Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przy ścieżce

Pokaż wątki Pokaż posty

Przy ścieżce

vita 22:33, 24 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4084
Zabrałam się za cięcie żywopłotu cisowego. Posadziłam go dawno, ponad dwadzieścia lat temu. Miałam mgliste pojęcie o cięciu żywopłotów, książkowe, ale nic nie zastąpi praktyki. Początkowo niewiele miałam roboty, moje cisy miały 30 cm wysokości. Skracałam głównie po wysokości, przyszedł jednak moment, kiedy wymknęły mi się spod kontroli. Dwa metry rozkładających się na boki gałęzi, coraz grubszych, zimą pod ciężarem śniegu tworzyły widok...śmieszny. Przez parę lat wiązałam gałęzie w środku żywopłotu, a cięłam nowe przyrosty. Przy okazji obserwowałam jak reaguje na cięcie, jak szybko przyrasta, nabrałam odwagi
Zajęło mi to dobrych kilka godzin, potrzebowałam piły, dobrego sekatora i nożyc. Żmudna robota i długa, warto od razu właściwie ciąć żywopłot. Jak się o niego zadba, to po latach, jak wytworzy właściwy szkielet, to wystarczy nożycami przelecieć po powierzchniach i już

Efekt jest taki, ale muszę skorygować jeszcze to cięcie.



Na dole, po cięciu powinno być najszerzej, im wyżej, węziej. To jest dosyć trudne, sprawnie ciąć i myśleć przestrzennie. Dlatego jeszcze raz muszę uruchomić piłę i zwęzić górny fragment, aby uzyskać formę trapezu. Bo ja uzyskałam tym cięciem trapez odwrócony.



Po cięciu podsypałam nawozem. Popadało, jakby natura chciała dobrze życzyć po tych przymrozkach wrednych Mam jeszcze kilka takich żywopłotów cisowych, dużo roboty...
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
sylwia_slomc... 22:44, 24 kwi 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81977
Moim zdaniem jak na tak drastyczne cięcie wyszło bardzo ładnie. Z trapezem odwróconym też mam problem, zastosowałam na swoich żywopłotach prostokąt i jak na razie sprawdza się i na buksach i na grabowo bukowymTen trapez odwrócony najważniejszy chyba przy ligustrze.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
vita 22:50, 24 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4084
Przy cisie też, zwłaszcza po stronie północnej, pędy słabo dołem rosną jak są zacieniane. Cięcie nie jest takie drastyczne, znasz roślinę, która lepiej się regeneruje po cięciu? Wewnątrz żywopłotu już czai się nowe
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Makao 06:37, 25 kwi 2024


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4119
Jestem ciekawa jak dalej będzie się rozwijał cis po takim cięciu. Chodzi mi o to na ile można sobie pozwolić podczas takiego formowania. Ty zaszalałaś ekstremalnie więc uczę się od Ciebie
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
antracyt 09:09, 25 kwi 2024


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11665
Cis super reaguje na takie cięcie. Odbija zielonym bez problemu z zdrewniałych części.
Podobnie jak Sylwia, myślę że wyszło bardzo dobrze i wcale nie strasznie. Przez czas jakiś będziesz miała mocny rysunek pionowych elementów w ramach tła. Dynamikę zamiast wyciszającej, jednolitej zieleni
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Ewa777 09:44, 25 kwi 2024


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18446
vita napisał(a)


To miłe co piszesz Wrzucam i pokazuję więcej Dotąd skupiałam się na najciekawszych według mnie roślinach, teraz chciałabym pogadać o wszystkich innych. Jest ich tyle, i tyle doświadczeń ich uprawiających. Cieszę się, że zajrzałaś


Bardzo mnie to cieszy, że będziesz pokazywała więcej swoich roślin
Taki np. szafirek z Italii, to duża ciekawostka dla mnie, tak jak informacja, że używa się go do potraw.
Doświadczenia z cięcia cisów też się na pewno przydadzą wszystkim zaglądającym
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Helen 10:13, 25 kwi 2024


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8312
Bardzo dobrze, że pokazujesz żywopłot, będzie to przypomnienie dla tych, którym się wydaje, że z młodym żywopłotem nic nie trzeba robić.

Faktycznie nie jest tak źle, żywopłot się szybko zazieleni
____________________
Helen - Hortensjowo
Alija 11:00, 25 kwi 2024


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8760
Mnie też podoba się obcięty żywopłot, na pewno pięknie się zregeneruje. Zrobiłaś to fachowo, no i ten trapez , niby teoretycznie o tym wiemy, a w praktyce jakoś nie wychodzi. A rośliny tak szybko potrafią urosną, nie wiadomo kiedy ,
też to obserwuję u siebie.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
GorAna 21:09, 25 kwi 2024


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
Ale odważne cięcie cisów. Nie ma obaw, poradzą sobie. Ja przesadzałam dość duże cisy i też je radykalnie potraktowałam
Dają radę
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
LIDKA 21:26, 25 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7137
Vito
Żaden młody ogrodnik (dośwliadczeniem a nie wiekiem) nie ciachnąłby tak cisów.

Dzięki takim obrazkom od doświadczonej ogrodniczki można się czegoś nauczyć.
Dzięki za tę możliwość.

Pokazuj nam ten żywopłot co jakiś czas.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies