Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

LIDKA 17:03, 04 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6988
Ania
Masz tu Hanię, Wiolę i Elę.
Dziewczyny z doświadczeniem i pięknymi ogrodami. To będzie się działo.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anna_I 17:29, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Przydałaby się rabata wzdłuż płotu między narożnikiem z butlą a ścieżką. Linie uskoków (wcięć rabat) dostosuj do linii już występujących w ogrodzie (bryła domu, obrzeża). Będzie to wyglądało bardziej naturalnie. Oznacz na tym planie strony świata. To ważne przy sprawdzeniu doboru roślin. Te rabaty na planie wydają mi się nieproporcjonalnie wąskie w porównaniu z powierzchnią trawnika. Rozłóż sobie wąż ogrodowy, żeby sobie wyobrazić ich kształt.

Tylko nie hakuro! Ani migdałek, ani szczepiona wierzba Iwa. Te drzewka to przekleństwo i główny grzech w nasadzeniach wszystkich początkujących ogrodników. Czy widziałaś na forum ogrody z kostrzewami? Nikt już ich prawie nie sadzi. Są atrakcyjne przez dwa lata, a potem trzeba je wysadzać, dzielić. Bardzo szybko się starzeją. Stawiaj na rośliny, które są sprawdzone przez forumki. Wykorzystanie sprawdzonych pomysłów, to najszybsza droga do sukcesu.
Uważaj z nagromadzeniem drzew bordowolistnych w jednym miejscu. W masie mogą sprawiać ponure wrażenie.

Czy na działce planowane jest automatyczne nawadnianie? derenie pod brzozami nie przeżyją bez potężnych dawek wilgoci. (sprawdziłam u siebie).

Aniu, umrzesz z nudy patrząc na ten w całości zimozielony front w kamiennej korze. Dlaczego nie wprowadzić tam (wzdłuż ogrodzenia na froncie choćby hortensji bukietowych, wysokich traw.
Zamiast smutnej przez 9 miesięcy lawendy nie posadzić seslerii jesiennej, rozchodników olbrzymich, szałwii omszonej. Można w to wpleść dla zimozieloności cisowe kulki i wykrzykniki (z cisów fastigiata). Wsadzić cebulki czosnków, tulipanów. Masz wtedy estetyczny wygląd plus w gratisie zmienność w zależności od pór roku.

Nie wiem, czy znasz ogród Oli ? Rabaty kamienne, sporo zimozieloności, mnóstwo traw i nudy nie ma.


Haniu jesteś kopalnią wiedzy Kostrzewy widziałam tylko w kilku ogrodach, ale nie wiedziałam, że po 2 latach brzydną Na działce jest już rozłożone nawodnienie, chociaż musimy dołożyć "jedną nitkę", żeby to wszystko sprawnie działało.
Od ścieżki do butli bardzo chciałam stworzyć tam rabatę...jednak mąż stwierdził, że tyle tego nasadzę a potem wszystko będzie zarastać zielskiem Z czym się oczywiście nie zgadzam, myślę, że może postawię go przed faktem dokonanym i po prostu wytyczę rabatę... Zazdroszczę forumowiczkom , których mężowie podzielają ich pasję.
Bardzo podobają mi się zestawienia roślinne, które zaproponowałaś
Ogród Oli znam, bo to jeden z moich ulubionych, więc przeczytałam go od deski do deski.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 17:44, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Wiolka5_7 napisał(a)
Witaj Aniu
Widzę , że jesteś na początku drogi tak jak ja byłam kilka lat temu. Wzięłam się za ogród mając niewiele wiedzy i potem trafiłam na Ogrodowisko i dzięki niemu mam ogród ,który mi się podoba
Popełniłam oczywiście na początku masę błędów,ale je poprawiłam czytając forum...
Jeśli się zastosujesz to porad i zakasasz rękawy to gwarantuję Ci , że będziesz miała piękny ogród

Hania Ci bardzo dobrze radzi ...

Musisz sprecyzować na początku jaki styl Ci się podoba, czy bardziej nowoczesny z prostymi liniami itp.czy bardziej swobodny z falującymi rabatami.
Potem wytyczysz sobie kształt rabat, wzbogacisz glebę i dopiero na końcu posadzisz rośliny. Gleba to podstawa żeby rośliny zdrowo i bujnie rosły.Wiem to po sobie.

Chyba większość z nas na forum miał posadzone wierzby Hakuro,jałowce, kostrzewy itp.i z czasem się ich pozbył ,bo to rośliny chorujące i krótkowieczne.

Ogród to praca na lata. Nie spiesz się.Czytaj dużo ,pytaj. a na pewno dobre dusze z forum Ci pomogą



Widzę , że wrzuciłaś plan ogrodu.To dobry początek...
I pamiętaj nie żałuj trawnika na rabaty.Ja na początku robiłam wąskie rabaty a potem poszerzałam kilkukrotnie... Ile to było ciężkiej pracy...




Cześć Wiolu

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś Twój ogród nie tylko Tobie się podoba, zgłaszam się i ja. Znam go już wcześniej , nim w ogóle postanowiłam założyć profil.
Co do stylu to staram się raczej iść w kierunku ogrodu nowoczesnego, z liniami prostymi właśnie, ale popełniam dużo błędów, gubi mnie pośpiech i brak wyobraźni jak to będzie wyglądać na żywo
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 17:45, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
LIDKA napisał(a)
Ania
Masz tu Hanię, Wiolę i Elę.
Dziewczyny z doświadczeniem i pięknymi ogrodami. To będzie się działo.


No i Ciebie Lidziu U Ciebie też powstaje ogród niczego sobie
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 17:56, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Pełna obaw wrzucam zdj. nasadzeń przed tarasem...




____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Wiolka5_7 17:57, 04 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20465
Anna_I napisał(a)




Cześć Wiolu

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś Twój ogród nie tylko Tobie się podoba, zgłaszam się i ja. Znam go już wcześniej , nim w ogóle postanowiłam założyć profil.
Co do stylu to staram się raczej iść w kierunku ogrodu nowoczesnego, z liniami prostymi właśnie, ale popełniam dużo błędów, gubi mnie pośpiech i brak wyobraźni jak to będzie wyglądać na żywo

Dziękuję za pochwały

Musisz się nauczyć cierpliwości ,bo ogrodnictwo tego wymaga
Ja się tego nauczyłam i przejeżdżam obok szkółki czy ogrodniczego nic nie kupując,kupuję tylko to co zaplanowane.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anna_I 18:00, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Tu widok drugiej strony, przed cisami są tawuły japońskie ,które wymienię prawdopodobnie na rozplenice, aby utrzymać taras w jednakowym stylu... Czy pomiędzy cisy , rozplenice warto posadzić coś kwitnącego? Czy to już będzie przesada?

____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
sarenka 18:48, 04 mar 2022


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Wiolka5_7 napisał(a)

Dziękuję za pochwały

Musisz się nauczyć cierpliwości ,bo ogrodnictwo tego wymaga
Ja się tego nauczyłam i przejeżdżam obok szkółki czy ogrodniczego nic nie kupując,kupuję tylko to co zaplanowane.

Też tak robię jak Wiola, kupuje tylko to co mam zaplanowane
____________________
Magda W samym sloncu
Ewik 18:59, 04 mar 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Anna_I napisał(a)
Tu widok drugiej strony, przed cisami są tawuły japońskie ,które wymienię prawdopodobnie na rozplenice, aby utrzymać taras w jednakowym stylu... Czy pomiędzy cisy , rozplenice warto posadzić coś kwitnącego? Czy to już będzie przesada?



Jaki masz tam odstęp ? patrzac na foto wydaje mi sie, że troche tam ciasno, rozplenice spore rosną / może poszerzyc rabatę i wtedy dać pas np kocimiętki , która bedzie kwitła zanim rozplenica podrośnie , natomiast miedzy cisy a rozplenice dac cebulowe .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Anna_I 19:54, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Będzie jakieś 40 cm, ale to musiałabym zmierzyć.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies