Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 10:33, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Zanim zakładałam rabaty, to wstępnie przygotowywałam glinę do nasadzeń. Rzucałam na ziemie pociętą słomę, gałązki i piasek rzeczny (biały). To przekopywałam na głębokość dwóch szpadli. Wszystko cudnie rosło oprócz hakonek.
Je musiałam wykopać (takie nędzne ze 3 źdźbła w kępce po 3 latach zasiedzenia). Zrobiłam na nowo większe dołki, wsypałam do nich sporo piasku i drobnej kory, wymieszałam z ziemią i w to wsadzałam kępki. Pilnowałam w pierwszym roku wilgotności, podlewałam gnojówką z pokrzywy i ruszyła.
Ale tak po prawdzie, to na naszym typie gleby najlepiej rosną rozplenice, miskanty i molinie.
Hakonki chyba wolą lżejszą, przepuszczalna glebę.


Haniu, wczoraj wymieniłam kolejne z serii padniętych, wyglądały zgodnie z Twoim opisem, nędzne i brązowe. Część wykopanych pozostawiłam na ewentualną reanimację do donic z piaskiem i obornikiem końskim. Pozostałe raczej nie ożyją. Doły kopałam duże i głębokie, piasku na spód dawałam sporo i dodatkowo mieszałam z nim glebę. Niechże już nie marudzą! A jeśli będą, mam na wiosnę plan B, wymiana gleby na całej rabacie... Hakonki gliny nie lubią, ale my lubimy hakonki, te stany trzeba połączyć w całość.
Haniu, pięknie mi rosną za to pierisy! Katsura ma kolejne w tym sezonie przyrosty.


Martka 10:35, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Rojodziejowa napisał(a)
Grzuszuniu, a proso? Raczej na piach, nie? Northwind mi się zamarzyło...
Ale dziś oglądałam live’a od Słowińskich, że u nich na polu daje radę, nie pokłada się na glinie, mimo, że prosa potrzebują przypuszczalnej gleby


Asiu, u mnie proso rośnie bardzo opieszale. Potwierdzam.
Martka 10:35, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Rojodziejowa napisał(a)


Kloniki to przefajne cudaki


Przepadam za nimi.
Martka 10:36, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Joann napisał(a)
Martko, stojak jest extra, potrzeba matką wynalazku, kolejny raz się sprawdziło Świetny pomysł, taki z tych podaj dalej


Joann, na razie się sprawdza: nic nie pełza
Rojodziejowa 10:37, 08 sie 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8458
Martka napisał(a)


Asiu, u mnie proso rośnie bardzo opieszale. Potwierdzam.


Juz się chyba wyleczyłam. Teraz dumam nad miskantami
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Martka 10:39, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Roocika napisał(a)
Świetna dynia
U nas ogórki dopiero zaczęły, są pyszne takie własne Pomidory nie chcą dojrzewać a widzę, że chyba już zaraza krzaczki dopada
Śmiesznie nazwałaś hortensje, pomysł że stojakiem super. Ostatnio w vlogu Kasi oglądałam jak się sznurkami wiąże te hortki
Swoim trawom dawałam w głębszy dołek warstwę żwirku, żeby nadmiar wody tam spływał Czy to coś dało to nie wiem, chociaż przesadzone w ten sposób 2 jeżówki rosną w bagienku i jeszcze nie zgniły
Buziaki Marta


Asiu, obejrzę te sznurki, bo jestem ciekawa.
Teraz nie sadzę bez piasku... Zauważyłam też, że glina glinie nierówna, w jednym miejscu działki gleba lepsza, w innym już zbita i nie wszystko tam daje radę.
Martka 10:40, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Johanka77 napisał(a)
Twoja hakone jest bardzo... lekka

Ładne te rabatki!
Proso jakie masz?


Johanko, mam Warrior i Heavy Metal. Wieczorem zrobię aktualne foty. Sadzonki to były maluszki.
Martka 10:41, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Agatorek napisał(a)


Ha, wiedziałam co robię tzn nie wiedziałam, ale tak mi się przypadkiem zrobiło, że mam miskanty, rozplenice i molinie .
Mój strach przed hakonkami jest po prostu instynktowny .

Martka, świetna obręcz na hortki . Wyglądają duuuużo lepiej jak stoją
Wszystkie rabaty wyglądają już super.


Aguś, ale bez hakonek, jak to tak... będę szukała metod, no nie mogę odpuścić...
Martka 10:43, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
nyna76 napisał(a)
Hej, wpisuję się i czytam od początku wątek, kibicuję i pozdrawiam.
Też jestem w temacie hakonek.

Dziewczyny doradziły nasadzenia i czytam co dla nich najlepsze. A ja mam dzienen maści szary nibh piasek niby pył ..


Nyna witaj! Wesoła Forumowiczko, lubię czytać Twoje posty Mamy niektóre podobne problemy, będę zaglądać do Ciebie.
Martka 10:46, 08 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
ajka napisał(a)
Fajna ci ta dynia wyrosła. U mnie jeszcze na dynie trzeba trochę poczekać. Za to kabaczki muszę codziennie zrywać. Rosną jak głupie.
Patrzę na te twoje rabatki i ani jednego chwasta nie widzę. Jak ty to robisz? Podobno czasu na ogórd nie miałaś.


Hahaha, Ajka, cuda jakieś? piszę, że nie mam czasu a mimo to chwastów nie ma Już Cię uspokajam. chwasty są i to w masie, proszę, oto zbliżenie



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies