nie podlewam prawie wcale. Dużo zależy od gleby i ilości opadów rocznych i tego, jak głęboko znajdują się wody gruntowe. No i od ilości upałów latem.
A jakie molinie rosną u Ciebie - Molinia arundinacea czy caerulea? Ta pierwsza lepiej toleruje suszę.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies