Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

anuska2507 18:56, 05 kwi 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2570
Oby ekipy się spisały!

Wypowiem się w temacie odwodnienia z dachu. Nas cena zbiornika zniechęciła, więc sami zrobiliśmy studnię rozsączającą, tj. kupiliśmy betonowe kręgi o średnicy ok. 1 m (albo 1,2 m - tu dokładnie nie pamiętam), wynajęliśmy pana z koparką, który pomógł nam je wkopać. Studnia ma głębokość 3 m (6 kręgów po 0,5 m wysokości), grunt jest bardzo przepuszczalny, sam piasek.
Niestety po kilku latach ta studnia nam zbytnio osiadła, być może pod ciężarem dużej ilości wody opadowej. Teraz planujemy jednak wymienić ją na zbiornik.

Ale dla pozyskiwania wody dla ogrodu zrobiliśmy też próbny odwiert na studnię głębinową. Zobaczymy, czy jej wydajność będzie wystarczająca.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
nicol21 21:12, 05 kwi 2022


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10290
Ehhh jak ja bym chciała być na tym etapie. Oby sprawnie poszła sprawa sprzątania działki. Wiosna młoda, dużo czasu jest. I tak jak piszesz - będąc na miejscu dużo łatwiej o czas aby na chwilę wyskoczyć czy coś zrobić.
Plan ustalony w ub roku - zmienił się? Jakieś przemyślenia przez zimę? Bo czasem takie ewolucje w czasie są dobre.

W tych punktach - czy planujeie jakieś punkty ujęcia wody w ogrodzie? albo jakieś oswietlenie? Może warto wykorzystać ten rozwalony teren żeby wyprowadzić kable/rurki? Potem ciężej się kopie w ładnej trawie.... a skoro plan masz to możesz o tym już teraz pomyśleć.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Yenna 10:15, 11 kwi 2022


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Nicol, plan zostaje.
Oświetlenie będzie przy furtce i przy altanie. Wodę do altany też chcę doprowadzić.
Do furtki już są przekonane kable. Do altany tylko wyprowadzone z domu.
Masz rację, że trzeba tym się zająć od razu, na początku. Bo później będzie kłopot.


Z plusów, wszystkie klony przetrwały zimę i powoli zaczynają startować.

Z minusów:
Murarzy oczywiście brak.
Działka nadal nie posprzątana.
Na wycenę dalej czekamy.
Ah Ci ludzie...
____________________
Marta z Vengerbergu
Judith 11:17, 11 kwi 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Dom prezentuje się swietnie, naprawdę szybko poszła budowa .
Tzw. fachowców nie cierpię. Kiedyś był u nas hydraulik. Okazało się, ze cis po jego wizycie wymaga wyregulowania i ze zostawił jedno disc istotne narzędzie. Zatem powody do ponownej wizyty były dwa. Zapowiedział się kolejnego dnia. Nie bardzo nam to pasowało, ale umowa to umowa. Nie przyjechał. Dzwoniliśmy wiele razy - nie odebrał, nie oddzwonił. Małżonek podszkolił się w temacie i sam wyregulował co trzeba. Po tygodniu hydraulik dzwoni. My postanowiliśmy nie odbierać. Próbował kilka razy, my nic. Po dwóch miesiącach (!) przyjechał i radośnie oświadczył, ze chce odebrać swoje narzędzie. Przetrzymałam go pol godziny przed bramą zanim „znalazłam” to po co przyjechał…
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Yenna 11:26, 12 kwi 2022


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Marudzenie przynosi efekty

dostałam wycenę. Tyle ile mniej więcej się spodziewałam, więc będziemy działać w tym temacie.

Plus poprawiła się pogoda, więc wrócili panowie od elewacji. Powinni dokończyć w tym tygodniu

Judith uśmiałam się twarda babka z Ciebie ja bym pewnie szybko znalazła, byle tylko poszedł i zniknął mi z oczu
____________________
Marta z Vengerbergu
Yenna 14:35, 12 kwi 2022


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Murarze się odezwali. Przyjdą w czwartek. Trzymajcie kciuki.


A Panowie od rozsączania przyjdą mają przyjść w ostatnim tygodniu kwietnia.


Czyli od maja mogę zacząć myśleć o nawożeniu ziemi, robieniu płotu teoretycznie i optymistycznie
____________________
Marta z Vengerbergu
Judith 18:36, 12 kwi 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Powodzenia!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
DariaB 19:43, 12 kwi 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Również życzę powidzenia i trzymam kciuki żeby wszystko poszło sprawnie!

Judith niezła historia, odważny był ten hydraulik. Ja rok czekam na dokończenie pewniej drobnostki przez stolarzy wrr.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Gruszka_na_w... 21:41, 12 kwi 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
U mnie od 8 lat idealnie sprawdza się studnia zbierająca deszczówkę z rynien. Podłoże gliniaste, 3 kręgi metrowej wysokości, pojemność studni 4800 l, dno studni wysypane warstwą żwiru. Powierzchnia dachu 200 m2.
W sezonie zatapiana jest w studni pompa do brudnej wody, do której podłączony jest wąż ogrodowy. Nie podlewam ogrodu wodą z wodociągu.
W ciągu tych 8 lat tylko dwa razy studnia się przelała, ale woda błyskawicznie powsiąkała w trawnik i rabaty.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Yenna 22:03, 13 kwi 2022


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Elewacja w trakcie prac.

Ocieplili nam dach, więc czekamy teraz za możliwością grzania. Żeby murarze jutro przyszli....

W międzyczasie mocno myślę nad planem ogrodowym. Tzn całkość koncepcji się nie zmienia.


Zostało mi zagospodarowanie południowo wschodniej części.

Mój obrońca trawników powiedział, że to, co narysowałam mu wystarczy (jasno-zielony).
Jak w takim razie ułożyć rabaty na brakujących częściach? Na tym małym kawałku po prawej na pewno będą musiały się znaleźć śmietniki. Na lewej stronie mam, cytując eM, trochę poszaleć z rabatami.


Dla przypomnienia: jedna kratka = 1m, czerwony kolor to drzwi, granat to okna tarasowe.
____________________
Marta z Vengerbergu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies