Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Mareksy 14:46, 16 maj 2019

Dołączył: 18 kwi 2019
Posty: 8
Dzień dobry,
W zeszłym Październiku posadziłem kilkanaście Thuj Szamaragd. Ziemia 3.5-5.5 (edit. tu mam wątpliwości, bo nie pamiętam jaką ziemię kupowałem pod sadzonki ...)



Niestety, niektóre thuje brązowieją bądź czarnieją. Czy ktoś ma pomysł dlaczego? W tym roku poza podlewanie niczym nie nawoziłem.


Podsyłam zdjęcia jak wyglądają gałązki obecnie.
Na Agrowłókninie jest warstwa kory.





Mazan 15:59, 16 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mareksy

Czy rzeczywiście ten odczyn jest jeszcze taki, jak podałeś? Jest widoczna blokada niektórych składników dlatego pytam. Podany odczyn jest o 1 - 1,5 pH za niski stąd objawy, które podałeś.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mareksy 16:33, 16 maj 2019

Dołączył: 18 kwi 2019
Posty: 8
MAzan, wydaję mi się, że kupowałem ziemie pod iglaki. Kojarzę, że taka ziemia ma odczyn podany powyżej, mam gdzieś urządzenie do pomiaru, jaki powinna mieć 5pH?

Co w przypadku jeżeli ziemia będzie miała pH 5? inne możliwości niż ziemia?
Mazan 22:01, 16 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mareksy

Żywotnik nie ma zbyt dużych wymagań, ale gleba powinna być lekko kwaśna, czyli mieć pH w granicach 5,5 - 6,5. Powyżej jest odczyn obojętny, a poniżej kwaśny /pH 4,5 - 5/. Przy odczynie b. kwaśnym /3 - 4,5/ rosną tylko grzyby patogenne.
W tym przypadku mogą one powodować rozwój np fytoftorozy lub inne będące przyczyną gnicia korzeni.
Piszę o tym gdyż mój wcześniejszy wpis był zbyt ostrożny, a fytoftorozę można 'kupić' razem z rośliną. Choroba napotykając korzystne warunki do rozwoju ujawnia się wcześniej.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
oszczep95 21:47, 20 maj 2019

Dołączył: 25 mar 2018
Posty: 1
Witam,

Bardzo prosze o pomoc, co druga thuja w moim ogrodzie brązowieje, dodam że ostatnio robiłem oprysk na grzybienie thuji. Jest jakiś sposób aby te thuje uratować? załączone zdjęcia 1 thuji chorej i zdrowej dla porównania, z góry dziękuje za pomoc!
andzik2005 23:09, 22 maj 2019

Dołączył: 01 kwi 2019
Posty: 3
Mazan napisał(a)
Andzik2005

Wygląda na szarą pleśń. Oprysk przemiennie dithane i topsin. Powtórzyć.
Jesienią również.


Pozdrawiam
boncalski 11:50, 24 maj 2019

Dołączył: 23 cze 2018
Posty: 16
Mazan napisał(a)
Boncalski

Obornik granulowany jest skondensowanym nawozem organicznym o dużej zawartości azotu, a Twój opis daje świadectwo, że iglaków nie należy nawozić 'pod korzeń'. Także reakcja roślin jest typowa - trzy do czterech tygodni po takim potraktowaniu jest wizualizacja. Wiotkie gałęzie są wynikiem nadmiaru azotu; na Forum można znaleźć wiele tego przykładów i nie wyrażanie zgody na taką diagnozę. Na nadmiar azotu wskazują też dolne gałęzie prawdopodobnie zaatakowane przez szarą pleśń. Początkowo zmieniają kolor na bardziej matowy i zasychają. Jest jeszcze więcej objawów lecz szczegóły są nieistotne wobec już widocznych.
Nawóz długo działający nie ma tu nic do rzeczy, co najwyżej możesz mieć wrażenie, że jakieś szkodniki glebowe złożyły jajka.


Pozdrawiam


witam,

obecnie moje thuje wyglądają tak jak niżej. Końcówki pędów zrobiły się jasno zielone. Problem dotyczy zarówno nowo posadzonych jak i posadzonych 2 lata temu - marnych jakościowo, mniejszych drzewek. Czy wszystko ok czy coś działać ?


beja 06:08, 26 maj 2019

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 6
Witam, wczoraj przesadzając tuję do większej doniczki zauważyłem małe opieńki kilka sztuk zasuszone mimo wilgotności podłoża (uprawa balkonowa)Tuje były w pryskane 5 dni przed przesadzeniem preparatem grzybobójczym TipTop SC nie mieli akurat Topsinu i polecono mi ten preparat do oprysku profilaktycznego przed chorobami grzybicznymi. Drugi problem to zadomowione mrówki w tej samej doniczce co wystąpiła opieńka . Mam pytanie jaki preparat użyć do ponownego oprysku i co zastosować na mrówki. Forum czytam od kilku tygodni ale w tak wielkiej encyklopedii wiedzy można się zagubić, więc napisałem o problemie i proszę o jakieś sugestie odnośnie dalszego postępowania.

Pzd Janusz
Mazan 09:37, 26 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Beja

To odpowiednik Topsinu, ale na opieńkę potrzebny jest aliette lub previcur, lub proplant ewentualnie mildex.
Z mrówkami radzi sobie boraks z cukrem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
beja 03:49, 27 maj 2019

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 6
Dzięki za szybką odpowiedz, natychmiast kupie jeden z zaproponowanych środków i podleję nim roślinę w doniczce, odnośnie mrówek to zrobić roztwór z boraksu i cukru następnie podlać tujkę, czy tylko wymieszać i podsypać w koło doniczki?


Pzd Janusz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies