Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Annak 19:35, 22 paź 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
frezja napisał(a)


Miałam podobnie wyglądający jałowiec, przycięłam, wyczyściłam cały dół i zostawiłam koronę; wygląda to bardzo dobrze. Dostał oddechu przez ten zabieg i mogłam pod nim sadzić rośliny.


Czy to znaczy, że aż tak wysoko miałabym je wyciąć? One rosną prawie przy wejściu na działkę... Nie będzie to głupio wyglądało? taka mocno podkasana na grubej nodze?
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
frezja 00:07, 23 paź 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Annak napisał(a)


Czy to znaczy, że aż tak wysoko miałabym je wyciąć? One rosną prawie przy wejściu na działkę... Nie będzie to głupio wyglądało? taka mocno podkasana na grubej nodze?


Tak zrobiłam i trudno mi radzić, czy u Ciebie akurat to się sprawdzi.

Może tutaj znajdziesz odpowiedź: https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/339-ciecie-iglakow
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Annak 20:07, 23 paź 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Dzięki Ewo, w weekend przyjrzę się krytycznie tym drzewom. Ale ewentualne cięcie to dopiero wiosną?
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
agi1001 10:15, 25 paź 2017

Dołączył: 24 paź 2017
Posty: 2
Mam taką roślinkę. Nie wiem co to za gatunek. Ktoś zasugerował kiedyś, że to bambus. Od kilku tygodniu na liściach pojawiają się plamy białe/żółte, trochę przezroczyste na środku liści oraz brązowe/czarne na brzegach. Kwiatek przez wiele miesięcy stał na oknie i był podlewany 1 raz w tygodniu. Na początku wakacji przesadziłam go do większej doniczki bo korzenie zaczęły wychodzić ponad ziemię a korona już się bardzo rozrosła. Gdzieś w internecie wyczytałam, że te plamy na liściach to od przelania. Przestałam więc go podlewać i przestawiłam z okna w ciemniejsze miejsce. Niestety to nie pomaga. Kilka liści w całości zżółkło i je usunęłam. Co mogę zrobić by ratować roślinę? Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki
Elinka 15:04, 27 paź 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Mazanie nie chcialam zasmiecac watku o cisach i pytam tutaj skoro tam brakowalo fosforu a tu dla odmiany igly i liscie robia sie zolte to czego brakuje.
Chodzi o suchodrzew chinski caly krzak powinien byc jednolicie zielony a czesc galazek liscie ma zolte jakby wyblakly.
Podobna sytuacje mam z sosnami variella rosna trzy jedna ciemnozielone igly druga pol na pol a trzecia tak przebarwiona ze wyglada jakby jakas inna zolta odmiana byla.
Pomozesz?
____________________
elinkowy-ogrod
Mazan 15:31, 27 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elinko, być może uda się pomóc, ale podaj coś więcej: gleba, naświetlenie i odczyn. Bez tego mogę zrobić wyliczankę i Cię zdołuję. Chcesz tego?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elinka 18:48, 27 paź 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
I tak zdolowana jestem bo ...
Odczyn gleby - nieznany firma zakladajaca nie badala
Naslonecznienie , rosna w sloncu bo od wschodniej stroni dzialki ale nic nie zaslania wiec sloneczko dociera caly czas
A gleba ... Coz kamienie kamienie.... Jak sadzilam cebulowe to napotykalam w tym miejscu duzo kamienia albo resztki po utwardzaniu podjazdu albo zasypywaniu oczyszczalni i niezbyt dobrze wybrane przed posadzeniem moze byc tez miejscami piach bo to przy sciezce a przy robieniu kostki rozpaprali ten piach. Mimo ze piach i kamienie pod spodem glina i bywalo ze wczesniej przed posadzeniem roslin w tym miejscu stala woda po duzych opadach
Rosly super dwa sezony zieleniutkie byly nawet w zimie bo to krzew zimozielony a w tym roku zaczely sie tak przebarwiac .

Sosny rosna w sasiedniej rabacie tak samo jeden sezon super kolor jednakowy w drugim roku nawiezione yara mila i wystapila roznica jedna zielona dwie zolte
W trzecim roku myslalam ze to brak nawozu i pod najbardziej zolta dalam ale nie wyrownal sie kolor. Stanowisko sloneczne generalnie wygladaja na zdrowe mimo urywania przyrostow rosna i to duzo tylko ten kolor ...
____________________
elinkowy-ogrod
Mazan 19:31, 27 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elinko, a co powiesz o moim wpisie w cisach? Przy takim rozmieszczeniu składników /nawieziona ziemia/ już Toszka pisała. Tu wspomnę, że często taka ziemia jest bardzo uboga nie tylko w nawozy, lecz przede wszystkim brak aktywnego roztworu glebowego - określane jest to terminem MARTWICA i może tam być wystarczająca ilość składników, ale brak mikroorganizmów uruchamiających nawozy daje taką sytuację, stąd alternatywny sposób - dokarmianie dolistne. Ważne jest, a nawet b. ważne zaopatrzenie roślin w mikroskładniki, które - uogólniając - pomagają pobrać i odpowiednio wbudować w organizm rośliny makroskładniki. To trudne do przyswojenia jeśli nie zna się tych procesów, ale dołować się nie ma potrzeby. Przecież tym zajmuje się Ogólna uprawa roli i roślin - dział bardzo rozległy.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elinka 19:47, 27 paź 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Ja sie przefarbuje na blond chyba , ale ze co , ze te przebarwienia suchodrzewu i sosny na zolto to tez brak jakis skladnikow tyle ze innych ( nie fosforu jak u cisow)
I tez mam dostarczyc dolistnie bo z gleby z roznych przyczyn ( albo ich braku albo braku mikroorganizmow) pobrac nie moga
A jakiego skladnika/ nawozu brakuje tym roslinom ?
Dziekuje Ci bardzo za szybkie odpowiedzi i wskazowki.
____________________
elinkowy-ogrod
Mazan 08:49, 28 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elinko, sosna reaguje dość szybko na nawożenie, które często zakłóca stosunki między mikoryzą a glebą. Miałem to u siebie. Nawieziona sosna zwyczajna zżółkła i przez 12 lat miałem żółciutkie sosny. Były idealnie zdrowe, ale kolor był niemiłosiernie żółty i żadnego grzyba nie było, nawet maślaka. Inną przyczyną może być niedobór magnezu i niektórych mikroskładników, a takie objawy widoczne są na listkach. Dlatego pytałem o odczyn, który - niewłaściwy - może blokować jego przyswajanie i niektórych mikro. Także światło, a raczej jego brak, może być powodem nieprzyswajania odpowiednich ilości tego składnika.
Jak z tego widać wszystko jest ze sobą powiązane i zmiana koloru włosów nic nie pomoże, chyba że chcesz ukryć się przed eMem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies