Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

Wiaan 14:47, 10 sie 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5152
Hej, podoba mi się, że wszystko sobie rozplanowałaś podział na strefy, plany co do roślin i to na takim etapie, zapowiada się super, będę zaglądać i kibicować
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
antracyt 15:14, 10 sie 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11580
Ja wolę sadzenie drzew jesienią, ale nie wiem jak to z klonami jest.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Martka 18:00, 10 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenna napisał(a)
Ah Martka, jeszcze co do hakonechloa nie odpowiedziałam: tak, planuję też bardzo podobają mi się
Marto, szykuj im luźne podłoże z próchnicą Mam nadzieję, że pewnego dnia uda mi się opanować sytuację z nimi a Tobie od początku bo unikniesz moich błędów: nie sadzić w świeżą korę, nie podlewać za często, na glinie nie sadzić bez drenażu z piasku, nie kupować sadzonek niewiadomego pochodzenia zbyt wczesną wiosną, bo nie widać co kupujemy.
Ogólnie boję się przesadzać drzewa, teraz to chyba bym tego nie robiła, raczej dopiero jak zgubią liście. Ale chyba za małe mam doświadczenie, by coś radzić.


Agatorek 23:29, 10 sie 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
antracyt napisał(a)
Ja wolę sadzenie drzew jesienią, ale nie wiem jak to z klonami jest.


Ja mojego jednego klona (palmowego) sadziłam którejś jesieni pod koniec września/na początku października. Ale wtedy zima była ciepła.
Nie jestem pewna jak z przesadzaniem, ale wykopany z dużą ilością ziemi nie powinien sprawiać problemu. Sango kaku bym zostawiła, chyba że są zakopane z doniczkami.
Jak będą duże mrozy, to można je opatulić. Ja swoje zostawiam bez niczego (psy i tak by mi ściągnęły „kołderkę”). Zrobię tylko kopczyki z kory.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Yenna 09:14, 11 sie 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 561
Dzięki dziewczyny.

Właśnie planowałam jak będą na jesieni bez liści przesadzić na docelowe miejsca. A potem zaczęłam czytać, że palmowe mogą mieć kłopoty i zwątpiłam co robić.

____________________
Marta z Vengerbergu
Agania 22:03, 11 sie 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Cześć Marta, dziękuję za odwiedzinki
Widzę dylematy nad nowymi klonami
Pochwalę Cię za piękny parasol przeciwsłoneczny dla Schirasawy aureum
Jak widzę z jaką troską podchodzisz do opieki nad klonami to wiem że będzie im jak w raju

Ode mnie kilka słów, dobrze jest przemyśleć gdzie klona posadzić lepiej żeby rósł na swojej miejscówce.
Pierwsze zimy po posadzeniu trzeba je okrywać tylko japońskie i palmowe.
Sangokaku są wrażliwe, lubią rosnąć im długaśne baty, takie poczochrańce, można je w bardzo łatwy sposób kształtować
na wielopniowe drzewko lub nawet kulkować ja tak robię i ładnie się zagęszczają
Do każdego cięcia pochodź z czystym odkażonym sekatorem
Możesz zimować w ziemi raczej w donicy niż bez niej, nie wiem czy sprawdzałaś jak mają rozrośniętą bryłę korzeniową?

Powodzenia z klonikami śliczne i udane zakupy
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Yenna 15:52, 12 sie 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 561
Dziękuję Aganiu za odpowiedź.
Tak, sangokaku miały ładną bryłę.
Będą siedzieć w przechowalniku do wiosny w takim razie. Okryję tylko na zimę



Ale mnie ludzie denerwują....
Czas na strop na budowie. Konstruktor projektując, bazował na produktach konkretnej firmy. Chwalili się w specyfikacji, że mają belki stropowe do 7,2m. My potrzebujemy 7m. I nagle firma robi problemy, że nie... oni się nie podpiszą pod takim stropem... Za mała wytrzymałość będzie.
Kill me. Od miesiąca trwa próba dogadania. Teraz robota stoi, bo nadal nic nam nie mogą zaproponować.
____________________
Marta z Vengerbergu
Agatorek 21:01, 12 sie 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Chyba już nie mogłabym budować domu, bo co sobie pomyślę o tym czasie i nerwach z prawie każdą „ekipą” (chyba tylko od dachu i kostki byli bez zarzutu), to zgrzytam zębami.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Martka 21:42, 12 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenno, ja przez 2 tygodnie szukałam ekipy do wymiany pionów kanalizacyjnych w mieszkaniu na pcv. Czego to ja się nasłuchałam i naoglądałam, było 6 chętnych szefów na oględzinach. Od: "To robota na kilka dni dla kilku osób" po "Po co Pani to robić, zakryć i nie będzie problemu". Nie wierzyłam własnym uszom. Wreszcie umówiłam się z jedną sensowną. Naprawdę modlę się, żeby w sobotę się pojawili...

Edit: Trzymam kciuki, to jest bardzo trudny czas na budowanie, ceny skaczą, fachowców brak, ale za jakiś czas już nie będziecie o tym musieli myśleć, to będzie przeszłość.
nyna76 00:02, 13 sie 2021


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1680
Klony są piękne.
Mam tylko jednego ale jest ze mną od początku działkowania.

Jak skończę z urządzaniem rabat to pomyślę o takim np. Orange Dream, piękny jest.
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies