Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Agatorek 21:41, 28 cze 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Roocika napisał(a)


Marta, normalnie padłam jak przeczytałam Twoje podsumowanie

U nas na zewnątrz normalnie wiatr ale podgrzany farelką, w domu miałam wieczorem ok 25 stopni i dopiero o 20 na zewnątrz temperatura drgnęła poniżej 25 stopni, a o 6 rano już było 22. Masakra. Widzę, że ładujesz zdjęcia to przysiądę.


Też się uśmiałam z tego podsumowania .
I popodziwiałam piękne róże . Ciekawy kolor ma Emma, podoba mi się, chociaż u mnie króluje róż .

Martuś popadało u Ciebie? Ja miałam podlewać, ale całe szczęście przyszła burza i podlałam tylko moją szkółkę .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Wiaan 22:30, 28 cze 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5322
Martka napisał(a)
Lady Emma Hamilton raz jeszcze...




Piękne są, bardzo rzadko spotykany kolor. Doskonale rozumiem trudność ujęcia na fotce takiego widoku jak na żywo. Całą rabatę z różami jest trudno przekazać taką jak jest naprawdę
Świetnie zestawiłaś z przywrotnikiem, patrzę i patrzę
Marta czy ona jest taka pomarańczowo-różowa? Kusi mnie na zamknięcie różanki u mnie.
Nie no boska jest
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Martka 22:47, 28 cze 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Joann, dziękuję jak Twoje poszukiwania pomarańczowej róży? Różanka z penstemonami mocno dostaje w kość w te upały, wciąż wycinam "schodzące" pąki

Dario, tak, po wyjeździe psiego gangu było bardzo pusto... Lady Emma z Rozanne tak, o ile zostawisz dużo miejsca bodziszkowi. Jeśli kusi Cię, to spróbuj U siebie na rabacie z LEH nie planuję fioletu, raczej brązy (bodziszek Espresso), biele, limonka, żółty i lekkie kremy. Wystarczy, że na sąsiedniej rabacie króluje szałwia Caradonna.

Zuzo, moja bazylia też siedzi już w donicy, dziś bardzo mi się nie chciało, ale zmobilizowałam się. Pomidory z siewek - ciekawa jestem efektu. W zeszłym roku przesadziłam siewkę z kompostu do warzywnika i owocowała, ale krótko jak całe pomidorowe towarzystwo, które w ciągu deszczowego tygodnia zwinęło się. U mnie niestety nie popadało ochłodziło się i na tym koniec nadziei.

Anusko, dziękuję, bardzo mi miło, ale spektakl różany to dopiero mają Mirkaka, Mgduska czy Agatorek, u mnie tylko 12 odmian... bardzo mnie cieszą, rabaty z nimi wymagają jeszcze dogęszczenia, jakoś wciąż nie mogę się za to zabrać, za dogęszczacz robią chwasty. Widziałam Twój piękny warzywnik i cisowy żywopłocik lubię linie proste w ogrodzie Właśnie Hania Gruszka wstawiła link z przepisem na pesto, wypróbuję kiedy wysiewasz jarmuż?

Agatorku, wiesz, obawiałam się tego pomarańczu, jak mi z nim będzie, a on jest urzekający. Przedogródek mam w różowościach, ale już za domem nie, tu kilka radosnych akcentów w postaci LEH bardzo dobrze robi. Mam jeszcze krzaczek Lady of Shalott, ale to LEH jest faworytką. U mnie nie padało, dziś zdołałam tylko posadzić zioła do donic, podlać róże (konewka 10l na krzaczek) i wyciąć szałwię Caradonna. Wiaderek było 6



Aneto, LEH jest piękna i zaskakująca w przebarwieniach. Na ostatnim zdjęciu dobrze to widać: z lewej masz urodę młodego kwiatu, jest intensywniej pomarańczowy i środek ma złocisty, po jednym-dwóch dniach zabarwia się lekkim różem (jak ten po prawej na dole). Polecam 

Joann 08:29, 29 cze 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Martko, z róży pomarańczowej zrezygnowałam. Serce bije mi do czerwieni, zakupiłam wczoraj roze Jazz, a to dlatego, że u mnie stacjonarnie tylko taka mieli. Jak zwykle zero wyboru. I teraz proszę już doświadczoną posiadaczkę róż o przepis na dobrocie dla mojej ślicznotki (mam nadzieję)
Edit a dlaczego wycinasz szalwie? Też zakupiłam teraz cztery sztuki, właśnie Caradonny. Odchudzasz czy co
____________________
Joanna Ogród długi
olciamanolcia 08:40, 29 cze 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Juzia napisał(a)


One wszystkie chyba tak mają (bo o buldogu piszesz?)
Najlepiej to by leżały na stopach właściciela non stop
No może oprócz upałów. Ale najbliżej jak się da


Tak o buldogu i to francuskim Typowo "francuski" piesek, Tak jak piszesz-pcha się na nogi, i nie patrzy ,że pańcia sie topi od słońca a i jeszcze miziać go trzeba
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Martka 09:34, 29 cze 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Joann, moja relacja z czerwienią działa na zasadzie "im dalej tym lepiej", lubię, ale w innych ogrodach Świetnie, że kupiłaś jakiś kolor, do Twoich zieloności będzie miłym akcentem. O Jazz czytałam dobre opinie, tylko że to nie jest chyba róża czerwona czerwona. Bardzo różnorodne ma swoje odcienie. Od pomarańczy przez róż po morelę.

U Ciebie chyba glina? Jeśli tak, to idealnie, róże uwielbiają te klimaty. Do dołka dałabym najlepiej przekompostowany obornik, co tu dużo mówić, oraz/lub kompost/oraz mączkę bazaltową, jeśli nie masz nic z tego, to obornik granulowany wymieszany z glebą 3) dołek wykopać oczywiście większy 2x niż donica i wypełnić żyzną ziemią zmieszaną z rodzimą 4) jeśli masz różę z donicy, sprawdź, na jakiej wysokości jest miejsce szczepienia. Powinno być jakieś 5cm poniżej poziomu gruntu. O różach wiem jeszcze niewiele, większość z nich mam pierwszy sezon, ale tu znajdziesz fachowe ujęcie problemu
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/47-uprawa-roz-czyli-jak-zapewnic-obfite-kwitnienie
Edit: zalej przed posadzeniem dołek wodą i poczekaj, aż wsiąknie.

Justyna, oczywiście, że jak najbliżej i niby przypadkiem zawsze przy/na nodze



Martka 09:43, 29 cze 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Chłodny poranek wykorzystałam do posadzenia większości donic, jakie miałam na stanie, w tym nieszczęsnych sporobolusów , które miały być sadzonkami 2-litrowymi, a okazały się sadzonkami ze świeżego podziału, nawet nie były to bryły litrowe. Przy okazji kilka zdjęć.
Desdemona wciąż kwitnie.

Jude de Obscure zachwyca mnie szczególnie w początkowej fazie, a potem jest ładna. Zapach obłędny, ale niewyczuwalny z daleka.




Ascot przesadza.


Leonardo w wypłowiałym stadium podoba mi się nawet. Fotogeniczny gość, trzeba przyznać.
Martka 09:50, 29 cze 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Gaury w natarciu. Już teraz maja dobre 70 cm. Będzie grubo.

Klon Pixie pociemniał, w tej fazie prezentuje się zdecydowanie lepiej niż wiosenna czerwień.

Jeżówki Pallida?

Czosneczki fioletoweją
Martka 09:53, 29 cze 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Fasolka szparagowa Hani zachęciła mnie do sprawdzenia sytuacji u mnie w warzywniku. Nie ma o czym mówić
Martka 09:54, 29 cze 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Donice żyją, nie mam w tym roku czasu na finezję.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies