Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Anna_I 19:56, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Wiolka5_7 napisał(a)

Dziękuję za pochwały

Musisz się nauczyć cierpliwości ,bo ogrodnictwo tego wymaga
Ja się tego nauczyłam i przejeżdżam obok szkółki czy ogrodniczego nic nie kupując,kupuję tylko to co zaplanowane.




To ja wcale nie jestem cierpliwa Wszystko bym chciała na już - muszę z tym walczyć....
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
LIDKA 20:55, 04 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6633
Anna_I napisał(a)
Będzie jakieś 40 cm, ale to musiałabym zmierzyć.


Ania poszerzaj póki nie masz trawy i możesz jeszcze zmienić. Zdejmowanie potem darni to męka.

Zabierz cisom choc pasek szmatki. Ja bym je lekko przycieła. Tak doslownie końcówki ale to lepiej zapytac Wioli lub dziewczyn.

Rozplenice duże to raz a dwa kotki dośc nieprzyjemne jak wejdą w twarz czy oko. Nie wi czy masz małe dzieci?


Jeśli napotkasz męski opór na poszerzanie to ja bym zostawiła te tawułki japońskie a wręcz ich dosadziła


Tak co metr na mijankę. One szybko wiosną liście mają i przy tarasie by zdobiły. Można też korygowac ich kształt.




____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gruszka_na_w... 21:29, 04 mar 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Aniu, a jaki jest cel wsadzania żywopłotu z cisa wokół tarasu? Chcesz tym żywopłotem zasłonić widok na ogród?
Na tarasie siedzi się latem. Okolice tarasu powinny pachnieć, być kolorowe i powinny kojarzyć się ze swobodnym wypoczynkiem. To idealne miejsce dla kocimiętki, kilku róż, traw, irysów syberyjskich, kuklików, cebulowych. Zimozielonosci znów tylko jako akcenty.
Kiedy będziesz planowała rabaty na tyłach ogrodu, to stań w oknie tarasowym i pomyśl, co chciałabyś widzieć przez to okno późną jesienią i zimą. Ogród często ogląda się przez okno.

Pomagałam koleżance w tworzeniu ogrodu nowoczesnego. W narożnikach tarasu posadziłyśmy dwie świdośliwy Lamarca, aby rzucały na taras nieco cienia. W ich nóżkach są posadzone zimozielone kule, a między kulkami kukliki. Znalazło się tez po bokach tarasu miejsce dla imperaty cylindrycznej. Między świdosliwami posadzone są spore rozplenice Paul's Giant i irysy syberyjskie. Wsadziłyśmy tam kilka firletek omszonych i kępki irysów. Z drugiego boku tarasu wsadziłyśmy stipy i rozchodniki oraz trochę werbeny patagońskiej.
Plan ogrodu pomagała nam zrobić Makadamia.
Ta moja koleżanka ma niewiele czasu na ogród i nie jest nawiedzonym ogrodnikiem, ale udaje się jej utrzymać ten ogród w należytym stanie wizualnym.

Jeśli chcesz, to zobacz jak wyglądało planowanie i tworzenie nasadzeń. W sumie w ciągu dwóch miesięcy doczekałyśmy pierwszych efektów.
Ogród Natalki

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Anna_I 22:39, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
LIDKA napisał(a)


Ania poszerzaj póki nie masz trawy i możesz jeszcze zmienić. Zdejmowanie potem darni to męka.

Zabierz cisom choc pasek szmatki. Ja bym je lekko przycieła. Tak doslownie końcówki ale to lepiej zapytac Wioli lub dziewczyn.

Rozplenice duże to raz a dwa kotki dośc nieprzyjemne jak wejdą w twarz czy oko. Nie wi czy masz małe dzieci?


Jeśli napotkasz męski opór na poszerzanie to ja bym zostawiła te tawułki japońskie a wręcz ich dosadziła


Tak co metr na mijankę. One szybko wiosną liście mają i przy tarasie by zdobiły. Można też korygowac ich kształt.




Cisy mają wycięte duże kwadraty, a wysciółkowałam je korą,ale dobrze tego nie widać na zdjęciach. Tawuły raczej przesadzę,a w ich miejsce myślałam sadzić trawy.

Super na słońcu daje radę rozplenica Red Head. Sadziłam ją koło lipca, a już tak się rozrosła że można drugą sadzonkę robić

Mam dzieci,ale nie takie malutkie 8 i 10 lat to już słuszny wiek
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 22:58, 04 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Aniu, a jaki jest cel wsadzania żywopłotu z cisa wokół tarasu? Chcesz tym żywopłotem zasłonić widok na ogród?
Na tarasie siedzi się latem. Okolice tarasu powinny pachnieć, być kolorowe i powinny kojarzyć się ze swobodnym wypoczynkiem. To idealne miejsce dla kocimiętki, kilku róż, traw, irysów syberyjskich, kuklików, cebulowych. Zimozielonosci znów tylko jako akcenty.
Kiedy będziesz planowała rabaty na tyłach ogrodu, to stań w oknie tarasowym i pomyśl, co chciałabyś widzieć przez to okno późną jesienią i zimą. Ogród często ogląda się przez okno.

Pomagałam koleżance w tworzeniu ogrodu nowoczesnego. W narożnikach tarasu posadziłyśmy dwie świdośliwy Lamarca, aby rzucały na taras nieco cienia. W ich nóżkach są posadzone zimozielone kule, a między kulkami kukliki. Znalazło się tez po bokach tarasu miejsce dla imperaty cylindrycznej. Między świdosliwami posadzone są spore rozplenice Paul's Giant i irysy syberyjskie. Wsadziłyśmy tam kilka firletek omszonych i kępki irysów. Z drugiego boku tarasu wsadziłyśmy stipy i rozchodniki oraz trochę werbeny patagońskiej.
Plan ogrodu pomagała nam zrobić Makadamia.
Ta moja koleżanka ma niewiele czasu na ogród i nie jest nawiedzonym ogrodnikiem, ale udaje się jej utrzymać ten ogród w należytym stanie wizualnym.

Jeśli chcesz, to zobacz jak wyglądało planowanie i tworzenie nasadzeń. W sumie w ciągu dwóch miesięcy doczekałyśmy pierwszych efektów.
Ogród Natalki



Cis nie zasłoni ogrodu,bo od początku planowałam go ciąć i do 1.4 spokojnie może rosnąć, gdyż taras jest podwyższony i już sprawdzałam, że tą wysokością krajobrazu nie zasłoni Wsadziłam go przy tarasie, bo uważam,że jest bardzo elegancką rośliną,kocha cięcie, urzeka mnie jego mocna zieleń i po prostu chciałam go przy tarasie jako tło dla roślin posadzonych z przodu. Zgadzam się, że na tarasie miło siedzieć wśród pachnących kwiatów,dlatego będą też donice z kwiatami,ale to wszystko stopniowo.

Uwierz,że zimą stałam często w oknie i myślałam co posadzić na tyłach ogrodu pod ogrodzeniem, co by tam ładnie wyglądało i wtedy od razu zaglądałam na Ogrodowisko

Zajrzałam do Natalki i fajnie wszystko wyszło, ale akurat te nasadzenia przy tarasie nie zupełnie do mnie przemawiają.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Judith 18:54, 05 mar 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9599
Przyszłam i ja dorzucić swoje 3 grosze .
Rady Hani Gruszki to - jak mawia mój dzieć - złoto .
Od siebie dodam, żebyś pamietała, ze ogród ma sie podobać przede wszystkim Tobie. Nie wiesz, co Ci sie podoba? (ja kiedyś nie wiedziałam ) - oglądaj ogrody innych tu na forum, a także ogrody prezentowane w różnych pismach. Oglądaj, patrz, co Ci w sercu gra, co Ci sie podoba, a czego na pewno mieć nie chcesz, a z czasem będziesz wiedziała, jak ma wyglądać Twój ogród. Na początek - jaki ma być jego kształt (czyli organizacja przestrzeni - ścieżki, rabaty). To podstawa.
I pamiętaj - gdy wyznaczasz rabatę, nie musisz od razu wiedzieć, co będziesz tam sadzic - może na początek będzie to tylko jedno piętro roślin? Z czasem (może dopiero za kilka lat?) przyjdzie pomysł, co jeszcze chcesz tam widzieć.
Ja zaczynałam tworzyć ogród nie mając żadnej wiedzy. I gdy mówię żadnej, naprawdę mam na myśli żadnej . Dość szybko trafiłam na Ogrodowisko i trwałam tu w charakterze li tylko podglądacza kilka lat . Wiedza, jaką tu zdobyłam jest bezcenna. Ogród zaczęłam tworzyć chyba 7 lat temu, a wciąż mam tu i tam pustawe rabaty, które sukcesywnie zapełniam.
Życzę powodzenia, będę podglądać, jak Ci idzie .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Anna_I 07:33, 06 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Judith, dziękuję i za Twoje rady Ja niby wiem co mi się podoba, ale jak to wyrysuję i w wyobraźni staram się przenieść na ogród.. to stwierdzam, że to jednak nie to
Wcześniej również byłam tylko "podglądaczem" Ogrodowiska i prawie codziennie chłonęłam wiedzę od bardziej doświadczonych Ogrodników, przy okazji poznając piękne ogrody i ciekawe zestawienia roślin itp.
Zaglądaj Kochana kiedy masz ochotę
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
ajka 13:09, 06 mar 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
Anna_I napisał(a)
Będzie jakieś 40 cm, ale to musiałabym zmierzyć.


Zdecydowanie za mało na rozplenice, co najmniej moim zdaniem jakieś 80cm-100cm powinno być. Mówi ta, co już kilkakrotnie przesadzała u siebie trawy
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Anna_I 13:28, 06 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
ajka napisał(a)


Zdecydowanie za mało na rozplenice, co najmniej moim zdaniem jakieś 80cm-100cm powinno być. Mówi ta, co już kilkakrotnie przesadzała u siebie trawy



Ale 40cm jest między cisem a tawułą. Tawuły idą do przesadzenia, a na ich miejsce rozplenice. Chodziło o to czy pomiędzy cisy - a rozplenice wsadzać np.cebulowe
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Judith 14:43, 06 mar 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9599
Cebulowe wsadzać wszędzie .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies