Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Mazan 16:38, 17 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adela

Czy miała zbyt sucho? Przebarwień powodowanych przez grzyb fusarium nie widać, ale lekko przywiędnięte i odbarwione pędy i łuski.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 18:30, 17 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Walerku,
te odbarwione łuski są suche i kruszą się. Nie mam nawadniania a u nas kwiecień był suchy. Od maja często do dziś często pada. Pogoda sprzyja rozwojowi grzybów, dlatego tak sobie pomyślałam. Głębiej ziemia jest wilgotna.

Dodam, ze w ubiegłym roku o tej porze wycinałam suche gałązki, które pojawiały się w mniejszej skali ale na całym żywopłocie (44 szt). Wtedy spryskałam środkiem grzybobójczym (?), dolistnie nawiozłam żywopłot pinivitem z dodatkiem Fe i siarczanu magnezu. Efekt pozytywny - kipią soczystą zielenią (z wyjątkiem tej jednej )

Pozdrawiam

Edytuję:
Tak przy okazji: znasz skuteczny sposób na karczownika?
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7218-moja-ostoja?page=142
____________________
Ela - Moja ostoja
mmonnicca_mK 14:48, 25 cze 2019

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
Witam! Mam problem z tujami - 4 sztuki po kolei w szpalerze 200sztuk!!! ale jedna jest już w kiepskim stanie. Z zewnątrz kilka brązowych gałązek ale po rozchyleniu wyglądają jakby usychały od środka, gałązki schną i są matowe, żółkna i po dotknięciu się kruszą. Dodatkowo są pokryte jakby sadzą, znalazłam tez małe robaczki ale niewiele (słabo widać na jednej gałązce na zdjęciu). Sprawa postępuje szybko bo 3 tygodnie temu je czyściłam od środka i oprócz lekkiego zabrudzenia jakby sadzą nie widziałam niczego niepokojącego. Nie wiem czy to miodownica bo nie widzę zeby coś wysysało soki i siedziało całymi hordami na drzewku, lepkie też raczej nie są ale ten czarny kolor to pewnie grzyb sadzakowy.. poniżej zdjęcia, proszę o pomoc
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
mmonnicca_mK 14:50, 25 cze 2019

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
Zdjecie
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
mmonnicca_mK 19:17, 25 cze 2019

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
Znalazłam też takie malutkie robaczki a pajęczynie i nie wiem czy to ma znaczenie ale taką ćmę
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
Mazan 14:53, 26 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmonnicca_mK

A jednak miodownica. Spadź w takich temperaturach szybko przysycha, co innego grzyby sadzaki, zawsze ją znajdą. Zobacz także nasadę gałązki czy nie ma wewnętrznego korytarza. Jeśli jest przydatny będzie konfidor/kohinor do podlewania.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mmonnicca_mK 16:57, 26 cze 2019

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
Mazan dziękuję za pomoc i szybką odpowiedź. Wrzucam zdjęcie gałązek odciętych przy samym pniu, wyglądają w miarę normalnie ale wolałabym, żebyś spojrzał bo nie chcę ni czego przeoczyć
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
mmonnicca_mK 17:16, 26 cze 2019

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
Mazan kupiłam dziś Mospilan i będę pryskać. Chyba że polecasz coś innego w tym przypadku? Tylko jako laik mam kilka pytań - czy potrzebny mi adiuwant? Czy pryskać tylko te tuje zajęte przez miodownicę czy wszystkie? Dać 4g na 10l wody czy więcej/mniej żeby je na pewno wytłukło bo na ulotce są zastosowania do drzew/warzyw itp a o żywotnikach ani słowa. Powtórzyć 3 krotnie w odstępach 10-14 dni czy częściej? Czy mogę w międzyczasie zastosować Pinivit żeby trochę pomóc tujom się zregenerować? i czy na wiosnę zastosować Promanal? A może ten Confidor też na wszelki wypadek zastosować? Topsin na sadzakowe zrobić?
Przepraszam,że aż tyle pytań ale chcę to zrobić jak należy dlatego wolę o wszystko zapytać, z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
Mazan 18:09, 26 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmonnicca_mK

Odcięte gałązki pokazują fytoftorozę. Jeżeli ten grzyb może w dwa lata zniszczyć dęba to z żywotnikiem zrobi to w o wiele krótszym czasie. Dlatego prosiłem o sprawdzenie, gdyż nie dawały spokoju jasne końcówki pędów co oznacza suszę fizjologiczną. Przekrój wskazuje na zatkane wiązki i naczynia przewodzące rozrośniętą grzybnią. Podobne objawy znajdziesz na wszystkich poszarzałych roślinach.

Podłoże do odkażenia. Może inni z praktyki powiedzą jak to zrobić.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mmonnicca_mK 23:33, 26 cze 2019

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
Mazan dziękuję za diagnozę. Czyli jestem w czarnej d...
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies