Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Agatorek 19:03, 03 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Aniu, a ten front nie będzie aby zbyt nudny?
Świerki białe bardzo często chorują na przędziorka i też mają skłonność do brzydkiego starzenia. Mieszanie niebieskich igieł świerków Glaucka i żółtych tuj może dać efekt oczopląsu.
Nie planujesz czegoś kwitnącego? Lawenda przez pół roku nie wygląda zbyt estetycznie.


Haniu, próbowałam namówić Anię na róże, ale się opiera
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
LIDKA 20:11, 03 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6634
Ania nic sie nie martw .
Kazdy na początku robi jak uważa a po jakimś czasie na ogrodowisku nabiera rozumu ogrodniczego i poprawia błędy.

Ty rób jak Ci serce mówi, to Twój ogród i Ty tu rządzisz.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gruszka_na_w... 21:09, 03 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Lidziu, to prawda, że ogród jest Ani i jeśli zechce to może sobie z frontu zrobić "turecki dywan". Tylko po co? Jeśli alternatywą może być ogród z rabatami, które są najzwyczajniej w świecie wykonane zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Naprawa błędów jest kosztowna i pracochłonna. Tu nie chodzi o to, żeby się narobić i wydać pieniądze. Jest na forum taki dział "Metamorfozy". Można w nim zobaczyć, ile wysiłku trzeba było włożyć, aby ogród, który początkowo cieszył tylko właściciela wzbudzał ochy i achy wielu osób, z właścicielem włącznie. Lepiej uczyć się na cudzych błędach niż własnych.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Anna_I 21:15, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Aniu, a ten front nie będzie aby zbyt nudny?
Świerki białe bardzo często chorują na przędziorka i też mają skłonność do brzydkiego starzenia. Mieszanie niebieskich igieł świerków Glaucka i żółtych tuj może dać efekt oczopląsu.
Nie planujesz czegoś kwitnącego? Lawenda przez pół roku nie wygląda zbyt estetycznie.
Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie, co będzie zdobiło te rabaty w poszczególnych porach roku.


Na razie to na pewno jest nudny Dlatego szukam inspiracji i wsłuchuję się w Wasze rady.
Mam świadomość jeśli chodzi o przędziorka, ale jeśli nie zaryzykuję, to nie chciałabym potem żałować , że jednak nie spróbowałam- zawsze jeszcze mogę je gdzieś przesadzić. Jak nie zdam egzaminu to świerki się ze mną pożegnają. Łezka nie jest jeszcze skończona, a przesadzania i innych koncepcji nie wykluczam. Na pewno coś kwitnącego by się przydało, ale już sama nie wiem w którym kierunku iść
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Gruszka_na_w... 21:21, 03 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Agatorek napisał(a)


Haniu, próbowałam namówić Anię na róże, ale się opiera


Przed projektowaniem własnych nasadzeń dobrze jest pooglądać ogrody innych. Znaleźć te wątki, gdzie pokazywane są ogrody bliskie naszemu sercu. Wybrać styl, który nam pasuje. Popatrzeć jak właścicielka wątku zaplanowała przestrzeń, jak ją obsadziła. Tutaj jest tyle pięknych ogrodów: dużych i małych, wiejskich, naturalistycznych, nowoczesnych. Jest z czego czerpać.
Świerki, tuje i jałowce to sadzi ten, kto odwiedza byle jaką szkółkę i przy zakupie zdaje się na gust przypadkowego sprzedawcy. Ania założyła wątek na forum, żeby poszerzyć swoje horyzonty i skorzystać z doświadczeń innych. tak myślę.

Aguś, Tobie też pisałam podobny tekst. Pamiętam Twoje "zjeżenie", ale błyskawicznie dojrzałaś, wyszłaś poza swoje schematy i efekt już jest.
czasem jesteśmy w jakimś tunelu myślowym i tracimy szerszą perspektywę. Dobrze, jeśli znajdzie się ktoś, kto podpowie, że ona jest.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Anna_I 21:26, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Agatorek napisał(a)
Zabrałabym te jałowce z łezki, no i „świerki”, zarówno te daisy, jak i tego na pniu. Tuje mogą zostać .

Coś bym dała jeszcze oprócz traw i lawendy.

A myślałaś może, żeby dać jeszcze jednego klona na środek? Trzy będą lepiej wyglądać niż dwa.


Tak, myślałam o trzecim egzemplarzu, robiłam nawet przymiarki, bo miałam dodatkowe 2 klony , które rosną teraz naprzeciwko, więc mogłam "poprzymierzać" jakby to wyglądało
Ze względu chyba na kształt łezki jakoś mi tam ten trzeci nie pasował - może jakby rabatka była w prostokącie byłoby prościej, no ale teraz to już po ptakach

Trawy i lawendy - po drugiej stronie ścieżki? Na pewno chcę dodać tam jeszcze szczepione drzewa. Tylko czy znów iść w klony Globosum czy mogą być np. wiśnie Umbraculifery lub Katalpy?
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Gruszka_na_w... 21:29, 03 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Anna_I napisał(a)


Na pewno coś kwitnącego by się przydało, ale już sama nie wiem w którym kierunku iść


Aniu, a które ogrody na forum wzbudzają u Ciebie takie pikniecie w serduchu?
Popatrz na swój dom. Pomyśl, jakim chciałabyś go widzieć za 10 lat? Czy ma być zatopiony w zieleni, czy otoczony sterylnymi kamyczkami z plamkami roślin.
Czy lubisz, lubicie regularność, czy może odpowiada Wam nutka chaosu?
Zakładającym ogród polecam goraco lekturę tego bloga
Autorka udzielała tutaj na forum pomocy w zaprojektowaniu ogrodu. Wielu osobom pomogła. Pisze prostym, zrozumiałym językiem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:37, 03 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Dorosłe tuje Danica maja prawie metr średnicy.
Katalpy bardzo późno startują (koniec maja) i jako jedne z pierwszych tracą liście, nie przebarwiają się.
Staraj się nie mieszać na froncie różnych gatunków drzew.
Do rozplenic warto cos dodać. Ścina się je na wiosnę (luty/marzec) i do czerwca będzie łyso.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Anna_I 21:41, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
LIDKA napisał(a)
Ania nic sie nie martw .
Kazdy na początku robi jak uważa a po jakimś czasie na ogrodowisku nabiera rozumu ogrodniczego i poprawia błędy.

Ty rób jak Ci serce mówi, to Twój ogród i Ty tu rządzisz.



Dziękuję za wsparcie Błędy to już są i wiem, że czeka mnie przesadzanie,ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Czekam , aż ten mój ogrodniczy rozum się obudzi i dojdzie do głosu
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 21:59, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Aniu, a które ogrody na forum wzbudzają u Ciebie takie pikniecie w serduchu?
Popatrz na swój dom. Pomyśl, jakim chciałabyś go widzieć za 10 lat? Czy ma być zatopiony w zieleni, czy otoczony sterylnymi kamyczkami z plamkami roślin.
Czy lubisz, lubicie regularność, czy może odpowiada Wam nutka chaosu?
Zakładającym ogród polecam goraco lekturę tego bloga
Autorka udzielała tutaj na forum pomocy w zaprojektowaniu ogrodu. Wielu osobom pomogła. Pisze prostym, zrozumiałym językiem.


Jest wiele takich ogrodów i problem w tym, że z każdego chciałabym coś przenieść do swojego.
Na froncie chciałabym raczej utrzymać regularność, ale inne części ogrodu nie chcę,aby były bardzo "sztywne" i mam już na nie plan. Nie wiedziałam, że ten przedogródek sprawi mi tyle problemu w zaprojektowaniu... Dziękuję Ci Haniu za cenne rady,a wątki Pani Danusi na nowo sobie przypomnę.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies