Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Anna_I 03:45, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Agatorek napisał(a)
Namazałam moją wizję


W nawiązaniu do rabaty-łezki, również pod domem umieściłabym rozplenice.


Powiększenie łezki



I legenda:
Zielone krzaki - rozplenice - od strony chodnika i od przeciwnej strony łezki
Brązowe kulki na zewnątrz łezki- tuje danica
Niebieskie kulki - lawenda
Dwie kulki na pniu - drzewka (masz tam chyba jakieś)
W środku łezki - róże

Nie sugeruj się ilością kulek i traw, to tak tylko orientacyjnie.
Można pominąć róże, jeśli nie będzie tam wystarczająco miejsca.

Niestety mój plan nie uwzględnia jałowców i świerków (można je przenieść gdzieś indziej) . Dla pocieszenia dodam, że dwa lata temu też kupiłam kilka jałowców i do tej pory z nimi latam po całym ogrodzie .



Aguś, jestem w szoku, że tak szybko stworzyłaś wizję tej łezki.Dziękuję bardzo. Muszę przyznać, że fajnie to wygląda, ale obiecałam sobie, że róż na froncie nie będę miała.
Zaczynam rozważać,gdzie by tu przesadzić Daisy WhiteChociaż miały zimą spełniać rolę choinek świątecznych...Widzisz Aga jaką masz moc
Narysuje tą łezkę,gdy tylko znajdę chwilę.

Rozplenice są już obecne na jednej z frontowych rabat, na drugiej będą wsadzone w tym roku.
Jałowce będzie gdzie przesadzić, ale niewykluczone, że będę biegać tak jak Ty i zmieniać im ciągle miejsce...
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 03:56, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
daszum napisał(a)
Zaglądam i chwalę domek z tarasem i jego otoczenie.
Kształt łezkowej rabaty bardzo mi się podoba.
O nasadzeniach się nie wypowiem, bo mało co widzę

Zazdroszczę powierzchni działki i jej otoczenia.
Ja rozpoczęłam rozmowy z sąsiadem dotyczące wynajęcia od niego części ugoru przylegającego do mojej działki.


Dziękuję. Czasami myślę, że ta wielkość działki jest przekleństwem.
Myślę, że trawę zacznę kosić rano, a skończę wieczorem
Ale, że trawy jeszcze nie sialiśmy,(bo czeka nas ostateczne wyrównanie terenu,) to ta wizja jest jeszcze odległa.

Trzymam kciuki,aby negocjacje z sąsiadem przyniosły szybką i pozytywną decyzję
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 04:01, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
LIDKA napisał(a)
A ja mialam chyba 9 różniastych jałowców i rozdalam przy wielkiej reorganizacji mojej zeszłej wiosny.

Wystarczy że z okna w kuchni widze jałowcowy ogród sąsiadów.



To ja widzę pola i puste ogrody u sąsiadów...
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
LIDKA 07:56, 03 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7003
Na choikę przed domem nadaje sie jodła koreańska. Sama rośnie dość regularniexa,Wiola tnie na stożek i jest to najpiękniesza choinka na O.
Zgapiam od niej.

Moze taka by się zmieścila na srodek tej rabaty.

Ona się też nie sypie, co ważne w kamieniu.
Masz kawał ogrodu i gdzieś znajdziesz miejce na to co zdecydujesz stąd wysadzisz.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 10:29, 03 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Anna_I napisał(a)



Aguś, jestem w szoku, że tak szybko stworzyłaś wizję tej łezki.Dziękuję bardzo. Muszę przyznać, że fajnie to wygląda, ale obiecałam sobie, że róż na froncie nie będę miała.
Zaczynam rozważać,gdzie by tu przesadzić Daisy WhiteChociaż miały zimą spełniać rolę choinek świątecznych...Widzisz Aga jaką masz moc
Narysuje tą łezkę,gdy tylko znajdę chwilę.


Wersja bez róż, za to z trzema świerkami (to te pomarańczowe trójkąty)


Albo, tak jak radzi Lidka, można posadzić jednego iglaka pośrodku tych drzewek na pniu.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Anna_I 18:36, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Wrzucam plan łezki,z tym co już posadziłam.Przy okazji narzuciłam sąsiednie rabaty i te które powstaną w tym roku.





Legenda:
1 -K.Globosum,
2- Danica,
3- Daisy White,
4- Jałowce Wiltonii oraz Golden Carpet,
5- Świerk Glauca Globosa szczepiony na ok. 50cm,
6- Szmaragd Gold.
Czerwone trawki to rozplenice, na razie są tylko te na rabatach przy domu.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 18:50, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256


Tak wyglądają te maluchy z bliska Łezka ma na końcu i początku 1,5 -2 m szerokości, środkowa jej część to 3 m do 3,20
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Gruszka_na_w... 18:52, 03 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
LIDKA napisał(a)
A ja mialam chyba 9 różniastych jałowców i rozdalam przy wielkiej reorganizacji mojej zeszłej wiosny.

Wystarczy że z okna w kuchni widze jałowcowy ogród sąsiadów.


Popieram decyzję. Jałowce to najgorszy wybór roslin do ogrodu. Póki malutkie, to wyglądają rozkosznie, a potem jest już tylko gorzej. Bardzo, bardzo brzydko się starzeją, środek łysieje z powodu braku światła. Ich pielęgnacja, z uwagi na uczulające właściwości igieł i kłucie, jest upierdliwa.
Na Ogrodowisku jest parę wątków opisujących akcję usuwania starych jałowców. Wymagało to użycia ciężkiego sprzętu.
Sama usunęłam z ogrodu kilkanaście jałowców (błąd niedoświadczonego ogrodnika).
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:59, 03 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Aniu, a ten front nie będzie aby zbyt nudny?
Świerki białe bardzo często chorują na przędziorka i też mają skłonność do brzydkiego starzenia. Mieszanie niebieskich igieł świerków Glaucka i żółtych tuj może dać efekt oczopląsu.
Nie planujesz czegoś kwitnącego? Lawenda przez pół roku nie wygląda zbyt estetycznie.
Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie, co będzie zdobiło te rabaty w poszczególnych porach roku.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 19:02, 03 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Zabrałabym te jałowce z łezki, no i „świerki”, zarówno te daisy, jak i tego na pniu. Tuje mogą zostać .

Coś bym dała jeszcze oprócz traw i lawendy.

A myślałaś może, żeby dać jeszcze jednego klona na środek? Trzy będą lepiej wyglądać niż dwa.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies