Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

nl_kinia 20:36, 22 maj 2013


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
porzeczka (nie wiem która, bo chyba mam wszystkie 3 kolory) zupełnie się nie znam na chorobach, ale niby wygląda jak rdza(?) tylko nie znalazłam nigdzie informacji o rdzy na porzeczce...
mam w domu Topsin, gdyby to był grzyb, to może tym opryskać?
zerwać liście i te uszkodzone jagody?







____________________
Kingi ogrodowe początki
Mazan 16:28, 25 maj 2013

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam

Masz rację, to rdza porzeczkowo-turzycowa, znana również jako rdza agrestu. Jest dwudomowa, ponieważ następne stadia występują na turzycach.
Najlepiej zwalczać ją środkami zawierającymi mankozeb / różne formy dithane, pencozeb/, a zaczynać jeszcze przed kwitnieniem.
Nie znalazłaś jej gdyż jest jedną z nowszych chorób i nie wszyscy o niej piszą.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
katka 20:27, 26 maj 2013


Dołączył: 11 mar 2012
Posty: 1


Witam ! Jestem fanką ogrodowiska od ponad roku, z zainteresowaniem śledzę wszystko co się dzieje na tej stronie , jednakże nigdy nie miałam odwagi żeby dzielic sie swoimi przemyśleniami .Dzisiejszy dzień skłonił mnie do szukania pomocy na Ogrodowisku. Na liściach wiązu camperdownii zauwżyłam " cos" .Plamkom na liściach towarzyszą jakieś narośla, co to jest ! Czy jest możliwe pozbycie sie tego , jak to zwalczyc ? Pomóżcie ! Załamana Katka .



















'
nl_kinia 10:20, 27 maj 2013


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
Mazan napisał(a)
Witam

Masz rację, to rdza porzeczkowo-turzycowa, znana również jako rdza agrestu. Jest dwudomowa, ponieważ następne stadia występują na turzycach.
Najlepiej zwalczać ją środkami zawierającymi mankozeb / różne formy dithane, pencozeb/, a zaczynać jeszcze przed kwitnieniem.
Nie znalazłaś jej gdyż jest jedną z nowszych chorób i nie wszyscy o niej piszą.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek


Witaj Walerek, dziękuję za odpowiedź!

na agreście na szczęście czysto - choć rośnie tuż przy porzeczce, turzyce w marcu poddały się drugiemu atakowi zimy i właśnie planowałam kupić nowe (w związku z zaistniałą sytuację muszę z nich zrezygnować w takim razie)

ze względu na truskawki, które rosną tuż obok i już mają owoce postanowiłam wstrzymać się z Topsinem i chemią w ogóle, zrobiłam natomiast wywar ze skrzypu i zobaczę jaką będzie miał skuteczność (porzeczki do tej pory nie były nigdy niczym pryskane, choć mają już kilka lat)
jeśli nie pomoże to po owocowaniu użyję czegoś mocniejszego...
____________________
Kingi ogrodowe początki
Justyna 16:58, 28 maj 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282



Guosku, a czy rośnie może w sąsiedztwie Twojego jałowca grusza?
Jeśli tak, to masz rdzę jałowcowo-gruszową. Spokojnie, to tylko tak groźnie wygląda. Pomarańczowe paskudztwo zejdzie jeśli opryskasz jałowca preparatem na grzyby np. topsinem.
Ale to tylko doraźne rozwiązanie. Jałowiec i grusza to sąsiedztwo, które sobie szkodzi. Jeśli masz je posadzone w niedalekim sąsiedztwie trzeba wybrać.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Mathildis 19:41, 01 cze 2013


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
Co dolega mojej roślince, wyglądała tak już w zeszlym roku. To tylko przemarznięcie czy coś poważniejszego?

____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
ArekJ 20:36, 01 cze 2013


Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 33
Witajcie. Dziś na jednej z sosen, dostrzegłem liczne mrówki w okolicach, no właśnie, nie za bardzo wiem czego. Przyrosty to to nie są. Wydaje mi się, że to coś czego raczej na tej sośnie nie powinno być...

____________________
Kairu 22:03, 01 cze 2013


Dołączył: 24 sty 2013
Posty: 132



Witam ! Jestem fanką ogrodowiska od ponad roku, z zainteresowaniem śledzę wszystko co się dzieje na tej stronie , jednakże nigdy nie miałam odwagi żeby dzielic sie swoimi przemyśleniami .Dzisiejszy dzień skłonił mnie do szukania pomocy na Ogrodowisku. Na liściach wiązu camperdownii zauwżyłam " cos" .Plamkom na liściach towarzyszą jakieś narośla, co to jest ! Czy jest możliwe pozbycie sie tego , jak to zwalczyc ? Pomóżcie ! Załamana Katka .



Choć specjalistą nie jestem wydaje mi się, że jest to NAROŚLE BAWEŁNICY WIĄZOWO-ZBOŻOWEJ.
Więcej informacji znajdziesz tu http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=111
____________________
Irek - Ogród, a może coś więcej....
Gardenarium 15:36, 02 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ArekJ napisał(a)
Witajcie. Dziś na jednej z sosen, dostrzegłem liczne mrówki w okolicach, no właśnie, nie za bardzo wiem czego. Przyrosty to to nie są. Wydaje mi się, że to coś czego raczej na tej sośnie nie powinno być...



To raczej kwiaty sosny
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mathildis 17:45, 02 cze 2013


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
Takie oto "cuś" siedzi na mojej leszczynie. Mrówki łaskoczą i pewnie dostają coś w zamian.
Co to i jak zwalczać? Czy to jakiś misecznik?
____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies