Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Anna_I 22:13, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Dorosłe tuje Danica maja prawie metr średnicy.
Katalpy bardzo późno startują (koniec maja) i jako jedne z pierwszych tracą liście, nie przebarwiają się.
Staraj się nie mieszać na froncie różnych gatunków drzew.
Do rozplenic warto cos dodać. Ścina się je na wiosnę (luty/marzec) i do czerwca będzie łyso.


Tuje Danica, będą regularnie cięte więc nie dam im ,aż tak zaszaleć
We wcześniejszym ogrodzie miałam Katalpy nieszczepione i mimo, że tak późno się budzą to chciałabym je mieć,ale skoro radzisz nie mieszać drzew na froncie, to będę musiała je usytuować w innej części ogrodu. Co Haniu proponujesz do rozplenic? Lawenda odpada? Myślałam jeszcze o szałwi lub kocimietce,ale z nimi to w ogóle nie mam doświadczeń ogrodowych.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
LIDKA 22:23, 03 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6985
Hania we wszystkim co napisała ma rację.
Mnie chodziło o to ze my tu doradzamy i podpowiadamy ale Ty musisz sama znależć swój styl.

Też tak poszukiwałam i Aga i wiele innych dziewczyn. Trzeba przejrzec duzo wątków i sama zrozumiesz co Ci się pidoba. Czasem można zgapić rośliny a czasem fragmęty lub całe rabaty.

U mnie najtrudniejsze bylo przekonamie męża do przesadzsnia drzew. Za to dość szybko zrozumialam że w moim stylu są ogrody nowoczesne , takie pod linijke.
Co nie znaczy że nie podziwiam ogrodów innych stylów.
Często też korzystam z wiedzy doświadczonych ogrodniczek jak Hania, Milka, Agania i innych.

Bardzo to przyjemne uczucie patrzeć jak powstaje ogród i w tym uczestniczyć wirtualnie.

I wielka szkoda że Asi Makadami już tu nie ma, nie ma Toszki, ale jest wiele innych Ogrodniczek które pomagają.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anna_I 22:25, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Wrzucam zdjęcie rabaty po lewej stronie od wejścia brakuje tu jeszcze rozplenic, no i tego "czegoś" kwitnącego...

Matę będę zrywać na jesieni bądź za rok na wiosnę, bo wiem że to nic dobrego. Chciałam jednak stworzyć zarys rabaty, przed wysiewem trawy.





____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 22:33, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Tu dalsza część rabaty, już od strony południowej-od rana do wieczora słońce, dlatego wymarzyła mi się tu lawenda,która je uwielbia. Co jeszcze? Może rozplenice sadzone co 1,5m? Drzewa niestety odpadają, przynajmniej te z wysokim szczepieniem,gdyż rosły by zbyt blisko dachu. Mąż boi się zapychania rynienPrzez to, nie wiem co tam wkomponować

____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
LIDKA 22:37, 03 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6985
ANIU narysuj sobie szkic ogrodu. Gdzie rabaty ognisko hustawka itp.

Potem powyznaczaj rabaty.

Zrób rysunek z wymiarami .
Daj na forum. Skonsultujemy.


A dopiero potem działaj w terenie.

Jest tu wątek "ogród Tosi"
Wprawdzie ona miala projekt Danusi. Ale sama go realizowała.

Wyznaczyła rabaty w terenie, dala obrzeza, nakryła je matą i korą .
Zasiala trawnik.

A te rabatki obsadzała etapami. I przy okazji po kawałku wyjmowala matę. Podobnie działala Tar ale teraz zamknęła wątek.

Jak to zobaczyłam to strasznie pożałowałam ze tak późno i ze zdążylam popelnic tyle błędów.

Ja to za późno przyszłam na ogrodowisko.
Ale ponoć na naukę nigdy nie jest za póżno.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anna_I 22:43, 03 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Dziękuję Ci Lidziu za podpowiedzi, na pewno odwiedzę ogrody dziewczyn.
Plan roboczo mam już wyrysowany ulepszę go jeszcze i dopiero odważę się wrzucić.


Jestem wszystkim bardzo wdzięczna za pomoc i zainteresowanie
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
LIDKA 22:49, 03 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6985
Ania wrzucaj tu masz co masz. Tu jak się pojawi krytyka to tylko konstruktywna.
A najczęściej odbywa się "Planowanie".
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 23:09, 03 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Aguś, Tobie też pisałam podobny tekst. Pamiętam Twoje "zjeżenie", ale błyskawicznie dojrzałaś, wyszłaś poza swoje schematy i efekt już jest.
czasem jesteśmy w jakimś tunelu myślowym i tracimy szerszą perspektywę. Dobrze, jeśli znajdzie się ktoś, kto podpowie, że ona jest.


Oczywiście, że to pamiętam . I cieszę się, że to zrobiłaś

Aniu, zacznij od wyboru stylu ogrodu, tak jak radzi Hania.
Ja od początku wiedziałam, że ogród „pod linijkę” nie jest dla mnie, lubię busz, kolory, różne faktury. Oczywiście pewne powtórzenia roślin i u mnie się znajdą, ale jest to raczej kontrolowany chaos .

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
daszum 23:14, 03 mar 2022


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
LIDKA napisał(a)
Na choikę przed domem nadaje sie jodła koreańska. Sama rośnie dość regularniexa,Wiola tnie na stożek i jest to najpiękniesza choinka na O.
Zgapiam od niej.

Moze taka by się zmieścila na srodek tej rabaty.

Ona się też nie sypie, co ważne w kamieniu.
Masz kawał ogrodu i gdzieś znajdziesz miejce na to co zdecydujesz stąd wysadzisz.



Nie polecam jodły koreańskiej.
Moja jodła już dwa razy straciła czubek, z nimi często tak się dzieje.
Po tym drugim razie rozstałam się z nią definitywnie.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Gruszka_na_w... 09:35, 04 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Wybór roślin to ostatni etap tworzenia ogrodu.
Po co na siłę z tuj danica robić małe rośliny? Nie lepiej posadzić takie, które w sposób naturalny rosną małe?
Tymi kamyczkami na wszystkich rabatach bardzo utrudniłaś sobie życie. Dom jest w szczerym polu, wiatr naniesie mnóstwo nasion chwastów, drobin ziemi. To wszystko wpadnie między kamyczki, a pielenie w nich to katorga. każda próba posadzenia, dosadzenia, wysadzenia tego, co zachorowało będzie czyniła te kamyczki coraz mniej estetycznymi.
Idealnym materiałem ściółkującym w eleganckich, wyeksponowanych miejscach jest drobno przekompostowana kora.
Ja jeszcze raz, upierdliwie, zachęcam Cię do lektury bloga Asi/ Makadamii. Blog liczy 14 stron, zejdzie Ci z tydzień, ale masz tam zebraną całą ogrodniczą wiedzę w pigułce.
W tej chwili miotamy się nad zbędnymi na tym etapie wyborami: jodła, czy nie, katalpa czy klon.
Rabatę trzeba widzieć w pionie i poziomie. Rzut z góry nie oddaje tego, co będą widziały oczy.
Każda dobrze skomponowana rabata musi mieć 3 piętra. Same niskie nasadzenia nie będą dla patrzącego interesujące.
Na forum są ogrody nowoczesne, z elementami rabat żwirowych. Nowoczesny elegancki front masz u Wioli. Wyjdź poza ten schemat myślowy, żeby sadzić to, co nie pobrudzi kamyczków. czasem mam wrażenie, że są ludzie, u których widok ziemi budzi obrzydzenie i dlatego wszystko trzeba posypać kamyczkami. Jak przez te szmaty i kamyki nawozić rośliny?
Ja jestem pragmatykiem. Wiem, że oprócz ogrodu są jeszcze inne pasjonujące i absorbujące strefy życia. Ogród z kamyczkami niestety nie będzie ogrodem bezobsługowym. Będzie Ci się chciało te kamyczki płukać, przesiewać, żeby zawsze były takie sterylne?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies