Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Gruszka_na_w... 09:48, 04 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Polecam artykuł o gustach

i ten o wykorzystaniu pokroju roślin

Jak dobrać rośliny do bryły domu

i na deser rabaty żwirowe
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
ElzbietaFranka 12:30, 04 mar 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Anna_I napisał(a)
Tu dalsza część rabaty, już od strony południowej-od rana do wieczora słońce, dlatego wymarzyła mi się tu lawenda,która je uwielbia. Co jeszcze? Może rozplenice sadzone co 1,5m? Drzewa niestety odpadają, przynajmniej te z wysokim szczepieniem,gdyż rosły by zbyt blisko dachu. Mąż boi się zapychania rynienPrzez to, nie wiem co tam wkomponować




Witam Aniu

Pięknym kamieniem wyscielasz to chyba gleis (kora kamienna). Wszystko dobrze tylko nie wykladaj go na tą folie ziemia nie oddycha.
Trzeba jednak ten kamien na czymś położyć na agrowlokninir drenarskiej. Jest to biały materiał który służy do owijania rur drenarskich przed piaskiem ale woda przesiąka.

Mam sporo rabat że żwirem i daje radę. Hania gruszka ma trochę racji, ale nie jest tak źle z tym żwirem.

Miałam wcześniej korę jednak nie zdaje ona u mnie egzaminu wiecznie bażanty w niej grzebały i wiatr roznosił. Więc każdy robi to co w danym terenie się nadaje. Chwasty wszędzie rosną.

Sama musisz zdecydować ty znasz swój teren. Jedna rada spiesz się powoli. Zanim coś kupisz z roślin wszystko się o nich dowiedz bo nie każda roślina wszędzie dobrze rośnie. Dużo czytaj. Lawendy lubią słoneczne miejsca - zresztą przeczytaj o glebie. Przeważnie wszystkie iglaki i różaneczniki to kwasoluby.

Zamiast lawendy możesz posadzić też Perowska, Gaure, z rozplenicami.

Pozdrawiam i powodzenia

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Anna_I 12:34, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Agatorek napisał(a)


Oczywiście, że to pamiętam . I cieszę się, że to zrobiłaś

Aniu, zacznij od wyboru stylu ogrodu, tak jak radzi Hania.
Ja od początku wiedziałam, że ogród „pod linijkę” nie jest dla mnie, lubię busz, kolory, różne faktury. Oczywiście pewne powtórzenia roślin i u mnie się znajdą, ale jest to raczej kontrolowany chaos .



Z tego co się naoglądałam na Ogrodowisku- to bliżej mojemu sercu jest ogród uporządkowany, rabaty prostokątne, ale w niektórych częściach ogrodu jak strefa wypoczynku (huśtawka, altana) mam chęć po prostu zaszaleć, ale boję się przekroczyć granicę tego szaleństwa
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 12:40, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Wybór roślin to ostatni etap tworzenia ogrodu.
Po co na siłę z tuj danica robić małe rośliny? Nie lepiej posadzić takie, które w sposób naturalny rosną małe?
Tymi kamyczkami na wszystkich rabatach bardzo utrudniłaś sobie życie. Dom jest w szczerym polu, wiatr naniesie mnóstwo nasion chwastów, drobin ziemi. To wszystko wpadnie między kamyczki, a pielenie w nich to katorga. każda próba posadzenia, dosadzenia, wysadzenia tego, co zachorowało będzie czyniła te kamyczki coraz mniej estetycznymi.
Idealnym materiałem ściółkującym w eleganckich, wyeksponowanych miejscach jest drobno przekompostowana kora.
Ja jeszcze raz, upierdliwie, zachęcam Cię do lektury bloga Asi/ Makadamii. Blog liczy 14 stron, zejdzie Ci z tydzień, ale masz tam zebraną całą ogrodniczą wiedzę w pigułce.
W tej chwili miotamy się nad zbędnymi na tym etapie wyborami: jodła, czy nie, katalpa czy klon.
Rabatę trzeba widzieć w pionie i poziomie. Rzut z góry nie oddaje tego, co będą widziały oczy.
Każda dobrze skomponowana rabata musi mieć 3 piętra. Same niskie nasadzenia nie będą dla patrzącego interesujące.
Na forum są ogrody nowoczesne, z elementami rabat żwirowych. Nowoczesny elegancki front masz u Wioli. Wyjdź poza ten schemat myślowy, żeby sadzić to, co nie pobrudzi kamyczków. czasem mam wrażenie, że są ludzie, u których widok ziemi budzi obrzydzenie i dlatego wszystko trzeba posypać kamyczkami. Jak przez te szmaty i kamyki nawozić rośliny?
Ja jestem pragmatykiem. Wiem, że oprócz ogrodu są jeszcze inne pasjonujące i absorbujące strefy życia. Ogród z kamyczkami niestety nie będzie ogrodem bezobsługowym. Będzie Ci się chciało te kamyczki płukać, przesiewać, żeby zawsze były takie sterylne?




Haniu, na rękach będę Cię nosić Wieczorami już zaczęłam czytać blog, obiecuję odrobić lekcję. Mam świadomość co do kamyków, ale i mąż za nimi dość mocno obstawał. Ja bardzo lubię korę, tylko właśnie jeszcze jest strach, że na tym "Wygwizdówku", wiatr będzie szaleńczo roznosił korę po całej działce

____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 12:53, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
ElzbietaFranka napisał(a)



Witam Aniu

Pięknym kamieniem wyscielasz to chyba gleis (kora kamienna). Wszystko dobrze tylko nie wykladaj go na tą folie ziemia nie oddycha.
Trzeba jednak ten kamien na czymś położyć na agrowlokninir drenarskiej. Jest to biały materiał który służy do owijania rur drenarskich przed piaskiem ale woda przesiąka.

Mam sporo rabat że żwirem i daje radę. Hania gruszka ma trochę racji, ale nie jest tak źle z tym żwirem.

Miałam wcześniej korę jednak nie zdaje ona u mnie egzaminu wiecznie bażanty w niej grzebały i wiatr roznosił. Więc każdy robi to co w danym terenie się nadaje. Chwasty wszędzie rosną.

Sama musisz zdecydować ty znasz swój teren. Jedna rada spiesz się powoli. Zanim coś kupisz z roślin wszystko się o nich dowiedz bo nie każda roślina wszędzie dobrze rośnie. Dużo czytaj. Lawendy lubią słoneczne miejsca - zresztą przeczytaj o glebie. Przeważnie wszystkie iglaki i różaneczniki to kwasoluby.

Zamiast lawendy możesz posadzić też Perowska, Gaure, z rozplenicami.

Pozdrawiam i powodzenia



Witaj Elu

Dziękuję.Tak to kora kamienna, drobnej frakcji. Ta mata jest tylko na sezon, więc i tak ją będę ściągać.

Zawsze przed kupnem roślin wszystkiego się o nich wcześniej dowiaduję, ale czasami jest tak że spodoba mi się jakaś , której nie ma na mojej liście - staram się z tym walczyć i szybko uciekać ze szkółki

O lawendzie już wszystko wiem- ma specjalne 2 strony w moim zeszycie ogrodowym
Buziaki
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Gruszka_na_w... 12:58, 04 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Ta przekompostowana kora dobrze leży na rabatach. Wiatr rozwiewa raczej tę grubsza frakcję.
Opinią męża tak za bardzo się nie sugeruj, bo to raczej nie on będzie się trudził z tym kamieniem.
Statystyczny mąż forumki walczy przez pierwsze dwa lata o swój trawnik i swoje wizje ogrodu, a potem mu jakoś przechodzi.

Najbardziej się cieszę, że jeszcze nie uciekłaś. Zapowiadasz się na twardego zawodnika i jeszcze nam szczęka opadnie na widok Twojego ogrodu.

Często przychodzi na forum ktoś, kto chce znaleźć tutaj szybkie rady na temat jakiegoś miejsca w ogrodzie. Często rady typu: zrób plan koncepcyjny, narysuj go, pomyśl w jakim stylu chcesz mieć ogród, bardzo go denerwują.
A tu nie ma drogi na skróty. W trakcie jednego sezonu nie zrobi się ogrodu. I najlepiej tworzyć ogród podpierając się na początku podstawową teorią. Asia pięknie ją zebrała w jednym miejscu.
Mocno Ci kibicuję.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Anna_I 13:16, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
LIDKA napisał(a)
Ania wrzucaj tu masz co masz. Tu jak się pojawi krytyka to tylko konstruktywna.
A najczęściej odbywa się "Planowanie".



No to wrzucam:

Na prawo od butli są 4 śliwy Pissardi, oraz tawuła Grefsheim,już wiem że podsadzę ją tawuła japońska, którą przesadzę spod tarasu.
1- to hortensje Limlight(na lewo) oraz Polar Bear(na wprost tarasu)
2-graby,
3-miskanty,
4- drzewko na pniu (np.wysoko szczepiona Hakuro)
5-kostrzewy;
6- czerwone berberysy
W rogu działki- B to brzozy Long Trunk, D- derenie.

Na razie brak mi koncepcji zagospodarowania altany, bardziej skupiłam się na lewej stronie i przedogródku.
Mam także problem z obsadzeniem rabaty przy butli gazowej, a właściwie przed nią...Rośnie już tam świerk serbski,który został po świętach , od niego mam rabatę szeroką na 2,30m. Przed butlą chciałam coś zimozielone go (z ograniczonym systemem korzeniowym).
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Gruszka_na_w... 14:17, 04 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Przydałaby się rabata wzdłuż płotu między narożnikiem z butlą a ścieżką. Linie uskoków (wcięć rabat) dostosuj do linii już występujących w ogrodzie (bryła domu, obrzeża). Będzie to wyglądało bardziej naturalnie. Oznacz na tym planie strony świata. To ważne przy sprawdzeniu doboru roślin. Te rabaty na planie wydają mi się nieproporcjonalnie wąskie w porównaniu z powierzchnią trawnika. Rozłóż sobie wąż ogrodowy, żeby sobie wyobrazić ich kształt.

Tylko nie hakuro! Ani migdałek, ani szczepiona wierzba Iwa. Te drzewka to przekleństwo i główny grzech w nasadzeniach wszystkich początkujących ogrodników. Czy widziałaś na forum ogrody z kostrzewami? Nikt już ich prawie nie sadzi. Są atrakcyjne przez dwa lata, a potem trzeba je wysadzać, dzielić. Bardzo szybko się starzeją. Stawiaj na rośliny, które są sprawdzone przez forumki. Wykorzystanie sprawdzonych pomysłów, to najszybsza droga do sukcesu.
Uważaj z nagromadzeniem drzew bordowolistnych w jednym miejscu. W masie mogą sprawiać ponure wrażenie.

Czy na działce planowane jest automatyczne nawadnianie? derenie pod brzozami nie przeżyją bez potężnych dawek wilgoci. (sprawdziłam u siebie).

Aniu, umrzesz z nudy patrząc na ten w całości zimozielony front w kamiennej korze. Dlaczego nie wprowadzić tam (wzdłuż ogrodzenia na froncie choćby hortensji bukietowych, wysokich traw.
Zamiast smutnej przez 9 miesięcy lawendy nie posadzić seslerii jesiennej, rozchodników olbrzymich, szałwii omszonej. Można w to wpleść dla zimozieloności cisowe kulki i wykrzykniki (z cisów fastigiata). Wsadzić cebulki czosnków, tulipanów. Masz wtedy estetyczny wygląd plus w gratisie zmienność w zależności od pór roku.

Nie wiem, czy znasz ogród Oli ? Rabaty kamienne, sporo zimozieloności, mnóstwo traw i nudy nie ma.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Ewik 15:42, 04 mar 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Hania zgadzam sie z Tobą w 100 a nawet 200 % . Warto stawiac na rośliny sprawdzone, prezentujące sie ładnie przez długi czas a nie gonić za każdą nowością ( choc chyba kazdy z nas to przerabiał a potem przesadzał i przesadzał tracąc czas i pieniądze )
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Wiolka5_7 16:30, 04 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20326
Witaj Aniu
Widzę , że jesteś na początku drogi tak jak ja byłam kilka lat temu. Wzięłam się za ogród mając niewiele wiedzy i potem trafiłam na Ogrodowisko i dzięki niemu mam ogród ,który mi się podoba
Popełniłam oczywiście na początku masę błędów,ale je poprawiłam czytając forum...
Jeśli się zastosujesz to porad i zakasasz rękawy to gwarantuję Ci , że będziesz miała piękny ogród

Hania Ci bardzo dobrze radzi ...

Musisz sprecyzować na początku jaki styl Ci się podoba, czy bardziej nowoczesny z prostymi liniami itp.czy bardziej swobodny z falującymi rabatami.
Potem wytyczysz sobie kształt rabat, wzbogacisz glebę i dopiero na końcu posadzisz rośliny. Gleba to podstawa żeby rośliny zdrowo i bujnie rosły.Wiem to po sobie.

Chyba większość z nas na forum miał posadzone wierzby Hakuro,jałowce, kostrzewy itp.i z czasem się ich pozbył ,bo to rośliny chorujące i krótkowieczne.

Ogród to praca na lata. Nie spiesz się.Czytaj dużo ,pytaj. a na pewno dobre dusze z forum Ci pomogą

Widzę , że wrzuciłaś plan ogrodu.To dobry początek...
I pamiętaj nie żałuj trawnika na rabaty.Ja na początku robiłam wąskie rabaty a potem poszerzałam kilkukrotnie... Ile to było ciężkiej pracy...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies