Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 22:24, 14 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziewczyny, już mi oddało po wiosennych pracach ziemnych i zrywaniu darni. Mogę działać!
>>> Zaczęłam planować rabatę różaną w przedogródku. Obecna rabata będzie poszerzona, jodła koreańska na wiosnę przemieści się za dom, a tu dosadzę cisów i róż, przesadzę też Piano, które nijak tu nie pasują.
>>> Planuję oranżerię za domem (tak, z wielkim hukiem! i kompletuję też róże w jej sąsiedztwie. Kolory - krem i herbaciane! Niebawem poproszę Was o weryfikację moich pomysłów, rysuję na razie bardzo roboczo i wciąż jeszcze "nie to". Za to powstała wstępna lista róż, a raczej dwie, jedna przedogródkowa, druga przyoranżeryjna.

Rabata przed domem:
Desdemona (koniecznie!)
Oliwią Rose Austin
Princess Ann LUB Gertrude Jekyll
Gabriel Oak
Munstead Wood
może Aspirin?...
już mam Ascot, Leonardo da Vinci i Artemis, te zostaną.

Za domem:
Jude de Obscure (koniecznie, powąchałam i nie mogę zapomnieć)
Lady Emma Hamilton
... może jeszcze coś do tego kompletu, tu na razie dumam

Przejrzałam wątek Janki Zagajanki i sporo filmików. Jeśli macie jakieś dobre źródło róż angielskich - ale nie z gołym korzeniem, tylko w donicach (może być trudno, wiem), dajcie proszę znać.

Jutro dzień wolny od obowiązków zawodowych i ... zamierzam się styrać i poplanować na żywo



Joann 02:18, 15 wrz 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2064
Martka napisał(a)

Kwiatki dla Ciebie



Wooow, jakie ślicznotki, co to? I w jakiej masie! O tej porze tak wyglądają?
Ciekawa jestem co jutro nam zaserwujesz, lubię planowanie Tzn. lubię i nie lubię, bo z jednej strony fajnie, jak coś nowego się pojawi w ogrodzie, a z drugiej - zanim się człowiek zdecyduje...
____________________
Joanna Ogród długi
wiklasia 22:27, 15 wrz 2021


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Wepcham się przed szereg i odpowiem Joann - to dzielżany jesienne
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Joann 03:05, 16 wrz 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2064
Aaa dziękuję, googluję i poczytam
____________________
Joanna Ogród długi
Agatorek 11:05, 16 wrz 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13199
Joann, spać nie możesz?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 11:06, 16 wrz 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13199
Martuś, plany zacne, oranżeria będzie na pewno piękna, tak jak i jej otoczenie.
Trzymam kciuki!
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Martka 21:32, 16 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Joann, Wiklasia przyszła z pomocą dzielżany z ogrodu Danusi, u siebie nie mam, bo jestem ostrożna z ostrymi kolorami, może się rozkręcę jeszcze bardziej, kto wie. Są piękne i pomyślałam o Tobie, bo pomarańcz to Twój kolor i szukałaś swego czasu pomysłów Faktycznie bezsenne noce chyba zaliczasz, ale nie przejmuj się tak za bardzo ogrodem, poranne widoki już teraz sprawiają satysfakcję





Martka 21:55, 16 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Agatorek, planowanie jest bardzo przyjemne, ale na razie jestem na etapie błądzenia i wielu pytań.
1) wybrałam już kształt oranżerii. Nie może być duża, adekwatnie do działki, na planie kwadratu 3,6x3,6 będzie optymalnie. Rozważałam też szerszą a węższą, ale wtedy w środku jest mniej miejsca na ruchy i mniejsza ustawność stanęło na kwadracie, dodatkowo ptaki mają mniej miejsca na obsiadanie i dachu i nie tylko .

2) wybrałam miejsce posadowienia: z tyłu za domem, od północnej, ale w pełni nasłonecznionej wbrew pozorom stronie. Patrząc od strony tarasu, będzie przed tą rabatą z klonami.


3) materiał: aluminium i szkło hartowane, czy wiecie może jakiej grubości powinno się sprawdzać? Widzę 3 mm i 4 mm.

Czyli mniej więcej coś takiego (drzwi na pewno będą inne, bo nie chcę tak mocno zabudowanych)


Matę już mam Pozostała reszta

W jednym rogu będzie koza!, witajcie zimowe szaleństwa i biesiadki? Komin wyprowadzę do góry.

Będą też oczywiście rynny i zbiornik na deszczówkę.

Rozważyć muszę,
- czy podłoże dać z płyt takich jak taras (cement, antracytowe 80x80) czy z innych, jeśli innych to tylko jasny szary granit, bo nie chcę wprowadzać nowych materiałów, czy może połączenie jednego z drugim...
- czy podłoże dać po całości, czy zostawić gołą ziemię - pas w kształcie litery L od zachodniej strony - na wsadzenie roślin do gruntu
- jakimi roślinami obsadzić? Róże oczywiście, tu myślę o Lady Emma Hamilton oraz Jude de Obscure, byłyby od frontu i może wzdłuż lewego boku, czyli południowo-zachodniego. Do tego z pewnością trawy.

Ekipa brukarska ma terminy bardzo odległe, realnie to będzie raczej kwiecień-maj... Dopiero wtedy mogłabym umawiać się na montaż oranżerii. Czyli wiosna będzie znów intensywna. Chyba już teraz zacznę myśleć o przykryciu darni kartonami i trawą, aby do wiosny przekompostowała się?... łatwiej będzie wybierać humus.







Agatorek 22:03, 16 wrz 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13199
Ależ będzie pięknie , będę MUSIAŁA to zobaczyć na żywo (wpraszam się bezczelnie ).

Myślę, ze termin kwiecień-maj nie jest aż tak bardzo odległy. Zwłaszcza, że w zimę raczej się nie robi takich prac, a w miarę dobra ekipa nie jest zazwyczaj dostępna od ręki.

Przykrycie darni kartonami to dobry pomysł, na pewno łatwiej będzie zrywać darń później . O grubości szkła nie mam pojęcia, ale czas jest, żeby to dobrze sprawdzić .

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Martka 22:13, 16 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Aga, zapraszam! oby tylko udało się zrealizować pomysły!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies