Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

ElzbietaFranka 00:48, 30 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
JoannaDe napisał(a)
Kolejny raz proszę o pomoc

Co za gąsienice zżerają mój ligustr? Próbowałam znaleźć przez grafikę ale wszystkie bardzo podobne.

Przy okazji proszę o rozpoznanie choroby. Sadzonki z zeszłego roku, straciły prawie wszystkie liście. Do tego brązowe plamy.







Joanna opryskaj polysetem nie zaszkodxi a moze pomoc. Nie wiem co to za robaki i gasienice.
Najlepiej jakbys zapytała Mazana na watku choroby i szkodniki ligustra bylam tam przed chwila.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
JoannaDe 11:10, 30 wrz 2017


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Ela, dzięki za chęć pomocy. Wiem że jest taki wątek ale myślę że Mazan tutaj szybciej zajrzy.

Poczekam jeszcze na dokładne rozpoznanie. Wyzbierałam ile znalazłam ale myślę że bez oprysku się nie obejdzie.


____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
hanka_andrus 16:56, 30 wrz 2017


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Na ostatnim zdjęciu skorek czyli szczypawica. Bardzo pożyteczny stwór w ogrodzie, zjada wszystkie zgniłki. A gąsienice mogą być bielinka.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Nallar 21:12, 30 wrz 2017


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
JoannaDe napisał(a)
Kolejny raz proszę o pomoc

Co za gąsienice zżerają mój ligustr? Próbowałam znaleźć przez grafikę ale wszystkie bardzo podobne.


JoannaDe, mojego Ligustrum wszamał zawisak tawulec.
Możesz go zobaczyć u mnie w wątku.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4256-ogrodek-ewy?page=755
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
JoannaDe 21:08, 01 paź 2017


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Haniu, to chyba tez nie to. Trochę inaczej wyglądały te moje robalki.

Ewa, byłam, widziałam ale tez nie to

Dziękuję za wskazówki.

Na razie wyzbierałam co znalazłam. Zobaczymy. Dobrze ze to na ligustrze tylko. W następnym sezonie śladu nie będzie.

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
monka 14:56, 02 paź 2017

Dołączył: 02 paź 2017
Posty: 1
Dzień dobry Czy ktoś z Państwa miał podobny problem z rozchodnikami albo wie co to może być? Białe narośla rozprzestrzeniają się dość intensywnie.


katel 22:10, 03 paź 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Pierwszy raz widzę coś takiego ale to chyba to:
pianka okazała
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
sylwia_slomc... 20:39, 08 paź 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Piszę tutaj , bo nie wiem gdzie zajrzy Mazan
Mam nadzieję, że Valerek Mazan jeszcze tu zaglada i mi podpowie jak ratować i co to:
Mam jodłę balsamiczna o dwóch przewodnikach od samego korzenia Do tej pory pięknie rosła , ale ten rok dał jej w kość, a w zasadzie w pień
na obu przewodnikach pojawiła się w połowie najpierw krzywizna w trakcie wzrostu , a teraz poniżej tych krzywizn
coś takiego

to białe to grzyb jakiś

Ścięłam przewodniki z 5 cm poniżej miejsca chorego wydawałoby się w zdrowej tkance, może puszczą nowe, nad miejscem choroby na obu wyglądały zdrowo, ale nie chciałam ryzykować
W przekroju jest tak


to te odcięte fragmenty bo rany na drzewku zasmarowałam maścią ogrodniczą
Czy powinnam ciąć niżej, aż tego brązu w środku nie będzie, czy to już do samego dołu tak jest ....chyba , że to normalny przekrój.
Nie wiem co dalej, czymś opryskać , albo podlać?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mazan 09:56, 09 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sylwio, pytań ciśnie się wiele z powodu niezbyt wyraźnych fotek. Zbrązowienia wewnętrzne mogą powstać z wielu przyczyn, dlatego proszę o sprawdzenie korzeni szczególnie włośnikowych, a także podstawy pnia żeby wyjaśnić niektóre wątpliwości. Sprawdź także boczny fragment pod korą czy jest zbrązowienie koloru cynamonowego. Pytań jest więcej, ale wyjaśnienie tych wątpliwości może dać odpowiedź.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylwia_slomc... 10:12, 09 paź 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Dobrze odkopię korzeń i sprawdzę, podstawę pnia też obejrzę, a czy z boku to mam korę jakoś zdrapać, żeby zobaczyć co pod nią jest? Bo te fragmenty co odcięte spaliłam już.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies