Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

aniula 11:59, 16 mar 2018


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Bardzo jestem wdzięczna za zainteresowanie. Bardzo dla mnie cenne te wskazówki - nigdzie nie znalazłam informacji, że uwiąd może pokazać te najbardziej charakterystyczne objawy dużo później. Tak naprawdę dopiero się uczę obserwować i rozpoznawać objawy chorób.Przyczyn na pewno jest dużo... Podstawowa to moja niewiedza, teraz może już troszkę mniejsza, i wynikające z niej popełniane przez ponad 10 lat błędy. Długo by wymieniać...
Wracając do powojnika - ziemia gliniasta przekopana ze żwirową podsypką, na której przez kilka lat leżały betonowe płyty, na tym kompost. W dołku pod powojnikiem dwa 20 litrowe wiadra kompostu. Być może w tym kompoście tkwi problem, bo kiedyś wrzucałam na pryzmę wszystko, co się "zmarnowało" - tzn. pewnie padło od chorób. Powojnik podsadzony piwonią, która ma rdzę i liliowcem, poza tym drobne cebulki i jednoroczne kwiatki (typu lobelia, żeniszek), obok rośnie Arabella - częściowo na płocie a częściowo "w nogach". Latem słonko tam dociera, ale kiedy jest jeszcze nisko to przez dużą część dnia jest cień.
Posadzony u północnego końca takiego krótkiego tunelu między budynkami (szer. ok. 6 m, pośrodku płot z siatki) - i to pewnie też nie jest najszczęśliwsze miejsce...
Jakieś robocze zdjęcie (powojnik w pomarańczowym "kółku") z północnego wschodu:


i z północy (pomarańczowa plamka):


a tak wyglądała "góra" powojnika:


Nie wiem czy w tym miejscu można coś dla niego zrobić, czy szukać dla niego lepszego miejsca. Mam świadomość, że tak czy siak poprawienie podłoża "po całości" niezbędne, ale chciałabym też dobrze poznać "wroga".
____________________
Ania Ogródek na betonie
Mazan 13:35, 16 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniula

Po ostatnich wyjaśnieniach dotyczących stanowiska muszę chyba się 'wycofać' z poprzednich wpisów. Sprawdź odczyn, gdyż podejrzewam niedobór manganu. Objawy mogą być mylące, przypominają uwiąd lub szarą pleśń. Do tego wniosku skłoniła mnie ostatnia fotka kwitnącej rośliny. Być może wystarczy opryskać teraz - w fazie zielonego pąka - rośliny nawozem mikroelementowym oraz utrzymać wilgotność podłoża na właściwym poziomie oraz /po sprawdzeniu/ odczyn gleby.

Fotka ukazuje wybarwienie liści z charakterystycznym niedoborem tego pierwiastka.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aniula 14:15, 16 mar 2018


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Niedobory... Następny temat do zgłębienia Dziękuję Walerku za uświadomienie mi kolejnego obszaru mojej niewiedzy! Światełko nadziei mi się zapaliło. A parę dni temu byłam w ogrodniczym i miałam kwasomierz w ręce... Odłożyłam, muszę jutro po niego wrócić. Zastosuję więc nawóz mikroelementowy, a przeciwko chorobom grzybowym też podziałam, bo boję się, że ten mój kompost zagrzybiony mógł być... Tak myślę sobie, że niedobór manganu być może nie wyklucza w 100% grzyba?

Wielkie dzięki!
(po zeszłorocznym wysypie grzybów spodziewam się często jeszcze gościć w tym wątku)
____________________
Ania Ogródek na betonie
Mazan 14:36, 16 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniula

Niedobór manganu powodować mogą w tym przypadku dwa podstawowe czynniki: nadmiar substancji organicznej, zbyt wysokie pH dla manganu /pow.6/, a jeśli chodzi o grzybki to mangan bardzo ogranicza ich występowanie, co jest wykorzystanie w substancji czynnej Dithane, Mankozebu i innych z tej "rodziny".



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
plexi 10:05, 26 mar 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Witam,
Proszę o rozpoznanie choroby świerka pospolitego Końca. Ma on około 5 lat i pojawiły mu się brązowe przebarwienia. Całe gałązki z tymi brązowymi końcówkami są jaśniejsze. Czy to jest choroba grzybowa? Jaki oprysk zastosować? Szkoda mi go bo jak do tej pory ładnie rośnie i ogólnie wygląda na zdrową roślinę dlatego chcę go uratować póki można.

Pozdrawiam


Mazan 13:48, 26 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Plexi

Wygląda na brunatnienie igieł świerka. Jeżeli igły opadają usuwaj je i utylizuj.
Do zwalczania tego grzyba używa się Sportak Alpha lub Mirage i Topsinu. Opryskiwać 3x dokładnie całe drzewo.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
plexi 14:48, 26 mar 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Igły póki co nie opadają. Czy mam poobcinać te chore gałązki czy zostawić i opryskać?

Dodam jeszcze, że wczoraj znalazłam starą szyszkę ochojnika ale tylko jedną już wyklutą. Pozostałe iglaste są zdrowe.
Mazan 07:22, 27 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Plexi

Na obcinanie masz jeszcze czas. Teraz tylko dokładnie opryskaj. Jeżeli pojawi się ochojnik stosuj oprysk Mospilanem oraz decisem lub karate.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
plexi 07:28, 27 mar 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Mazan
Dziękuję za poradę. Myślałam, że te chore gałązki należy usunąć w takim przypadku ale zrobię jak polecasz.

Pozdrawiam
Anda 09:22, 27 mar 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33367
Mazanie, moja roza zostala prawdopodobnie zaatakowana przez Agrobacterium tumefaciens. Fotki sa tutaj
https://www.ogrodowisko.pl/watek/6070-doswiadczalnia-bylinowo-rozana?page=1186#post_5

Roza zostala juz usunieta. Wyczytalam, ze przez 5 lat nie nalezy sadzic w tym miejscu zadnych roslin dwulisciennych. Czy po pieciu latach ta ziemia juz sama z siebie bedzie wolna od tej bakterii? Jak duze jest ryzyko, ze zarazone zostana tez inne roze? Masz jakies dobre rady?

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies