Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mary 17:02, 17 wrz 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mazan,

Ten grzyb trudno pomylić z kurką. Może zdjęcie przekłamuje.

Nie wiem, co to jest. Może maślanka wiązkowa.

Zrobiłam jeszcze więcej zdjęć.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 17:19, 17 wrz 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jeszcze o świecznicę chciałabym spytać.
Mam świecznicę White Pearl o zielonych liściach. Jeden egzemplarz ma ciemne plamy na liściach. Czy to jakiś grzyb?

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mazan 18:53, 17 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mary

Dobrze zidentyfikowałaś grzyba.
Pluskwica czyli świecznica może być atakowana jesienią przez rdzę, podobnie jak piwonie - są z tej samej rodziny.



Pozdrawiam

____________________
Mazan - Walerek
Mary 19:43, 17 wrz 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mazan,

Dzięki.

Z tego co sprawdziłam maślanka wiązówkowa też jest saprofitem, czyli nie jest groźna. Uff. Za dużo się ostatnio o opieńce naczytałam. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, że opieńka może być groźna.

Zastanawiam się co zrobić ze świecznicą. Pogoda taka, że jakiekolwiek opryski nie bardzo coś dadzą. Więc chyba muszę ją wyciąć.
Czy może zastosować Zato?

Zgodnie z opisem:
Zato to świetny preparat dla mało doświadczonych ogrodników - wysoka przyczepność do liścia gwarantuje skuteczny zabieg nawet na mokre liście w czasie mgły lub mżawki.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Agapas 18:45, 19 wrz 2017

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
witajcie ponownie, zwracam się do Was z kolejnymi problemami w moim nowym ogrodzie. Tym razem coś się dzieje z bukszpanami i rododendronami.
Pierwsze opiszę rododendrony. Mam 5 sztuk posadzonych w rzędzie trzy zdrowiutkie wyglądają tak:



Dwa kolejne tak jak na tym zdjęciu:



Najpierw myślałam, że to dolne liście starzeją się i będą opadały, ale teraz wydaje mi się, że trochę za szybko to postępuje. Poniżej zbliżenia, nie wiem czego szukać, proszę doradźcie co to może być:

Agapas 18:56, 19 wrz 2017

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
Natomiast bukszpany: niektóre nieco zbladły, wyglądają tak:

Mazan 19:30, 19 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Agapas

Nie coś, nie coś tylko nieświadomość. Rośliny 'wybrały' w sezonie to, co mogły wybrać i zmienił się odczyn podłoża - czas na uzupełnienie braków, bo sezon zimowy się zbliża. Sprawdź pH gleby i pozbądź się szkodników, co szczególnie widoczne jest na bukszpanach (białe przecinki). Rododendrony mają zdeformowane liście, czyli grasują jakieś szkodniki, najczęściej są to mszyce i przędziorki. Zapewne Mospilan na szkodniki i topsin oraz amistar na rododendrony się przyda, a także bukszpanom.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Agapas 21:57, 19 wrz 2017

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
Mazan, dziękuję! Świadomość pewnie będę miała za ładnych parę lat. Na razie uczę się, ale przyznam, że temat, póki co, nieco mnie przerasta. Całe szczęście, że jest to forum. Moje cisy, po zastosowaniu Twoich i Toszki rad, pięknego koloru nabrały i nowe przyrosty mają

Proszę doradź w jakich odstępach Mospilan, Topsin i Amistar.
Aanuliaap 09:50, 27 wrz 2017

Dołączył: 27 wrz 2017
Posty: 3
Witam,

9 wrzesnia posadzilismy na swojej dzialce 33 tuje szmaragd, kupione w jednym z marketow budowlanych. Przez pierwsze dwa dni byly solidnie podlewane przez nas samych, nastepnie praktycznie caly czas padal deszcz wiec nic z tym nie robilismy. Zgodnie z zaleceniami posdypalismy je troche torfem oraz ziemia do iglakow. Przed posadzeniem byly moczone ok. 5min w wodzie . Zakupione w doniczkach.zasypane mielona kora sosnowa.
Wszystko bylo ok do tego tygodnia. Zaczelo sie od jednej tuji, przechodzi to na kolejne.
Nie mam pojecia co to jest? Czy one usychaja albo wrecz przeciwnie ten deszcz sprawil zemaja za duzo wody ? Przesylam zdjecia. Czy juz nic nie da sie zrobic ? jakis nawoz, czy to juz nie do odratowania ?
Pozdrawiam


JoannaDe 20:20, 29 wrz 2017


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Kolejny raz proszę o pomoc

Co za gąsienice zżerają mój ligustr? Próbowałam znaleźć przez grafikę ale wszystkie bardzo podobne.

Przy okazji proszę o rozpoznanie choroby. Sadzonki z zeszłego roku, straciły prawie wszystkie liście. Do tego brązowe plamy.




____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies