Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

NowaKiKi 12:41, 18 kwi 2024


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 611
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Dzięki Haniu za radę. W zeszłym roku rozsady robiłam w mega pośpiechu i zaniedbaniu (niemowlę było na stanie). W tym roku wracam ze sprawdzonym sposobem zadbania o rozsady pomidora i papryki. Korzystam z opisu fertygacji od Karo in the Garden (niestety już jest nieaktywna, ale jej wiedza nadal dostępna w necie). To właśnie od niej najwiecej nauczyłam się o uprawie pomidorów, jakiego pomidora wybrać do zebrania nasion (m.in. nie pierwsze grono, bez suwaka, kociej mordki), o chorobach, zapobieganiu itp.

Wcześniej siewki najpierw korzystały ze składników z podłoża, potem po pikowaniu też im na jakiś czas wystarczyło to co miały w ziemi i regularne dostawy wody. Od dziś właśnie zaczęłam fertygację, bo są już 3-4 listki właściwe. Tak więc, fertygacja to po prostu podlewanie roślin nawozem rozpuszczonym w wodzie. Zamiast tylko wody, dostają swoje ulubione składniki odżywcze - trochę jak szampan dla roślin Fertyguję swoje pomidory przy każdym podlewaniu. W końcu pomidory to te jedne z najbardziej żarłocznych roślin, jeśli chodzi o apetyt.

Co do tych magicznych dawek NPK, to ja się trzymam zasad proporcji NPK 4-6-8 lub 4-5-8, dawka to 3 ml na litr wody (nie za zimnej). Odmierzam sobie strzykawką 4,5 ml do butelki 1,5 litrowej po wodzie i podlewam od dołu (do kuwet rozsadowych). Pomijając ubiegły rok to w poprzednich latach ta metoda mi się sprawdzała. Bardzo nie mogę się doczekać sezonu pomidorowego.





a mozesz napisac jaki dokładnie nawóz stosujesz?
i czy mozesz napisac jeszcze raz jakie masz lampy do naswietlania?

____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
Patrycja_KG_Lu 12:49, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Makao napisał(a)
Pięknie Ci rosną pomidorki. Twoje doświetlenie im służy. Moje jest za słabe i sadzonki uciekają do słońca. Muszę wystawiać na dwór.

Bez lamp obracałam w zeszłym roku codziennie, bo aż tak mocno się przechylały. Teraz z lampami robią to minimalnie = przekręcam tace raz w tygodniu.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 12:53, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Kontonaogrod napisał(a)
Nie wyglądają na purple sensation będą któreś z tych niższych???

pomidorki super Ci rosną! Jak nic mus zainwestować w doświetlanie...


No to będzie niespodzianka. Inwestycja nieduża, bo 49 zł plus wtyczka i trochę kabla.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 12:54, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Wiolka5_7 napisał(a)
Purple mają wąski liść i podniesiony do góry, nie są takie płaskie

Moje teraz



Rzeczywiście całkiem niepodobne. Ciekawe w takim razie co tam mi się trafiło.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 12:55, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
olciamanolcia napisał(a)


u mnie purple takie jak Twoje

Patrycja te rozetkowe tez posiadam a jakże wyjdą małe białe czochy


Oby nie białe jak takie będą to czekają je przenosiny.

(Fotki zostaw, a jakbyś miała nadmiary z odmładzania to ja chętnie przygarnę różności )
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:01, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
NowaKiKi napisał(a)



a mozesz napisac jaki dokładnie nawóz stosujesz?
i czy mozesz napisac jeszcze raz jakie masz lampy do naswietlania?


Na stronie 255 masz mój wpis o lampach Według instrukcji Karo można taki o proporcjach NPK 4-6-8 lub 4-5-8. Ja znalazłam w ogrodniczym taki pierwszy lepszy:

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:07, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Marcin89 napisał(a)
Pozwolę sobie wstawić moje czosnki. Też niskie dosyć, może ciut inne niż Twoje Patrycja i inne niż Wioli. Chyba pomyłka

Gdzie kupowałeś? Ja na Allegro przy okazji kupowania krokusów, nasion warzyw, mieczyków od Hurtowni Ogrodniczej Bogdan Królik.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:10, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
DariaB napisał(a)
Patrycjo wtrącę swoje trzy grosze w temacie planowanej rabaty przy ściance wodnej. Mam u siebie berberysy Erecta, niestety tak intensywnie u mnie się nie przebarwiają. Pisałaś gdzieś, że się płytko korzenią, nie zgodzę się z tym, przynajmniej jeśli chodzi o Erectę. W marcu przesadzałam berberysa posadzonego ze 3 lata temu, nie mogłam go wykopać, miał tak długi i gruby korzeń, że sama byłam w szoku. Druga sprawa to miskanty, chyba Kasia podała katalogowe wysokości traw, ja mam u siebie Kleine Fontanne, i on u mnie z kwiatostanami osiąga ponad 3m. Kasia wspomniała o 1,6 m. Chyba, że mam pomyloną trawę, ale u mnie jest to trawa bardzo wysoka, ale zwarta w pokroju.
Pomidorki masz wspaniałe, widać, że masz wiedzę i rękę do nich.

Masz tego berberysa w słonecznym miejscu czy takim mniej lub coś go cieniuje? Twój miskant to jakiś gigant w porównaniu do katalogu. To nie pomyłka o 20-40 cm. Część już skreśliłam z listy, jeszcze o innych muszę doczytać i niedługo wybiorę tego miskanta na tą rabatę.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:12, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
MagdaLenka napisał(a)
Patrycja, jeśli zdecydujesz się na miskanta Memory, to mogę Ci wykopać jeden egzemplarz (taki około 40 cm średnicy).

Dziękuję za dobre chęci lecz wstępnie Memory odpadł z listy na to miejsce.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:16, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Polon napisał(a)
Patrycja, jaki wysoki miałby być murek fontanny? Inspiracje do projektu świetne, mnie urzekł pokrój berberys, taki strzelisty, z rozświetlonymi w słońcu przyrostami. Wydaje mi się, że cięty straciłby tą dynamikę. Chyba też miskant za ścianką straciłby trochę na urodzie, choć to oczywiście zależy jak bardzo przykrywałby go murek.
Projekt jako przenikające się bryły świetnie wygląda, bardzo jestem ciekawa ostatecznego doboru roślin.

Dziękuję. Wysokość raczej dobierzemy „w terenie”, czyli musi ktoś stanąć z miarką, a druga osoba z tarasu sugerować czy w górę czy w dół. Na kartce ciężko ocenić jaka byłaby dobra i proporcjonalna. Ania za to podpowiadała u siebie na wątku by wylewki nie robić za wysoko, bo wtedy mocniejsza pompka jest potrzebna.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies