Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

mmonnicca_mK 23:36, 26 cze 2019

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
Myślicie, że uda mi się te tuje jeszcze odratować? Jakie są Wasze doświadczenia w walce z fytoftorozą???
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
Toszka 14:30, 27 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Poprawa gleby. Kontrola ph. To jedyne wyjście. Likwidacja maty, napowietrzanie i ściółkowanie próchnicą.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
maxiu61 11:42, 29 cze 2019

Dołączył: 31 maj 2018
Posty: 3
Witam drodzy forumowicze i specjaliści

Mam pytanko odnośnie czy ktoś z tutaj obecnych miał kiedyś na tujach to dziadostwo licinek tujowiaczek. I czy macie jakiś sprawdzony środek do oprysku na to?. Za pomoc będę bardzo wdzięczny i z góry dziękuję .

Pozdrawiam
Trzeciak 23:44, 03 lip 2019

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 1
Witam wszystkich.
Dziś dostałem informację o problemie i kilka zdjęć moich tui.
Czy ktoś byłby w stanie podsunąć jakąś informację co się dzieje z tymi tujami i jak temu przeciwdziałać ?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Mazan 21:26, 04 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Trzeciak

Wygląda na brązowienie łusek, ale więcej będzie można powiedzieć, gdy opiszesz w jakich warunkach rosną /wilgotność, nawożenie - dawki, temperatura, nasłonecznienie/.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mmonnicca_mK 23:48, 16 lip 2019

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
Witam! Posiadam (jeszcze chwilowo ale nie wiem jak dlugo) żywopłot z 200 szmaragdów, niestety zawitała do mnie miodownica a w ślad za nią fytoftoroza. Tuje w dwoch miejscach marnieją w oczach mimo podlewania i pryskania aliette i odpowiednikiem Mildexu. Powoli oswajam się z myślą że chyba już po szmaragdach. W związku z tym moje pytanie- jak postąpić z glebą żeby i tego co posadzę nie zeżarła fytoftoroza???? Bo posadzenie na mowo szmaragdow chyba mija sie z celem? góry dziękuję za informację jak pozbyć się tego cholerstwa z gleby żeby mi nie wykończylo całego ogrodu
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
Piotr2019 18:14, 18 lip 2019

Dołączył: 18 lip 2019
Posty: 4
Witam
Bardzo byłbym wdzięczny w zdiagnozowaniu choroby moich tujek. Na wiosnę 2018 r posadziłem w gruncie na działce dwuletnie sadzonki tuji szmaragd. Pod koniec lata zaczęły lekko brązowieć, zignorowałem to mając nadzieję że na wiosnę się poprawi. I faktycznie widać ładne nowe przyrosty zielone, ale niestety usychanie i brązowienie gałązek od dołu tak jakby rozprzestrzenia się i "goni" te ładne przyrosty. W sklepie oczywiście poradzono oprysk na fytoftorozę Ridomil. Tujki podlewane, posypane niewielką ilości nawozu NPK, ph ok 6,5-7 - o ile kwasomierz za 20 zł zdaje egzamin Chciałem jeszcze zaznaczyć że sytuacja ta wygląda tak jakby punktowo,są skupiska gdzie tuje tak źle wyglądają, a dalej np. 20 sztuk jest ładnych i prawie dwa razy większych a sadzone w tym samym czasie. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Piotr2019 18:17, 18 lip 2019

Dołączył: 18 lip 2019
Posty: 4
Dołączam zdjęcia
Piotr2019 06:55, 22 lip 2019

Dołączył: 18 lip 2019
Posty: 4
Pomoże ktoś w zdiagnozowaniu ?
Mazan 10:28, 22 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotr2019

Podstawową diagnozą jest panorama nie uwzględniająca szczegółów, co uniemożliwia właściwe rozpoznanie.
Z opisu wnika, że możliwa jest infekcja grzybem - w tym przypadku zgorzelowym - fusarium i każda interwencja przeciwko grzybom Phytophtora spp. jest także skuteczna na fusarium jeśli oprócz podlewania wykonasz oprysk tym środkiem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies