Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

piotraudi 17:27, 06 sie 2019

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Misiek918 17:07, 17 sie 2019

Dołączył: 17 sie 2019
Posty: 1
Witajcie,
Mam ozdobne tuje w różnych kształtach i w tym roku ciągle walczę z jakąś choroba. W szkółce w której kupowałem krzewy poradzili mi opryskać topsinem lub ridomil ale nie ma efektow. Błagam pomóżcie bo wydałem kupę kasy za tę krzewy i mega mi ich szkoda.
Basco2196 19:30, 19 sie 2019

Dołączył: 19 sie 2019
Posty: 3
Witam wszystkich.
Bardzo proszę o pomoc. W moich tujach latem 2018 pojawiły się pojedyncze suche lub powoli usychające gałązki. Było ich coraz więcej I dopiero po wnikliwym przejrzeniu okazało się że gałązki mają wygryziona małą dziurkę w której siedzi czarny malutki robaczek.W szkółce poradzono mi oprysk mospilanem. 2018 lato zastosowalam oprysk mospilsnem. Z tego co zauważyłam to jakby upały sprzyjały tym robaczką ponieważ zaczynają się pojawiać I jest tego więcej. W kwietniu 2019 zastosowalismy oprysk też Mospilanem. Lipiec 2019 w upalach robaczki znowu są co gorsza zauważalne już chyba we wszystkich tujach. Dodam że zrobią sobie małą dziurkę w galązce i tak jakby soki z niej wypijały po czym gałązki usychają. Juz nie chcę psikac Mospilan bo na pewno też dla samych drzewek jest szkodliwy I tak jakby nie działa bo robaczki są dalej.Ciezko jest je znaleźć poniewaz trzeba szukac tak jakby wygryzionej malej dziurki w galazce.Może ktoś z was wie chociaż co to za robak?
Dodatkowo gdzie nigdzie znajduję w czubkach takie małe białe kuleczki. Czasem jak by co z niej już wyszło A czasem gdy zgniote to jakbym zgniotla coś bo taka maść się robi.

piotraudi 23:25, 19 sie 2019

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Nikt nic nie wie?
Cwieku 06:32, 20 sie 2019

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Ktoś kojarzy co może dolegać tym tujom i jak to zwalczyć?



Mazan 09:16, 20 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Basco2196

Mospilan nie będzie szkodliwy jeśli zastosujesz go w zalecanej dawce. Jest przecież nawet stwierdzenie mądrości ludowej: "co za dużo to niezdrowo".
Szkodnik jest b. podobny do cetyńca, tylko trudno spotkać go na żywotniku, objawy opisane przez Ciebie także zgadzają się. Jest trudny do zwalczenia dlatego, że drąży drewno, a tam nie ma zbyt dobrego dostępu. Proponuję podlewanie stosując Konfidor/Kohinor co 3 tyg. 4l/m2 roztworu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Basco2196 14:42, 20 sie 2019

Dołączył: 19 sie 2019
Posty: 3
Wypróbuję. Dziękuję za pomoc.
Seger 15:59, 20 wrz 2019

Dołączył: 20 wrz 2019
Posty: 1
Dzień dobry,

po 7 beztroskich latach od posadzenia 270 szmaragdów na działce pojawił się grzybek.

Pewnego dnia zobaczyłem takie coś:



Wyciąłem, wykopałem korzenie i miałem w to miejsce wsadzić inną.

Niedawno zauważyłem, że w bliskiej odległości trzy kolejne coś bierze.

Przeczytałem cały ten temat i zastosowałem na wszystkie tuje jakie mam:

- wczoraj podlałem Magnicurem w proporcji 30 ml na 10L wody(pod każdą tuję około litra) oraz opryskałem Topsinem: 10 ml na 10L wody

- za tydzień opryskam Amistarem, podpowiecie jakie proporcje?

- za kolejny tydzień Topsin

Czy mogę zrobić coś więcej? Czy to wystarczy i czekać do wiosny?

Kiedy mogę podlać obficie tuje na zimę? teraz podlewać czy czekać, aż te cudeńka zrobią swoje?

z góry dziękuje za rady.

zdrówko





AgaCzek 10:35, 25 wrz 2019


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Umierają nam szmaragdy- jeden juz jest prawie martwy a kolejne tez schną- co to może być? Jak je ratować? Nie widać żadnych szkodników, żadnego nalotu. Tuje posadzone zostały 3 lub 4 lata temu.

____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Toszka 08:01, 26 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aga, a czy przed sadzeniem tuj w twojej ciężkiej, zbitej gliniastej ziemi dawaliście rozluźniacze typu kora i inne dodatki?

Wróć na wątek i tam będziemy dywagować co dalej robić, oki?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies