Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Gruszka_na_w... 22:43, 29 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Martka napisał(a)
Z ciekawostek wrzucam też zdjęcie Bupleurum, rodzima nazwa to przewiercień, wysiałyśmy równolegle z Zuzą i Mgduską, u Zuzy już obskakuje kolejne bukiety, u Mgduski nie zaskoczył w ogóle, u mnie tuż przed kwitnieniem. Jest śmieszny, nie wiem, czy powiedzieć, że rośnie na boki, czy też w przód i w tył.

Płaski, ale ma zabawny kolor liści, pięknie zatrzymuje poranne krople rosy, ma teraz wysokość ok. 30 cm.


Ta rodzima nazwa "przewiercień" idealnie oddaje jego budowę. Toż to idealny roślinny świderek.
Z kolorami w ogrodzie trzeba eksperymentować. W życiu przedogrodowym przenigdy nie zestawiłabym pomarańczu z fioletem, ale kiedy w ogrodzie kuklik spotkał się z fioletowym orlikiem, to oczu nie mogłam od nich oderwać.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
olciamanolcia 22:52, 29 cze 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7055
Agatorek napisał(a)


Ohhh, tyle zdjęć do podziwiania. Ciężko wybrać ulubione, ale to chyba będzie szalejąca róża Ascot .
Fajne to coś czarne w doniczce . U mnie doniczki to ciężki temat. O ile te w „szkółce” podlewam, to te z aksamitkami już jakoś mi umykają .
Póki co jestem jeszcze na etapie różu i czerwieni. Toleruję inne kolory, ale w małej ilości




Świetne połączenie . Ten bodziszek jakoś kwitnie?



Aguś to coś czarne to surfinie
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
sylwia_slomc... 10:36, 30 cze 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Kurcze ale kusisz mnie tą Jude the obscure.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Zana 10:38, 30 cze 2022


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Martka napisał(a)
Chłodny poranek wykorzystałam do posadzenia większości donic, jakie miałam na stanie, w tym nieszczęsnych sporobolusów , które miały być sadzonkami 2-litrowymi, a okazały się sadzonkami ze świeżego podziału, nawet nie były to bryły litrowe. ]


Napotykam Cię w różnych wątkach, ale chyba jeszcze u Ciebie nie byłam, to na wszelki wypadek się przywitam U Agatorka doczytałam, że zamawiałaś trawki w tej samej szkółce, w której ja zamówiłam i byłaś niezadowolona. Teraz patrzę, że zamówiłyśmy te same trawy, bo ja też sporobolusy. I tak jak u Ciebie to była całkowita porażka. Moje powypadały z doniczek w transporcie przez ten luźny torf i nie wiem czy wszystkie przeżyją. A mikrusy takie, że cena kompletnie nieadekwatna.

Ogród pozwiedzam dokładniej w wolniejszym czasie, bo teraz w pracy jestem, ale coś czuję że będę w miarę możliwości stałym gościem
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Martka 20:33, 30 cze 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Wiaan, cieszę się, temat napojów orzeźwiających aktualny

Judith, sucho i już końcówka ale chłodny melon sam w sobie jest klasą smaku

Juziu, mój brat nigdy by mi nie pozwolił kupić, choć ja uwielbiam pudle i gdybym mogła wziąć psa, byłby konflikt z bratem i ze sobą samą. A propos "kto mógł wiedzieć", fakt, niektórzy wiedzieli... nie była to większość.

Zuzko, szkoda, że te Bupleurum tak szybko się "zwijają", czeka człowiek i śledzi postępy, a one chwilę pobędą i już po nich? Wszystkie są bardzo dorodne, najlepiej wyglądają sadzone po kilka obok siebie, tworzą ładne kępki. Zachwycam się.

Aguś, Ascot jest u mnie z kolei chyba na równi z Leonardo - na ostatniej pozycji róż "intrygujących", ale owszem, sama w sobie silna i obficie kwitnąca, ładny pąk, trwały, ma wiele zalet i z pewnością jest dobrym wyborem dla miłośników mocniejszych akcentów. Mnie się zaczynają podobać "dziwne" kolory Bodziszek Espresso kwitnie, ma jasnofioletowe, drobne kwiatki, ale nie są one szczególnie ozdobne. Bardziej cenię go za kolor liścia.

Haniu, ta roślina tez mnie zaskakuje budową, bardzo ciekawe skojarzenie! Na łące to pewno bym nawet nie zwróciła uwagi, ale u siebie w ogrodzie to co innego, chodzi się i stale ogląda, podziwia, mruczy Edit: przedogrodowiskowe czasy to jak inna epoka

Olciamanolcia, nazw nigdy nie za dużo

Sylwia, bardzo polubiłam JdO, no bardzo idź za głosem serca Pokus c.d.:



Anulu, witaj Mój ogród jest jeszcze bardzo, bardzo młody, ale będzie mi miło i zapraszam Co do szkółki trawy i byliny . eu moja opinia jest jednoznaczna: nie polecam.
1) rok temu zamówiłam sporo traw, były małe ale w adekwatnej cenie, z wyjątkiem miskantów MLight. Te przyszły po świeżym podziale, 3litrowe donice wypełnione były torfem i nieadekwatną do pojemności doniczki małą bryłką korzenia
2) w tym zamówiłam 15 sporobolusów i miały być w czerwcu, przyszły pod koniec, fatalnie zapakowane, zamiast 2litrowych donic były litrowe, a i te były dwa razy za duże, bryła korzeniowa to maks. P9. Ja już to zamówienie nawet anulowałam, jak się okazało, że będą wysyłać po 20 czerwca i poprosiłam o zwrot pieniędzy, ale nie było żadnej reakcji, dostałam towar jak gdyby nigdy nic. Ponieważ miałam screen i rzuciłam o niezgodności towaru z opisem, pani właścicielka natychmiast zgodziła się zwrócić połowę ceny za trawy i tak też zrobiła. To nie zmienia faktu, że nie szanują klienta i z premedytacją próbują sprzedać towar o zaniżonej wartości po wyższych cenach, może się uda? Nie zasługują na polecenie ich dalej, mimo że wysłali Agatorkowi fajne hakonechloa bardzo fajnie, ale mamy już trzy sytuacje - Twoją i moje dwie - które wyglądają na zamierzone działania. Nieładnie i oficjalnie nie polecam.









Martka 20:42, 30 cze 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziewczyny, popadało, mało, ale dobre i to ochłodzenie, choćby krótka chwila oddechu, też bezcenne...
Stacja meteorologiczna melduje 0,5 mm opadów

Oranżeria znów się przydaje. Lubimy tu przesiadywać w deszczu, nie ma to miejsca zbyt często, sytuacja-rarytas.

Różanka przy oranżerii też się przydaje, niezależnie od pogody - bardzo polubiłam kolory Jude de Obscure i Lady Emma Hamilton.

Hortensje drzewiaste Annabelle pędzą!

Kosmosy i chabry podziwiam w deszczu...

Ostatni wieczór czerwca... nie mogę w to uwierzyć... że już lipiec???...


DariaB 21:17, 30 cze 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Piękne deszczowe widoczki z oranżerii. Faktycznie, niewiarygodne, że to już pół roku za nami.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
ElzbietaFranka 21:30, 30 cze 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Martka czy możesz napisać co to za szkółka,żeby się nie nabrać.
Ja przeważnie kupuje w Albam...e i zawsze przychodzą fachowo zapakowane i dobrze wyglądają. Nie mogę narzekać.
Ostatnio kupowałam gaury niskie u Barci...ch i też ładne sadzonki. Jednak zamawiałam w 2 litrowych donicach 6 szt a przysłali w malych 14 szt ale trudno posadziłam w poczekalni po 2 szt.
Adostalam gratisa barwinka którego tempie na działce

Najlepszy numer mam z zamówionymi klonami Oktober glory który ma zielone liście. Jesienią bez liści przysłali 2 szt uszkodzone na szczepieniu. Złożyłam reklamacje i przysłali trzeci gratis bardzo ładny.
Jednak wiosna tego roku zaczęły wypuszczać ciemne liście teraz są bordowe.
I mam 3 klony nie wiadomo jakie. Przymierzam się znowu napisać do nich foty zrobione.
Najlepiej kupować w szkółkach na żywo, ale tak się nie da. Nie każda szkółka wszystko ma.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Gruszka_na_w... 21:33, 30 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Nieoczywiste kolory są zawsze ciekawsze. Mnie zupełnie nie dziwi Twój zachwyt na LEH i JO. Gdybym miała podobną stację meteorologiczna, to po wczorajszym dniu i nocy stacja uległaby zatopieniu. Przed południem była burza, w nocy dwie, a na gruntowej drodze mamy miniaturę Wielkich Jezior Mazurskich. Czekam aż moje brzozy wypiją nadmiary, bo mi się komunikacja z sąsiadką zakłóciła.
Jest co omiatać ze środka oranżerii.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
ElzbietaFranka 21:34, 30 cze 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
U nas przeszła ciemna chmura powoli ospale i guzik jak ksiądz kropidłem.
Może w nocy albo jutro więcej.
Dzwoniłam na wieś też nie padało trzeba podlewać.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies