Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Brokat 21:24, 29 wrz 2019


Dołączył: 29 wrz 2019
Posty: 4
Dziękuję! Dopiero uczę się forum, ale już ogarnęłam, co jest cytatem, a co odpowiedzią. No nic, lepiej podziękować dwa razy niż wcale
Uczę się również sadzenia i w ogóle wszystkiego o ogrodzie. Zrobię oczywiśćie tak, jak radzisz, zresztą i tak musze je wykopać, bo gdy spostrzegałm, jak mąż je "prosto" i co półtora metra wsadził (na szczelny żywopłot!), to... bez komentarza, a tak sie starał i nadźwigał.

Chciałabym jeszcze się dopytać:
1. Czy mam ściągać jutę z korzeni, nawet jeśli korzenie nią przerosły?
2. Czy takie korzenie są zdrowe i generalnie dobrze rokujące?
3. Jaki dokładnie mam kupic fosfor? Płyn, granulki, coś innego? Czy to jest to samo, co nawóz ukorzeniajacy?
4. Czy warto dać mikoryzę, sąsiad mi tak doradził?


Toszka 22:30, 29 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, jutę chociaż ponacinaj. Widać, że bryła korzeniowa bardzo zbita. Dobrze by było delikatnie poluzować ziemię - albo pazurkami ogrodniczymi albo chociaż...widelcem
Korzenie wydają się być zdrowe. Trzeba tylko poluzować delikatnie.

Fosfor np. Fostar lub FlorovitPK. Mozna nim podlać, a potem po 10-21 dniach powtórzyć. Będzie działać jak ukorzeniacz.

Jesli mikoryza to tylko w postaci żelu. Nie w proszku. Mikoryza to nie drożdże instant
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Natalia21 10:06, 30 wrz 2019

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 29
Witam wszystkich. Już myślałam że w tym roku nie będzie problemu z tujami ale jednak. Osoba z ogrodnictwa powiedziała że moje szmaragdy mają chorobe grzybową. Z zewnątrz wyglądają ładnie ale jak zaczęłam wnikać to miejscami łuski są matowe. W środku jest dużo usychających igieł ale jesienią to normalne zjawisko. Na jednym pniu trafiłam na biały nalot, jakby grzyb. Cały sezon był suchy więc podlewałam kropelkowo. Nawoziłam na wiosnę i teraz jesiennym nawozem. W przekroju pęd nie wygląda dobrze. Czy naprawdę to choroba grzybowa? Może ktoś miał podobnie? Byłabym wdzieczna Mazan za podpowiedź czym pryskać? Dziękuję z góry
Mazan 14:44, 01 paź 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Natalia21

Fotki pokazują fytoftorozę. Podlewanie Aliette i Magnicur Energy co 2 tygodnie, ale trudno powiedzieć na ile zabieg będzie skuteczny, gdyż jest zsinienie drewna.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Natalia21 19:23, 01 paź 2019

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 29
Dziękuję Mazan. Czy tylko przy fytoftorozie jest takie w przekroju? Mam ok. 150 szt. tych drzew. Oczyszczam je z suchych igieł zrobie oprysk i podleje preparatem. Tylko czy to wystarczy.
fenix 08:34, 02 paź 2019

Dołączył: 11 sie 2019
Posty: 8
Witam.
Potrzebuję porady jako że jestem laikiem ogrodniczym. Tydzień temu posadziliśmy szmaragdy. Z początku były idealnie zielone. Teraz żółkną końcówki. Czy to normalne po posadzeniu czy to jakaś choroba/grzyb/szkodnik? Tuje sadzone bezpośrednio w grunt bez podsypywania specjalnego podłoża.

Klasa 2 gleby, pH około 6, tuje w balotach. Podlewane systematycznie.


piotraudi 19:49, 02 paź 2019

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
A tuje byly kopane z gruntu czy w doniczkach? To ze sa w gorszym stanie to zecz normalna zmienily srodowisko musza sie. Zaklimatyzowac. A do tego pora roku tez nie sprzyja
fenix 21:01, 02 paź 2019

Dołączył: 11 sie 2019
Posty: 8
Tuje były kopane z gruntu, zawijane w jute i tak sadzone. Naczytałem się o chorobach grzybowych, szkodnikach i mam ciągłe obawy że coś z nimi się dzieje.

Pogoda też sprzyja teraz chorobom grzybowym, nie ma dnia żeby nie padało i do tego jest ciepło.

Czyli nic złego się nie dzieje?

A czy nawozić je teraz? Potas, fosfor, magnez?
mikina34 09:11, 03 paź 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Tak na logikę to wg mnie przed sadzeniem powinno się zdjąć jutę, zanim ona się rozłoży korzenie będą się przeciskać przez ten worek zamiast swobodnie się rozrastać, ale nie będę się upierać, bo są mądrzejsi tu ode mnie.
Tuje na pierwszy rzut wyglądają normalnie, jak były kopane to musza odreagować ten zabieg, a klasa ziemi primasort, tylko podlewać
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
fenix 18:10, 03 paź 2019

Dołączył: 11 sie 2019
Posty: 8
Akurat jutą się nie przejmuje bo ona była o dość luźnym splocie, kratka około 5mm.

Dzieki za porade.

A nawozić je teraz?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies