Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Rojodziejowa 21:00, 18 mar 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8596
DariaB napisał(a)

Teraz rozkminiam gdzie posadzić, rychło w czas


Jak dla mnie to standard

A pisałaś jakie kupiłaś?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
DariaB 21:03, 18 mar 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Rojodziejowa napisał(a)


Jak dla mnie to standard

A pisałaś jakie kupiłaś?

Mam dwie opcje gdzie je posadzić i myślę, jutro się Was poradzę. Tzn większość wiwm gdzie, nad dwiemia się zastanawiam. Pisałam na str 279 w odpowiedzi do Magdy.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 10:21, 19 mar 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Wracam z tematem róż. Początkowo chciałam je posadzić po obu stronach ławeczki, chodzi o róże Queen of Sweden i Olivia. Queen dorasta wg opisów do 1,2m szerokość 60 cm. Olivia do 1 m szerokość 70 cm.
Po lewej stronie od ławeczki rośnie buk, po prawej ambrowiec. Widać lekko za nim ściętego miscanata, mogłabym go dać bardziej w stronę cisów lub przesadzić na brzozową. Koło ambrowca rosną białe okrywowe róże, jeszcze jest taka opcja żeby jedną z tych róż wsadzić między te białe, wtedy by powstało wyższe piętro. Za ławeczką rośnie fioletowa budleja. Koło buka widać krzewuszkę, ona jest do przesadzenia.


Kolejna opcja to rabata przy oknie i naprzeciw okna. Za ściętą rozplenicą jest miejsce na właśnie wyższą różę, tam już rosną moje pozostałe róże.

a druga mogłaby wylądować gdzieś tu

Pozostałe róże idą na rabatę z heptacodium czyli tu.

A tu na mur idzie pnąca Peach Melba i się zastanawiam czy dać ją na środek czy bardziej na lewo w stronę ogrodzenia żeby ją też puścić na płot, wtedy byłaby jakby plecami rabaty z heptacodium. I takie to dylematy.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Rojodziejowa 20:00, 19 mar 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8596
DariaB napisał(a)

Oj tak, czułam zakwasy w rękach, mąż się dziwił po czym, a przecież nożyce ważą chyba ze 4kg , ręka w zgięciu, biceps w napięciu więc bolą Róże właśnie przyjechały, kurier dzwonił. Zamówiłam Queen of Sweden, Lady of Shalott, pnącą Peach Melbę, Olivię Rose, Koko Loko i Jude de Obscure. Mam też Garden of Roses, Leonardo da Vinci, Munstead Wood i białe okrywowe.


To jest tego trochę
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Margo2 23:20, 19 mar 2024


Dołączył: 04 mar 2012
Posty: 814
A masz tam przygotowane jakies podpory dla róży?
Możesz ja posadzić z lewej strony i puścić jej pędy w prawo na ścianę.
Czy znasz takie haczyki wkręty? Mozna tam je zainstalować i do nich przyczepić drut, linkę, co tam Ci pasuje.
Pytałas o żeleźniaka. Obcięłaś go przed zimą. Ja zostawiam, bo slicznie wygląda taki zasuszony.
Ale faktycznie żeleźniak zamiera na zime. Tylko, że powinien już wypuścić nowe listki
____________________
Gosia Margo2 Ogródek Gosi
DariaB 10:48, 20 mar 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Rojodziejowa napisał(a)


To jest tego trochę

No trochę jak na taki mały ogród ale to w najbliższej perspektywie ostatnie róże
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 10:50, 20 mar 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Margo2 napisał(a)
A masz tam przygotowane jakies podpory dla róży?
Możesz ja posadzić z lewej strony i puścić jej pędy w prawo na ścianę.
Czy znasz takie haczyki wkręty? Mozna tam je zainstalować i do nich przyczepić drut, linkę, co tam Ci pasuje.
Pytałas o żeleźniaka. Obcięłaś go przed zimą. Ja zostawiam, bo slicznie wygląda taki zasuszony.
Ale faktycznie żeleźniak zamiera na zime. Tylko, że powinien już wypuścić nowe listki

Nie mam jeszcze, chodzi Ci o takie haczyki na jakich się np. obrazy wiesza czy masz coś innego na myśli? Chyba ją posadzę właśnie bliżej lewej strony bo w korytku już rosną rośliny i musiałabym je przesadzać, między nie mogę kiedyś dosadzić jakieś powojniki do towarzystwa róży.
Nie obcinałam żeleźniaków bo nawet nie zakwitły. No nic poczekam jeszcze chwilę, może się pojawią.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 10:55, 20 mar 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Przeszłam się rano po ogrodzie i stwierdziłam, że jestem spóźniona z cięciem róż. Leonardo wystrzelił mi takim batem, zakończony listkami, mam go ściąć bo nie wiem jak z tym postąpić. Reszta pędów jest na normalnej wysokości Stipa po prostu oszalała, jest wszędzie, a wysiałam 2 lata temu paczuszkę nasion
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
olciamanolcia 11:10, 20 mar 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7112
Niedawno oglądałam GW pan z labradorem obcinał róże . Wszystko ciął nisko i wycinał do zera te długie badyle

Ogólnie uwielbiam ten orogram - stare sprawdzone metody na prowadzenie ogrodu
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Joann 11:18, 20 mar 2024


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2085
olciamanolcia napisał(a)
Niedawno oglądałam GW pan z labradorem obcinał róże . Wszystko ciął nisko i wycinał do zera te długie badyle

Ogólnie uwielbiam ten orogram - stare sprawdzone metody na prowadzenie ogrodu

Ale nawet te pnące róże?
____________________
Joanna Ogród długi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies