Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

lucca 14:02, 28 paź 2017

Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 28
Hejka wszystkim,

Dziękuję Mazan, Toszka za rady - uratowałam swoje Conici Ortusem, natomias Rododendrony potraktowała Previcurem i przestały czerwienieć i żółknąć liście. Sukces ))

Ale przecież musi się coś dziać, bo by było nudno.
Teraz trochę się martwię azaliami japońskimi, nie przypominam sobie, żeby tak żółkły na jesień. Czy to normalne?

Jak zwykle licząc na wasze doświadczenie i z pozdrowieniami,

Mazan 14:47, 28 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lucca

Jeżeli nie sprawi Ci trudności zrób większe foto liści zielonych z białymi plamkami oraz żółknących z brązową obwódką. Koncepcja może i jest, ale bez wyraźnych danych będą tylko przypuszczenia.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elinka 18:47, 28 paź 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
No i kolejna lekcja przenawozone sosny zamiast soczystej zielenii ... Moga zzolknac.
Dzieki.
____________________
elinkowy-ogrod
lucca 13:26, 30 paź 2017

Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 28
Witajcie,

Mazan, umieszczam zbliżenia liści moich azalii. Czy mi się wydaje, czy coś je zjada ? Nadzieje dają mi tylko te nowe zielone przyrosty. A tak na marginesie, w ogóle nie kwitły na wiosnę w tym roku. Szczerze, nie nawoziłam ich chyba specjalnie...

Z góry dzięki





abiko 14:43, 30 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
agi1001 napisał(a)
Mam taką roślinkę. Nie wiem co to za gatunek. Ktoś zasugerował kiedyś, że to bambus. Od kilku tygodniu na liściach pojawiają się plamy białe/żółte, trochę przezroczyste na środku liści oraz brązowe/czarne na brzegach. Kwiatek przez wiele miesięcy stał na oknie i był podlewany 1 raz w tygodniu. Na początku wakacji przesadziłam go do większej doniczki bo korzenie zaczęły wychodzić ponad ziemię a korona już się bardzo rozrosła. Gdzieś w internecie wyczytałam, że te plamy na liściach to od przelania. Przestałam więc go podlewać i przestawiłam z okna w ciemniejsze miejsce. Niestety to nie pomaga. Kilka liści w całości zżółkło i je usunęłam. Co mogę zrobić by ratować roślinę? Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki


To dendrobium, nie bambus. Poszukaj info na stronach o orchideach, np. tutaj
Nie rozumiem jak czytałaś o uprawie, nie wiedząc co masz?

____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Mazan 15:15, 30 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lucca

Niestety, to nie złudzenie. Musiały być smakowite.
Po objawach niedoborów rozpoznać można niedobór potasu, co u azalii/rododendronów nie dziwi. Jesienią powinny być nawożone potasem i fosforem, ale jego teraz przy drugim braku nie widać. Można jednak się domyślać, że brak kwitnienia mógł spowodować brak fosforu - widać drobnienie liści młodszych od już zżółkniętych, co hamuje rozwój pąków i zanikanie kwitnienia - czasem objaw mylony z niedoborem boru.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasia_CS 15:34, 30 paź 2017


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Mazan napisał(a)
Jesienią powinny być nawożone potasem i fosforem,


A ja idąc tym tropem jeszcze zapytam, czy na ten moment, gdy już prawie listopad to można jeszcze sypnąć pod rośliny nawóz typu polifoska?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Mazan 15:52, 30 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasia_CS

Polifoska zawiera azot, czyli nie. Tylko superfosfat lub powoli i długo działającą tomasynę i niewielką ilość siarczanu potasu. Nawóz azotowy przerwie drewnienie pędów i w konsekwencji przemarznięcie zimowe gotowe.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasia_CS 16:07, 30 paź 2017


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Aj, no tak. Myślałam, że może jest go na tyle mało, że jeszcze da radę Dziękuję!
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
lucca 14:55, 01 lis 2017

Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 28
OK, dziękuję bardzo Mazan.

To w takim razie co bys bardziej polecał? Superfosfat czy tomasynę i siarczan potasu? Ile razy w tym roku jeszcze powinnam je nawiezć?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies